1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Quartz ve silis kansere yol açıyor

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Barış ER tarafından 3 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. Barış ER

Barış ER

Şu an bir tankımda kullandığım bazaltın ne olduğunu araştırırken ulaştığım şu ifadeden sonra ;

Minerolojik Analiz Raporunda da görüleceği gibi bazaltın yapısında, ‘Serbest Silis (SiO2), Zeolit Gurubu ve Serpantin guruplarına ait lifsi mineraller bulunmamaktadır.’ Bilindiği gibi, serbest silis içeren silis kumu ve kuvars kumu kullanılan raspa sektöründe ve yapı kimyasalları sektöründe bu kumların tozlarının solunmasından kaynaklanan silikozis hastalıkları yaygındır. Serbest silis içermeyen bazalt kullanımı ile bu riskler ortadan kalkar.

Silikozis neymiş , ne gibi riski varmış diye küçük bir araştırma beni dehşete düşürdü.Sizinle paylaşmak fikir alışverişinde bulunmak istedim.

Quartz kum ve silis kumu tanklarımızda kullanıyoruz.Peki bize zararı olmuyor mu sizce?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Barış abi,akvaryum işine başladım başlayalı.O zarar,bu zarar derken bizim bu hobiyi bırakmamız lazım.
    Benim 300 litrelik tanktada 25 kilo beyaz quartz kum var.Yaklaşık 2.5 saat o kumu yıkadım.Hem soludum hemde cildim değdi.

Zararına gelince abi,eskiler der biz herşeyin doğalın tükettik şimdiki nesilden daha sağlamız dıye.
    Her şeyimiz hormonsal gıdalar,kimsayal maddlerle kaplandı.Yapacak birşeyde yok gibi.

3. Barış ER

Barış ER

Quartz ve silisin yapısı ok şeklinde.Yani böyle>>> ve ciğere saplanıp kalıyormuş.Bizlerde , balıklarda risk altındayız kanımca.

4. CaN_BaKıR

CaN_BaKıR

Hocam maden ocağında çalışmıyoruz ki tozunu yutalım

Islanınca tozu gidiyor zaten... Kumun kendisi değil toz tabakası bıcak gibi solunum yollarına saplanıp tahriş eden...

Ben Aydın Çine'de bir maden ocağından quartz kum istemiştim. Akvaryumda kullanıcam dediğimde mühendis arkadaş bana uygun olurmu acaba bunların tozu sakıncalıdır dedi. Dedim iyice yıkayıp tozunu atıcam ve kum olarak kullanıcam. Salınım yapmadığı için bence en uygun kum dedim. Al o zaman istediğin kadar dedi. Tam almaya giderken maden ocağının çalışanları bana maske verdiler. Bunu takıp gitmeni tavsiye ederim. Tozunu soluma dediler. Özelliklede asitle temizlenmiş olduğundan dolayı tozunda bulunabilecek asit kalıntıları solunum yollarını yıpratabilirmiş...

Biz akvaryumda en fazla 50 kg kum kullanıyoruz. Onuda iyice yıkayıp tozunu attıktan sonra... Sorun olacağını sanmıyorum...

5. Barış ER

Barış ER

Azının zarar vermeyeceği veya kaç solumanın ne kadar zarar vereceği konusunda kesin birşey yok.Bak Çine'de sana tek giriş için bile maske vermişler.Ayrıca tankta balıklarda bu kumu kaldırıyor.Klkan kum solungaçlardan geçiyor yemle mideye giriyor.Alternatifler var iken riske girmem ben.Tabiki herşey tercih meselesi.Ben bilgilendirmeyi yaparak sorumluluğumu yerine getirdim.

Abdullah Bey'in jiloknoyoz üzerine kaybettiği çöpçülerinde de benzer bir durum yaşanmıştır.Kendisi eminim bizi bu konuda da genel olarak aydınlatacaktır.

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Gördüğüm lüzum üzerine Jiloknoyoz makalesini Akvanusya'dan Akvaryum Portalı'na taşıdım...

Benim akvaryumumda dere kumu var... Ancak jiloknozyoza neden olan şeyler sadece taban malzemeleri değil... Her türlü partikül düzeyinde cisim... Bunlar kir de olabilir, balıkların derieerinden dökülüp topaklanan deri hücreleri de olabilir... Bunların bir kısmını bizim gözümüz görebilir (~0,5 mm çap) bir kısmını ise göremeyebiliriz (<0,5 mm çap)... Ancak bunlar suda yoğun olarak asılı durduklarında balıkların solungaçlarından içeriye kaçma eğilimindedirler... Jiloknoyoz makalesinde belirttiğim gibi balıkalr ağız yolu ile kaçan partikülleri dışarı atmak üzere tüylerden oluşan aktif bir mekanizmaya sahiptir... Ancak solungaçlara dış ortamdan kaçabilecek olan partiküllere karşı aktif bir mekanizma bulunmamaktadır... Bulunan tek önlem solungaç yarığının yönü ve genişliğidir... Ancak bu her zaman solungaçları zerrelere karşı korumaz... Barış Hocam'ın yazısını üç dört forumda birden okudum... Heralde birine de Jiloknoyoz makalesinin linkini yapıştırmıştım...

Silis kumun kaçma ihtimalini hiç bilmiyorum... Ancak burada önemli olanın kum tanelerinin ve/veya partiküllerin ne yoğunlukta suda asılı durduğunuın bilgisi olduğunu belirtmem gerekir... Su içinde havaya kalkan zerrelerden ağır olanlar kum taneleri gibi hızla tabana geri döneceklerdir, ancak pislik formundaki partiküller daha uzun bir süre suda asılı kalacaktır... Bu bağlamda pislik zerreleri kum tanelerinden daha çok zarar verme riskine sahiptir...

Bilmiyorum işstediğiniz soruları cevaplayabildim mi? Eğer daha çok açmamı istediğiniz kısımlar veya soracağınız daha net sorular varsa tabii ki her zaman cevaplamaya çalışırım...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  7. Barış ER

Barış ER

Teşekkür ederim yeterli bir bilgi.

Sayfayı Paylaş