1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Quartz kum

Başlığı 'Forum Arşivi' kategorisinde FearOfTheDark tarafından 7 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. FearOfTheDark

FearOfTheDark

İsim:
    Ercan SARGIL
    KUVARS KUM ve YAŞADIKLARIM
    Geçen kış kuvars kumun güzelliğine daha fazla dayanamayıp akvaryumumda yeni düzenlemeye gitmştim. Havuz tesisat malzemleri satışını yaptığımız için kuvars kumu bulmam zor değildi, Hatta irdeleyip akvaryum için uygun mu değil mi gibilerinden test etmek aklımın ucundan bile geçmedi. nasıl olsa kuvarz kumdu, birşey olmazdı.(!)

Yaklaşık 1 senedir balıklarımdan (canlı doğuranlar) yavru alamıyorum. Bir ara kribensis beslemiştim. Sebebi buna bağlıyordum. Bitkili akvaryum olmasına rağmen kribensis çiftinin yavruları yakalayıp yediklerini düşünüyordum. Forumdan bir arkadaşıma verdim bu çifti. Yine bir türlü lepisteslerimdem kılıç balıklarımdan ve platilerimden yavru alamıyorum...

Bir sorun vardı... Acaba bunu nasıl anlıyacaktım.... Acaba balıklarım hasta mıydı? Fakat görünürde yada balık davranışlarında bir sorun yoktu. Bir sürede sebebi buna bağlamıştım, dahili bir rahatsızlık var benim göremediğim diye.. Hatta sarmısak kürü de uygulamıştım. Yeme sarmısak yağını damlatıp iyice emmesini bekledikten sonra birkaç gün yedirdim onlara... Yine değişen birşey yok....

Sonunda suyumu bir test edeyim dedim. Elimde Kh ve Gh vardı bir de NO3 test kiti alınca hemen analize geçtim.

NO3: 4ppm (seachem, aynı zamanda Nitrit ölçümü de yapabilmekte NO2:0,5)
    Gh: 22ppm (sera)
    Kh: 4ppm (azoo)
    Ph: 8 (merc çubuk)

Sonuç ortada Gh anormal yüksek...Şebeke suyunu musluktan doldurup denedim 12ppm çıktı. Evde kullandığımız kaynak suyunda gh:4 yazmakta idi. Sera ile test edince gerçekten 4 derece çıktı. Bu demekti ki sorun suda değildi...

Tek müsebbip olarak kuvarz kum kalmıştı. Hemen bakkaldan aldığım tuz ruhunu kömürlükte artan kuvars kumda denedim. Sonuç cızır cızır sesler. Bu sefer akvaryumdan çıkardığım birparça kumu kuruttuktan sonra öyle denedim.. Sonuç yine aynı.. diye bilirimki kumun asitle girdiğindeki sesler dakikalarca devam etti. Çıkan kokuya da fazla dayanamayıp soğuk suyun altında akıttım...

ALINTIDIR...

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş