1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

PVC Su borusundan 14TL maliyetli Aydınlatma Armatürü Yapımı. (Resimli)

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde moquzhan tarafından 30 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın Aleyküm,

Akvaryum kapağıma ampül sığmayınca yeni bi kapak yapaya karar verdim. Fakat hem ucuz hemde kullanışlı bir kapak nasıl yapabilirim diye düşünürken su borusundan kapak yapma fikri aklıma geldi.
    Ve ortaya böyle birşey çıktı.

Malzemeler :

- 100'lük PVC Boru -> Metresi 8Lira Ama 6Liraya aldım.
    - Duy, 1 Metre kablo ve Fiş -> 2.5TL
    - Ampul (osram duluxstar 20W 6500K) -> 5TL
    - Aliminyum Folyo -> Evde vardı
    - Plastik Kelepçe -> 2Adet 50Kr

Toplam 14Lira

Boruyu normal testere ile ortasını oymak çok zor olduğundan dolayı spiral testere ile kestirmek zorunda kaldım ve zamanım olmadığından dolayı yapım aşamasını resimleyemedim. Bitmiş Halini çekebildim.

Resimler:

Ve Sonuç :

Not: Resimler Bizzat tarafıma aittir. Lütfen Emeğe Saygı.

Her Türlü Olumlu/Olumsuz yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar.

2. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz
    Cevap: PVC Su borusundan 14TL maliyetli Aydınlatma Armatürü Yapımı. (Resimli)

Basit ve kullanışlı hayırlı olsun.Ama ampul çok ısınırsa boruda şekil bozukluğu hatta erime bile yapabilir.

3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Kalın Şekilde aliminyum folyo serdim fakat yinede ısınma var. Bunu için ne yapabilirim? birde nem sorunu olabilir mi?

4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Hayırlı olsun bu arada dipteki gizem harika duruyor :helalolsun:

5. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Kullandığınız ampul yanlış. İçi elektronik olduğu için nemden kısasüre sonra zarar görebilir. Ama yine tebrik ederim çok değişik bir çalışma olmuş ellerinize sağlık. Bu arada lambaların alt kısımlarına yani folyonun olduğu yere amyant türü yanmayan elyafımsı ürünler var 1000 dereceye bile dayanabiliyor. onları kullanabilirsiniz.

6. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Hava taşını biraz kenara alman daha iyi olur baloncuklar patlayınca ampule su sıçrar nemlenir hatta bildiğin ıslanır bozulması daha kolaylaşır.

7. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Teşekkürler Miraç bey :) gizem derken pek anlayamadım ama :)

Mustafa bey, onu tavsiye ettiler forumdaki arkadaşlar Osram'ın 11W 2 tane kullanan arkadaş var bitkili akvaryum'unda onu kullanıyor. Yanlış Olup olmadığını bilemiyorum. Acaba Tavsiyeniz nedir? Nasıl bi ampul kullanmalıyım?

Dediğiniz amyant türü elyaflara biraz baktımda saydam olanı yok galiba acaba nasıl ışık geçip akvaryumu aydınlatıcak?

8. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Hava Taşını Kullanmıyorum şuanlık Şelale filtre olduğu için su dalgalanıyor Ve bitki ekleyeceğim için oksijeni oradan sağlamayı planlıyorum gece hava taşını açıp lambayı kapatmayı planlıyorum. Yada çıkartmayı.

9. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Kullanmakta olduğun arka fonun ismi dipteki gizem :)

10. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

:uyari:
    Amyant türü malzemeyi ampulün önüne serin demedim hocam yanlış anlaşılma var.:sar: Ampulun boruya değen kısmına serip ampulle boru arasında izoleli bir alan yaratmış olacaksınız. Böylelikle borunuzu ısıdan korumuş olursunuz. Kolay gelsin.
    Borunun diğer ucunada sesiz bir fan koyarak ısı problemini halletmek mümkün ayrıca lambayı nemden korumak için borunun ön tarafına yani aydınlanacak kısmına bir cam kapatmayı deneyin. ozaman sorununuz tamamen çözülür. Hem cam kirlendiğinde temizlemesi kolay olur. Fakat cam ile kapatırsanız mutlaka borunun çıkış tarafına bir fan bağlamayı unutmayın.

11. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Miraç sakın kızma ama sana birtane daha rakip gelmişe benziyor nedersin.?:D

12. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abi İmkanı yok bana Kimse Rakip olamaz :heyo:

13. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Anladım. Mustafa bey peki borunun erime ihtimali nedir? 100lük kalın bir boru ve sert plastik + folyoda var ?

14. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Ampul saatlerce yandığında bayaa bi ısınıyor folyo burda pek işe yaramaz o ısıyı direkt olarak boruya geçirir,boru illaki ilk mesajımda yazdığımdaki gibi deforme olacaktır bu deforme ya yamulma yada erime gibi sonuç çıkaracaktır.(Bayaa bi resmi oldu galiba) :D

15. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

:D:D Bakalım ısı yalıtımı için neler yapabileceğimize bakalım. Alternatif düşünceleri olan varsa buyrun.

Sayfayı Paylaş