1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pterois Volitans (Aslan Balığı)

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde legend tarafından 17 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. legend

  legend

  Mesajlar:
  174
  Pterois Volitans (Aslan Balığı)

  [​IMG]
  [​IMG]

  ORJINAL ADI: Pterois Volitans

  GENEL İSİM: Lion Peacock

  ANAVATANI: Batı Pasifik

  MAX. BOYU: 35 cm.

  ISI: 26 C

  IŞIK: Hafif karanlık ortamlarda bulunurlar

  BESLENME: Balık,omurgasız canlı

  [​IMG]

  TUZLULUK: 1.022

  GEREKEN MIN. AKVARYUM LT: 400 lt.

  BARIŞÇI / SALDIRGAN: Saldırgan

  REEF UYUMLU / UYUMSUZ: Uyumsuz
  İçinde yaşadığı suya inat, sanki kanatlarını açmış uçmaya hazırlanıyor gibi. Renkleri gözalıcı. Gösterişli ama bir o kadar tehlikeli. Akrep Ailesi'nin akrabası olmasına rağmen, popüler ismi Aslan Balığı. Az da olsa, hindi, zebra ya da akrep balığı olarak da tanınıyorlar.
  Bu ürperten güzelliği tehlikeli kılan, aslan balığının sırt yüzgeçlerindeki, o son derece zararsız ve hoş görünümlü dikenler. Aslında, onların hepsi zehirli birer ok

  [​IMG][/

  Okların sivri kısmı battığı zaman, zehirli bir sıvı salgılar.
  İçiniz rahat etsin, Aslan Balıkları, zehirli oklarını sadece kendisini savunmak için kullanırlar. Sakin yaradılışlı Aslan Balıkları, cüsseleri küçük, kolayca yutabilecekleri avları tercih ederler. Daha büyük avlara saldırdıkları çok nadir görülmüştür. Bu balıkların, o gösterişli dikenlerden oluşan heybetli görüntüsü bile diğer balıkları korkutmaya yeter. Avlanmaya çıkan balıklar, aslan balıklarına yaklaşmamayı, uzağından geçip gitmeyi tercih ederler. Aslan balıkları kendi boyundaki balıklarla iyi geçinirler.
  [​IMG]

  Onların zehirli dikenleri, daha çok dikkatsizce ellemeye kalkan acemi dalgıçları ya da akvuryumlarını temizleyen amatörleri perişan eder. Dikenler, deriyle temas ettikten birkaç saniye sonra, drayanılmaz ağrılar, şişme ve uyuşma başlar. Dikenlerdeki zehir, vücuk ısısını azaltan bir etkiye sahiptir. Hemen o bölgeyi sıcak suyla temizleyin. Sıcak su, zehrin yayılmasının da önüne geçecektir. Evde amonyak varsa, dikenlerin temas ettiği bölgeye sürün. Zehrin etkisini azaltacaktır.

  Kaynak:Hürriyet
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][/
   
 2. RuPTuR

  RuPTuR

  Mesajlar:
  1.483
  İsim:
  Cem
  Melih Hocam;yukarıdaki bana ters geldi biraz.Çünkü öğrendiğim kadarı ile sıcakta kan damarları genişler,soğukta büzülür.Bu durumda Buz uygulamamız daha mantıklı değil mi?Zehirin kendine has bir özelliği olup olmadığını bilmiyorum,olabilir.Amonyak uygulamasını birçok zehirlenmede öneriyorlar.Aklıma gelmişken sorayım;herhangi bir panzehiri var mı acaba bu zehirin?
  Teşekkür ederim paylaşım için.
   

Sayfayı Paylaş