1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ramirezi Günlüğüm ?:)

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde rappier tarafından 17 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bugün sabah iş için dışarıya çıktım. Dönüşte akvaryumcuma uğradım. Rednose tetra sordum çarşamba gelecek dendi. Sonrasında akvaryumları incelerken dipteki tankta ramirezileri gördüm. 3 tane ramirezi vardı. eş tutmuş olma ihtimaline karşılık üçünüde satın aldım.

bir saat süre ile saniyede 3-4 damla su ile alıştırma yaptım. sonrasında tankıma saldım. İlk anda sağ taraftaki sık bitki örtüsünün arkasına saklandılar. 1-1.5 saat sonra yavaş yavaş gözükmeye başladılar.
    Yem yemek konusunda pek hareketli değiller ama beni gördüklerindede sağa solada kaçışmıyorlar.

üçünüde almakta iyi etmişim çünkü ikisi eş tutmuşlar gibi, sürekli beraber yüzüyorlar. Şu anda sıkıntısız şekilde geziyorlar.

ilerleyen günlerde resimlerle birlikte anlatımıma devam edeceğim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel tür Hocam hayırlı olsun. İyi yapmışsın üçünü almakla dediğin gibi eşleri ayırma anlamına gelebilirdi çift seçmek. Gelişmeleri ve hayırlı haberlerini bekleriz inşallah.

3. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Hayırlı olsun Mecit bey, bende çok seviyorum ramırezileri birde çoruma gelse akvaryumuma ek bölüm yapıp ramirezi koymayı düşünüyorum. Bu arada ortalama ne kadara geliyor küçük ramireziler?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayırlı uğurlu olsun Mecit hocam, yavrularıda görürüz inşallah, bitkili tanklarda en sevdiğim türlerden biridir.

5. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel
    Mecit hocam bende cuma akşamı 4 tane ramirezi almıştım.Maalesef 1 tanesini bu sabah ölü buldum.Bakalım diğerlerini inşallah yaşatabilirim.Çok narin bir tür.Çok ürkekler akvaryuma yakalştığım an hemen bitkilerin arasında saklanıyorlar.

6. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    İyi temennileriniz için çok teşekkürler.

Mert kardeşim benim aldıklarım burundan kuyruğa 3-4 cm boyundalar tanesini 7 liradan aldım. Çorum yada Van farketmez. İnternetten sipariş verebileceğiniz pekçok site var. Önemli olan güvenilir bir site bulmak. O konudada bu ve benzeri sitelerde önerilen satış siteleri var. Onları denemenizi tavsiye ederim.

Murat Bey bendeki ramireziler ilginç bir şekilde kaçma eğiliminde değiller. Bende ilk başta göremem diye düşünüyordum ama akvaryumun içerisinde salına salına yüzüyorlar maaşallah ?:)

Yinede daha yemleme yapamadım. Bugün ramireziler için ilk defa 3. kez yemleme yapacağım. Bugün yemleme biraz fazla oldu ama hayırlısı bakalım.

Ramirezi konusunda neonların yaşadığı tanklarda yaşar diye bir genel kanı var. Bendeki neonlar ve rednose'lar sorunsuz yaşıyorlar. Eğer söylenen doğru ise ramirezilerde sorunsuz yaşayacaklar inşallah.

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Canlı yem beslemeye özen göster Mecit abi.. Birde onlara özgü yemleme yapmayınca renkleri silikleşiyor.. Gelirken onlara özgü ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelen bir yem almıştım deneme amaçlı ve hepsinin çok hoşuna gitti.. Daha büyük boyunu alıcam bir dahakine.. Ama canlı yem olayını kesinlikle ve şiddetle öneriyorum..

8. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Canlı yem olayından çekiniyoruım. Genelde temiz ortamlarda olmadığı için canlı yemlerle birlikte pekçok bakteri ve mikrop akvaryuma taşınıyor. Şu anda elimde 4 çeşit yemden yaptığım karışım var. Karışım içinde pul yem, cikletler yemi, taban balıkları için yem ve karides kurusu. (yem isimleri aklımda değil çünkü 4 tür yeni karıştırıp blender'dan geçirdim kutularınıda attım).

Bakalım yarın yem alacaklarmı? Eğer yemi almazlarsa yarın gider ramirezi için yemlere bakarım.

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Amaaaaan Mecit abi ya sende mi ya :) Allah aşkına ben çocukluğumdan beri canlı kurt veriyorum balıklarıma bu zamana kadarda tek bişey olmadı.. Hangi forumda kurttan sarılık olduğunu yazan bir hobici gördün ? yada hastalığını ona bağlayan birini ? Öyle aman aman bir riski olsa heralde Türkiye'de akvaryumcu kalmazdı :) Millet internetten üniversite sitelerinden yazılar resimler indirip koyuyor milletin gözünü korkutuyor.. Sonra ortaya düşüyorlar.. Riski vardır yok demiyorum ama temizliği senin elinde yani.. Güzelce yıka defalarca yıka dahada tırsıyosan naylon eldiven kullan ver ondan sonra balıklarına.. Ben çocukken onları bıçakla kuş başı kesiyordum düşün ne kadar içli dışlıydım :) Abi bazen yemleri karıştırmak kaş yaparken göz çıkarma olayına dönüşebiliyor.. Aşırı protein yüklemesi iyi bişey değil.. Bitkisel ağırlıklı ver diycem ama artık karıştırmışsın hepsini birbirine :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Canlı yemleri tuzlu suda 10 dakika tutmak temizlikleri için yeterli bence de. Gereksiz abartıldığı konusuna kesinlikle katılıyorum.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tuz olayınada gerek yok Temel abi defalarca yıkayıp su berraklaşana kadar kurtlardan tortu çıkmayana kadar yıkamak bence yeterli.. Tuzlu suda 10 dakika bekletirsek o tuzdan balıklarda etkilenebilirler özellikle çöpçülere yaramadığı için tuzda bekletmek riskli olabilir..

12. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Volkan valla bendeki canlı yem olayı kulaktan dolma değil, tecrübe ile sabit. 3 defa akvaryum dolusu balığımı heba ettiler. İkinci seferinde 3 senelik elim kadar japonlarım gitmişti. O yüzden canlı yem olayına sıcak bakamıyorum. Sanırım ben yeterince temizleyemiyorum yada başka bir yerde hata yapıyorum. Tuzlu su ile temizlemeyi daha önce düşünmemiştim belki ilerleyen zamanlarda deneyebilirim.

Ramirezi günlüğümüzde bugün ramirezilerin azda olsa yem almaya başladır. Bugün genel bakım yapıp bitkileri biraz budadım. O sırada ramireziler saklandılar ama bir süre sonra tekrardan ortamda gözükmeye başladır.
    2. günde hala hayatta olmaları benim için iyi bir başarı. Umarım ömürleri uzun olur.

13. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Biraz evvel üçüde tankın önüne kadar geldiler. Eş tutmuş dediğim erkek, baskın erkek tarafından sürekli olarak kovalanıyor. Dişi ise tekrar aynı erkeğin yanına gidiyor. Bu şekilde tankın içinde bir sağa bir sola yüzüyorlar.

Kafama takılan konu bu balıklar yavaş balıklarmı?? sadece baskın erkek diğer erkeği kovalarken hızlı yüzüyorlar onun dışında genelde çok yavaşlar. Umarım bu yavaşlık bir hastalık belirtisi değildir.

Ramirezi için en uygun yem hangisidir ve bir dünya balık olan akvaryumumda bu yeni ramirezilerin yemesini nasıl sağlayacağım. Bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Biz buna akvaryum dilinde ramirezi paranoyası diyoruz Mecit abi ve ne yazık ki sende de başlamış :)))) Yok abi hasta falan değillerdir.. Melek balığını andırıyor kimi zaman yüzüşleri.. Daha dur birde adaptasyon olayları var izin ver arkadaşlara biraz sen.. Valla bende 2 erkek tek başına takılıyor diğer eş tutanlar beraberler.. Ama bitanesi tam şamaroğlanı , oda kaşınıyor yani :) Gitmese diplerine bişey olmayacak ama işte gidiyor :) Sen boşver elim ayağım şiştiyi canlı yemle besle abi.. Ben bilmeden ilk adaptasyon günlerinde canlı yemle beslemiş ve 1 hafta bu şekil devam etmiştimde ayakta kaldılar benimkiler.. Şimdide maşşallahları var :)

15. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Sabah üçüde sağ ve hala sağlıklı görünüyorlar. Sabah yemlemesini yaparken bir miktar yeni beni gördükleri zaman hızla saklandıkları akvaryumun sağ tarafına attım. Biraz sonra saklandıkları yerden çıkarak azar azar yem yediler. Sanırım ortama alışmaya başladılar. Zaten alışmalarıda gerek, nedeni ise benim gibi tankına çok müdahale eden birini eline düştüler.
    Zaman bulabilirsem bugün birkaç poz fotoğraflarını çekip konuya eklemeye çalışacağım.

Canlı yem olayına girersem hatun beni gebertir valla. Dün temizlik ve düzenleme yaptım diye işim biter bitmez duşa kovalandım. Birde o canlı yemleri görürse yıkanmam için bana şampuan yerine kesin çamaşır suyu verir. Benim ramireziler kuru yemle yetişecekler başka çağreleri yok.

16. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Mecit bey üzülmeyin,demokrasilerde çare tükenmezmiş ya:)
    İşte size canlı ama paketlenmiş kan kurdu,daphnia ve delica brine shrimps :

[​IMG], [​IMG],[​IMG]

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kafanı yorma Mecit hocam, Volkan'da yaşıyorsa sizde hayli hayli yaşar.
    Adam canı istedikçe el atıyor tanka. :F :F :F

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    :D :D Valla Murat abi ne yalan söyliyim doğru söylüyosun :) Şu an tankın en mutlusu vatozlar ve yavru balıklar.. Bildiğin amazonun makas girmemiş hali :) İçler acısı tankın hali :) O tanka müdahalede biraz riskli olacak ama artık yapacak bişey yok..

Bu arada Mecit abi sen hergün ramirezi'lere içtima yapıyosan işin var valla , kaybederiz seni yakında.. :D Sen merak etme abi yengemle konuştuğumda sana karşı biraz daha ılımlı olması konusunda ısrarda bulunucam , gönlüm razı gelmiyor senin böyle eziyet görmene :))))) Allah'tan Serdar abim 10 numara bir yem tavsiye etmiş sana.. Bereketli bir yemdir o aynı zamanda.. Kutu içinde paket sayısı az ama 1 paketi bile ağzını kapatıp kapatıp kullanabiliyorsun.. Herşey bir yana ramirezi güzel seçim abi , değişik karakterde canlılar.. Yuva falanda ayarladın mı onlara süper olur.. Yavrularını ve yuvalarını korumaları izlenmeye değer kesinlikle..

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bak birde, insanlara ''Amazonu evinizemi getireceksiniz, hadi ordan'' diyordun. Eeee senin Tank amazona dönmüş, yağmurda yağıyormu evde Volkan. :F :F :F

20. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bugün işte dönüşte ramirezileri iştimaya çektim. Hepsi hazırolda beklemişler beni =)
    Yemleme yaparken ramirezilerin bulunduğu tarafada bir miktar yem atıyorum. Bu şekilde yemlerini alıyorlar.
    Misafirim geldiğinden bugün fotoğrafları çekemedim. Yarında uçuşum var. İnşallah perşembe fotoğrafları ekleyeceğim.

Sayfayı Paylaş