1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reaktör

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde brave_baris tarafından 24 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Arkadaşlar merhaba, aşağıdaki resimdeki gibi bir reaktör yapmak için hangi malzemeler gerekli ve nasıl bir yol izlemeliyiz?

Saygılarımla...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Reaktör

Barış Bey selamlar,

Kalsiyum reaktörü Dıy yapılacak en kolay ekipmanlardan biridir. Bu sıralar gerçek anlamda dıy ps yapımları ile uğraşıyoruz. Aradan bir de artan malzemeden reatör çıkarsa bana şık olur. :F Malzeme olarak fotoğafta da görüldüğü gibi pleksi ve fırat boru gerek. Alttaki kutu gibi olan bölüm motorun koyulacağı bölüm olarak tasarlanmış. Alt ve üst kısmı sökülebilir yapmak için düz kare bırakarak plastik somunlu vida kullanılmış Oldukça basit bir yapısı var.

3. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Reaktör

Temel bey fırat boru demişsiniz ancak onun yerine fotoğraftaki gibi bir pleksi şeklinde boru bulamazmıyız ki zaten şekilde öyle kullanılmış. 1 seneden beri tuzlu su ile uğraşıyorum, şuana kadar hiç DIY ekipman yapmadım, artık yapmak istiyorum. Ben sarıyerde oturuyorum acaba nerde bulabilirim reaktör yapabileceğim pleksi malzemesi?

Saygılarımla.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Haydaa.Ps derken şimdide reaktörmü çıktı karşımıza. smiley18.gif Hadi tamam deniz akvaryumlarında çömezim anladımda,ben hiç reaktör duymadım deniz akvaryumlarında.Be ne işe yarar ? Nedir bunun çalışma prensibi ? saat:gif Ama çokta lazımsa bununda en kralını yaparız portal atölyesinde. toka:gif

Barış kardeşim pleksi malzemelerini nereden bulacağını konumuzu takip edersen öğrenebilirsin. ;)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Ağustos 2015
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Reaktör

Fırat boru sizin örnekte kullanılmış ben o yüzden o malzemeleri saydım. Gövde ve ayak kısmı pleksiden yapılmış. ;) Fırat boru vana ve vanadan reaktöre yönlenen boru kısmı fırat boru ve redüksiyonları olarak kullanılmış. Elbette o kısımlar için farklı malzemeler kullanılabilir.

6. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Reaktör

En kısa zamanda pleksiciye gidip malzemeleri temin etmeye çalışacağım. Bana gereken şimdilik pleksiden gövde ve o gövdenin oturtulduğu ayaklarmıdır?

Vana işi işin en kolay kısmı. Birde bunları yapıştırmak için sanırım silikona ihtiyacımız var.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Reaktör

Silikon değil size kloroform lazım. Ayak kısımları yine düz pleksiden yapılabilir ve onlarda kloroform ile yapışır.

8. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Reaktör

Peki kloroformu nerden temin edebilirim ben?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Reaktör

Eskiden eczanelerde satılırdı ama sanırım artık reklam tabelacılarında ve tabi pleksi alacağınız yerde zaten vardır.

10. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Reaktör

Cevaplar için teşekkür ederim.

O zaman yarın ilk işim malzemeleri temin etmek olacak, motor olarak aquabee 300 kullanmayı düşünüyorum.

Alınacak Malzemeler;

Kloroform
    9 mm çapda 30 cm lik gövde
    Gövdelerin üzerlerine gelecek 12 şer cm den kare şeklinde 4 adet taban ( yanlız bu tabanlarda delik olacakmı ? su çıkışını biz nereden sağlayacağız? )
    Motor bölümü için 4 adet 12 şer cm 4 tane pleksi
    Vanalar için malzeme

Biraz daha kavradım olayı ama hala kafam karışık almam gereken başka bir malzeme var mı veya yanlış yazdığım bir yer?

Birde alacağım pleksiler en fazla ne kadar tutar ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Reaktör

Barış Bey sizi öncelikle tebrik ederim azminizden dolayı. Dediğim gibi abartı yok en kolay Dıy yapılacak ekipmandır reaktör. Fakat inanın bu ara Dıy ps konularını ardı ardına açtık ve geceleri bile üzerine çalıştık. Reaktör yapmadık hiç fakat sandığınızdan daha kolay bunu bilmenizi isterim.

Öncelikle sanırım tam bilgilenmeden hareket ediyorsunuz ve elbette konuyu bize bunun için açtınız. Eğer sabırlı olursanız kendinizi dahi üzmeden yapacak bilgiyi arkadaşlar ile paylaşırız.

Öncelikle gövde için 9 mm çapda 30 cm lik gövdeden açılımınızı bir anlayalım. 9 mm kalınlık çok fazla buna ne gerek var ? 3 mm kalınlık yeterli gelir. 30 cm lik gövdeden kasıt gövde çevresinin tamamı için mi yoksa bizim tabirimizle 300.lük pleksi mi ? Bunu soruyorum kafanızda net olması açısından. Diğer husus ise bu pleksileri parça olarak bulmanın zor olacağıdır. Yani pleksileri 1 metre , 2 metre olarak satıyorlar sanırım. Alt ve üstteki kapak kısımlarında kullanacağınız pleksileri reklamcılardan alın çünkü onlarda metre hesabı satılır ama reklamcılardan parça bulursunuz.

12. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Reaktör

Teşekkür ederim Temel bey, bende kendi çapımda birşeyler yapmaya çalışıyorum. Acelem yok sizi de bekleyebilirim tabi.

9 mm derken pleksinin kalınlığı değil gövdenin çapı anlamında söylemiştim. 30 cm de o gövdenin yüksekliği.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Reaktör

9 mm var mı bilmiyorum. Benim bildiğim ve bizim de kullandığım 10 mm yani 100.lük var diye biliyorum.

14. brave_baris

brave_baris

İsim:
    Barış ALICI
    Reaktör

Fark etmez sanırım 1mm için sizi mi kırıcam :)

Sizin bana şimdi tavsiyeniz nedir? Yarın gidip malzemeleri temin mi edeyim, yoksa Barış biraz daha bekle hep beraber yaratırız mı diyorsunuz?

Eğer Barış başla derseniz hangi malzemeleri almam gerek onuda belirtirseniz sevinirim Temel bey.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Reaktör

Siz bilirsiniz malzemeleri araştırıp alın isterseniz. Çalışma prensibini kavramak lazım önce. Daha önce yaptığımız bir ekipmnan değil. Ancak genel olarak lazım olan malzemeler zaten belli. Pleksi boru, bir adet vana, borular. Aşağıda basit bir yapım var fikir vermesi açısından. Bu yapıma sanırım motor su basış borularından bir bildiğimiz akvaryum hava hortumu çıkışı eklemek gerek daha sonra. Genel prensibi benimde kavramam lazım. Sizle birlikte öğreniyoruz. :) Fakat sanırım bizim çilemiz bitmeyecek anlaşılan sırada reaktörler var. :F

Sayfayı Paylaş