1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ramirezi'nin Karnı İçine Çekildi...

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde Neverlander tarafından 8 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Arkadaşlar,

35 lt'lik -içinde henüz Java Moss olmayan- Java Moss tankımda 6 tane Tetra Black'in ve -artık malesef- 9 tane Aphanius mento'nun yanında baktığım yavru-ergen arası Ramirezi'min karnı içine çekildi... Nedeni ne olabilir ve bunu nasıl düzeltebilirim...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah hocam, yem alıyor mu almıyor mu?

Yem alıyorda olsa, almıyorda olsa aslında en güzeli şırınga ile ağızdan vitamin enjekte etmek. İçine bakteriyal ilaçda koyabilirsin böylece çok az. Balığın boyu bu işleme küçük mü gelir?

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Yem alıyor Temel Hocam... Ya bu garip durum cichlidlerin başına gelebiliyor diye biliyorum... Sezgin'in de Yunus'unun başına gelmişti diye hatırlıyorum... Balık aslında ölmüyor ama o güzelim görüntüdeki balık adeta bir hilkat garibesi gibi gözüküyor... Yok mu bunun çaresini bilen yahu?

Sezgin senin Yunus ne oldu?

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kanka vitamin takviyesi yaparak kendini toparlamasına yardımcı olmayı denedin mi ? Ne derece benzer , geçen benim başıma gelen karnın içine çekilme olayına ama ben vitamin takviyesi yaparak o şekilde biraz tutunmasını sağladım.. kesinlikle yem almıyordu ben ölücek gözüyle bakıyordum bir kaç gün vitamine devam ettim ve yem almaya başladı ve şu anda toparlamış durumda.. kefeni yırttı yani.. sende dene istersen çünkü beslenmeyen balığı anca vitamin takviyesi ile yem aldırana kadar hayatta tutabilirsin biliyorsun...

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    İşin garip tarafı yem alıyor kanka... Sendeki de mi ramirezi idi?

Bir keresinde akvaryumcumda bir balıkta bu karın çekilmesi oldu... Balık 3 ay sorunsuz yaşadı... Bir gece uzun süreli elektrik kesilmesi nedeni ile 300'e yakın arkadaşı ile birlikte "adda"ya gitti... Yoksa dünyaya kazık çakmıştı...

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yok kanka ramirez değil lepistes'ti ama karın çökmesi dediğin için söyliyim dedim.. Hepsi 3 ay yaşayacak diye bir kural yok yani :) Benim hiç ramirezim olmadı :(

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Valla kanka bizim de ilk kez oluyor... Çok sevimli keretalar doğrusu... Muhakkak edin birkaç tane...

Bilmiyorum kanka ne olur ama çok üzüldüm... Nerede bu Amerikancılar?

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    İç parazitmiş galiba... Flagyl önerilmiş yabancı sitelerde... Bu ilacı nereden nuluruz, rutin olarak eczanelerde satılır mı? Ve nasıl kullanacağız?

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tüm okuduklarımdan sonra "soğan suyu" emdirilmiş yem kullanmaya karar verdim... Allah "Punk"ın (Ramirezimin ismi) sonunu hayır etsin....

10. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Abi iç parazitten şüphe ediyorsan sarımsak suyu emdirilmiş yem kullan içerideki zerzevatı söküp atsın, bu arada ramirezi için üzüldüm o kadarda heves ediyordun, inşallah düzelir.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Abdullah hocam;öncelikle balığının durumuna üzüldüm.

Hocam felaket tellalı olmak gibi olmasın ama bugüne kadar karnı çekilipte kurtulan balığı ne gördüm nede duydum. :( Hocam karın çekilmesi genellikle değişik değişik yem kullanmaktan kaynaklanıyor.Kişiler bu hastalığa iç parazit,bağısak hastalığı,mide hastalığı vs.vs. gibi birçok isimler takıyorlar.Ama tam olarak nedir bu hastalık ve kesin tedavisi nedir bilen yok.Her kafadan bir ses çıksada Flagyl, sarmısak vs. gibi tedavi yolları uygulanır bu hastalıkta. Ama ben o tedavilerinde sonuç verdiğini görmedim. :( Hocam balık karnı iyice çekilsede iştahından hiçbirşey kaybetmez. Bu durum aylarca sürebilir.Hatta balık ölmesine yakınken öyle bir iştahlanırki,bu balık neresine bukadar yem yiyor diye şaşarsın. Yani hocam üzgünüm ama bu illetten bugüne kadar kurtulan balığı görmedim hiç. :( Ancak hastalığın ilk başlarında isen kurtulabilir,ama hastalık ilerlemişse elden gelen birşey yok. :(

Saygılar.

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Olcay Hocam,

Balık yaklaşık bir haftadır bende ve daha dün gece farkettim... Gözümü balıktan alamadığım için (ulaaa, nazar mı ettim acaba şaş: ) diyorum ki daha önce olmuş olsa görürdüm... Yani dün erken saatlerde falan belirginleşti haralde, ben işte iken....

Neyse klasik ya da modifiye iç parazit tedavisi uygulayalım bari... Hiçbirşey yapmamaktan iyidir... Sağolasın Olcay Hocam...

Emrah, sarımsak kullanmaycağım çünkü kaynağın ne olabileceğine dair çok farklı rivayetler var... Sarımsak bakterileri büyük ölçüde temizleyebilir ama iç parazitin kamçılılardan (flagellata) olma ihtimali üzerine de Flagyl kullanacağım...

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Arkadaşlar,

İnternette resimlerine bakarken bazı Ramirezi resimlerinde de bendekininkine benzer karın çöküklüğü olan ramirezi fotoğafları gördüm...

Bunlardan birini ekliyorum...

Yoksa benim karnı içine çöktü dediğim durum normal yapısal/şekilsel bir olay mı? huh:

14. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Abdullah Abi,flaggyl markası,metronidazol içeriği.Ben hapı havanda dövüp bir miktar akvaryuma döküyordum.Bazı balıklar yiyor bazıları yanına uğramıyor bile.Suda eriyor orası kesin.Biraz sabır isteyen bir işlem ama faydalı olup olmayacağı konusunda şüphelerim var.

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Cem, iç parazit olmadığına kanaat getirdim... Bu çöküklük belli belirsiz tüm Ramirezi'lerde var... Onlarca, yüzlerce Ramirezi resmine baktım... Zaten balığın -ki artık balıklar oldular- yemesinde içmesinde bir sorun yok ve keyfi çok yerinde... Yeter ki yanında yöresinde bol bitki ve kütük olsun...

16. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    O yüzden faydası olup olmayacağını bilmiyordum zaten.Normal bir durum olabilir bu.Yağ depolarını kaybeden her balığın karnı içeri çöker.Bence beslenmesine biraz daha dikkat et Abdullah Abi.Yem içeriği yetersiz geliyor olabilir...

Sayfayı Paylaş