1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pygocentrus Nattereri Piranha Balıkları

Başlığı 'Piranha Balıkları Forum' kategorisinde legend tarafından 15 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. legend

  legend

  Mesajlar:
  174
  PYGOCENTRUS NATTERERİ

  Bu türler, petshopda yavru halde satılırken, 1964 yılında aldığım, ilk piranhalardır. Ayrıca bu türlere baktığım 40 yıllık süre boyunca, kazara ısırıldığım ilk ve tek türlerdir. Bu piranhalar soğuk tolerans testinde kullandığım türlerdir. Sonraları, çok daha fazlası, yıllar boyunca büyüyen koleksiyonuma eklendiler. 1980lerde bu türlerden, iki kez, başarı bir şekilde yumurta aldım.

  Pygocentrus nattereriler çok sayıdaki beneklenme, vücut şekli ve renk varyasyonları ile kompleks türlerdir. Morfolojilerinin önemli kısmı su kimyası ve beslenme ile alakalıdır. Karışıklığa neden olan bir başka neden ise P. Nattererilerin akvaryumlarda üretilebilmeleridir. Dolayısı ile renk veya vücut şekilleri doğadan yakalanan p. nattereriler ile farklılıklar gösterir. Hobicilerin bazen, ortaya çıkan bu farklılıklar nedeni ile, doğadan yakalananlar ile, tank üretimi olanlar arasındaki farklılıklar nedeni akılları karışır. Oysa bu anlaşılabilirdir. Doğadan yakalananların renkleri kendi doğal sularında daha parlaktır. Stres ve doğal gıda eksikliği, balıkların görünümlerinde değişikliğe neden olur. Ve bu bir hobicinin değişik kafa şekli ve daha donuk renkleri olan bir kırmızı karınlı piranha gördüğünde şaşkınlık yaşamasına neden olur.


  Çene boyutu hakkındaki çoğu argüman eski zaman bilimlerinin aktardığı argümanlarla benzerdir. Ama günümüzde biliyoruz ki, bunu gibi hususlar kişilere özeldir. Ve sadece türlerin nasıl tanımlanacağına dair küçük bir görüş olarak düşünülmelidir.

  Toplam uzunluk olarak 30-35 cmlik örnekler rapor edilmiştir. Akvaryum türleri çoğunlukla daha küçüktür. Birleşik Devletlerdeki Pet Shop endüstrisinde en çok bulunan piranha olmasının nedeni medya ve muhafazakarlar tarafından, piranha korkusunun tetikleniyor olmasıdır. Bu balıkların karın renkleri sarı-turuncu-kırmızı aralığında değişir. Vücut renkleri gümüş-altın-siyah aralığında değişebilir. Altın Tozu Piranha olarak da adlandırılan bazı türlerde çok belirgin altın renginde benekler vardır. Bu piranhaların kafa yapıları değişik şekiller gösterebilir. Bazıları keskin olmayan hatlara sahiptirler. Göz profillerinin üzerinde konkavlıkları yok denecek kadar azdır. Bu, balığın sınırlanmış (Eksik) diyetine bağlı olarak ortaya çıkmış bir durumdur. Bu balıklar nispeten küçüktürler; Brezilya Mato Grosso daki Cuiaba nehrinde yakalanan 1450 gram ağırlığındaki örnek dünya rekorudur. Bazı pygocentrus tütrü piranhalarda adipoz dokunun mevcut olmadığı veya büyümemiş olduğu bildirilmiştir. Araştırmacılar, doğal olmayan, adipoz yüzgecine sahip olan balıkların Serrasalminae alt familyasının üyesi olamayacağını hatırlatmaktadır. Piranhalar birbirlerini ısırırlar ve adipoz yüzgeci kaybı buna bağlı olabilir yüzgecin boyutundaki artış ise çevresel faktörlere, diyete ve adipoz yüzgecinin tamamı ile bir yağ dokusundan ibaret olmasındandır. Ve balıkların kıtlıkla karşılaştıklarında zayıflayan balıkların yağ depolarını kullandıklarını varsaymak da mantıksız değildir! Gözlerin üzerindeki bölge (dorsum) doğadan yakalanan bazı türlerde ve arada sırada, ticareti yapılan balıklarda oldukça zayıftır.(Sıska ve bitkin!!!) Dorsum bölgesi bir yağ ve kas deposu kısmı haline gelmiş bir piranha, balık ve başka doğal gıdalar yemeye teşvik edilmiş olmalıdır. Hobicilerin karakteri belirleyen değişik bir özellik olarak farzettikleri bu değişikliğin, Fink tarafından belli bir bölgede bulunan bütün P. nattererilerin spesifik bir özellik olabileceğini destekleyen vücut uzunluğu teorisi ile hiçbir orantısı bulunmamaktadır.

  Vücut uzunluğu gerçekten p. nattereri populasyonlarının yayılım alanı boyunca görülen, daha ziyade bireysel, bir özelliktir.

  Akvaryumda Yaşam Süreleri

  Doğada, piranhalar diğer hayvanlar ve elbetteki kendi akranları tarafından yenilirler. Büyük çoğunluğu fazla yaşayamaz.

  Akvaryumda böyle bir sorun yoktur. Akvaryumda bu süre birkaç gün ile, bazı durumlarda, yirmi yıldan fazla süreler arasında değişir. Fakat normal hobici bakımı ile bu süre ortalama 10 yıldır. Bütün bunlardan ötürü piranhalar beslenmek için tercih edilirler; kesinlikle uzun bir süre yaşayabilirler.

  Akvaryumda beslenen bu türler, insanlar için potansiyel olarak tehlikedirler. Muhtemelen, büyük gruplar halinde bakılması en kolay pygocentrus türüdür. Aynı zamanda en geniş yayımlı gösterirler; 25 balıklık bir sürünün boyutu, beslenme sırasında yüzlerle ifade edilen sayılara ulaşır. Bazı hobiciler bu türlerin pygocentrus ailesinin iki üyesi olan cariba ve piraya ile beraber bakarlar. Bir araya konulmaları doğal değildir. (Doğada da bir arada bulunmazlar!) Bazı başarılı denemeler mevcuttur. Bununla birlikte yeterli bilgi birikimi ve deneyime sahip hobicilerin bunu yapmalarını önerir ve desteklerim.

  Pygocentrusların her üç türü de birbirlerine karşı avcı karakter taşır. Ve kapalı bir sistem olan tankımız birbirleri ile beslenmelerine neden olacak koşulların oluşmasına neden olabilir. Benim tavsiyem, tek bir pygocentrus için 40 galonluk (151 litre) bir akvaryum ortamı oluşturmaktır. Çopk çeşitli türler daha büyük tanklara ihtiyaç duyacaktır. Tankları büyük olan p. nattereriler, küçük gruplar halinde bile doğadaki akranları kadar iyi durumda olacaklardır.

  Yaşam Alanı
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 7 Mayıs 2015
 2. ugurhakan

  ugurhakan

  Mesajlar:
  3
  Pygocentrus Nattereri

  Malawi çiklet tankımı yakında nattereri tankına çeviricam bilgiler için teşekkürler.
   
 3. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.888
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Pygocentrus Nattereri

  Bilgiler için saol Melih abi sanırım sen piranhacısın :).

  Saygılar... saygılar:gif
   
 4. legend

  legend

  Mesajlar:
  174
  Evet yavuzcum benim ilgi alanım daha çok piranhalar.
   
 5. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.888
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Pygocentrus Nattereri

  Ben Muğla'ya gelince sende piranha yavrusu olursa alırım senden Melih abi :) ;)
   
 6. Tolga55

  Tolga55

  Mesajlar:
  93
  İsim:
  Tolga EROL
  Pygocentrus Nattereri

  Gerçekten harika balıklar.Yerim olsada büyük bir tank yapıp besleyebilsem.
  52 litre akvaryumumda küçük 2-3 cm 2 tane piranha alıp beslemeyi düşünüyordum ama aldığım tepkiler yüzünden beslemiyorum.
   
 7. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.888
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Pygocentrus Nattereri

  Bu son zamanlarda Pygocentrus Nattereri'lere merak sardım :) Sorum şu Melih abi: bende 80*45*30 108 litre akvaryumum var ona 5 6 tane yavru nattereri koysam olur mu ? ilerde büyük bir akvaryuma sevketcem.

  Cevap için teşekkür ederim.

  Saygılar... saygılar:gif
   
 8. legend

  legend

  Mesajlar:
  174
  1 sene boyunca sıkıntı olmaz yavuz ilerde büyüteceğine görede sorun yok. Yani olur.
   
 9. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.888
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Pygocentrus Nattereri

  Bu akvaryum boyutana giderse iyi ozaman alabilirim :heyo: :heyo: :) :horon:
   

Sayfayı Paylaş