1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Eye Terrarium Kırmızı Gözlü Ağaç Kurbağası

Başlığı 'Paludaryum ve Amfibyum' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 31 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    İlk yavruları kurbağa akvaryumundan doğal yollarla elde edip boylandırma kaplarında en verimli şekilde büyütme yöntemleri üzerinde çalıştıktan ve notlarımızı aldıktan sonra, şimdi sıra kuluçka yöntemini kullanarak her bir anaçdan 100 üzeri yavru elde etme ve bunları önceden edindiğimiz deneyimler ışığında en az kayıpla boylandırma denemelerine geldi. Aşağıdaki video, anaçların bulunduğu ortama konulan ilk yumurtlama kabıdır. Videoyu dikkatle izlerseniz, kriketin arkasından çıkan iğne gibi uzvu ile yumurtaları nasıl toprağa gömdüğünü görebilirsiniz. Kısmetse ilk yavrular 15 gün sonra çıkacak, videolarını yine sizlerle paylaşacağım.

TencoMelih bunu beğendi.
  2. sinsitilki

sinsitilki

Yer:
    Kadıköy
    İncubator kullanmıyor musun abi?

3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    O nedir desem ?

4. sinsitilki

sinsitilki

Yer:
    Kadıköy
    Yumurta kayıplarını önlemek için kullanılıyor. Anne genelde yumurtayı yiyip ya da kırıp zarar verebiliyor. Bu yüzden biz yumurtayı alıp hindistan cevizi torfuna gömüp kabin içinde incubatore koyup derece ayarliyoruz. Yumurtadan çıkana kadar alet o derecede tutup çıkmasına yardımcı oluyor yavrunun. Aksi halde anne tarafından yumurta kayıpları olabiliyor.

TencoMelih ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  5. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    3.jpg

6. sinsitilki

sinsitilki

Yer:
    Kadıköy
    Adult mu bu özgün bey? Masallah çok güzeller. 60x45x90 ölçülerinde bir teraryuma kac tane almamı onerirsiniz ?

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Bunları aldığımda boyları 2-3 cm di. Şimdi yaklaşık 5 cm oldular. Bu sezon olmasa da önümüzdeki sezon yavru almayı umuyorum. Bahsettiğiniz ölçülere 10 tane koysanız sorunsuz yaşar çünkü bu canlılar bölgeci canlılar değil. Ama niyet üretmekse, 4 tane olmasını tavsiye ederim.

sinsitilki bunu beğendi.
  8. sinsitilki

sinsitilki

Yer:
    Kadıköy
    Tarantula hobisine girmeyi de düşünüyor musunuz özgün bey? Çok zevklidir.

9. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Vallahi hocam hanımı kurbağalara ikna etmek aylarımı aldı. Tarantula mı, hiç sanmıyorum :)

sinsitilki bunu beğendi.
  10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Untitled-1.jpg Untitled-12.jpg

Ankaraguclu, ogurcay, Montimahir ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  11. sinsitilki

sinsitilki

Yer:
    Kadıköy
    ozgun_cyprus ve TencoMelih bunu beğendi.
  12. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

13. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    İlk Kriket yavruları kuluçkadan çıkmaya başladı. 12.08.2014

TencoMelih ve sinsitilki bunu beğendi.
  14. sinsitilki

sinsitilki

Yer:
    Kadıköy
    Abi birsey soracağım. 60x45x90 cm Exo terra aldim. Tabanda moss mat var. Şelale aldim large boy sis makinesi koydum şelaleye ben artışı için. Yavruların çıkacağı havuzu nasıl yaparım abi senin yaptığın. Yardımcı olur musun ?

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  15. sinsitilki

sinsitilki

Yer:
    Kadıköy
    Teraryum kurulumunu kafamda canlandırdım :) Kayaları örüp silikonlayarak 30x45cm'lik bir bölümü havuz yapacağım :) Silikonlanan bölümdeki suyun temizlenmesi için "exo terra turtle cliff " yerleştirmeyi düşünüyorum:

Daha sonra kayaların yüksekliğinde her yeri hindistan cevizi torfu dolduracağım. Ve üstüne exo terra moss mat koyacağım:

Daha sonra elimdeki diğer malzemeler olan exo terra fogger ve şelale extra nem için katkı sağlayacak. Şelalenin içine fogger'ı koyuyoruz. Şelaleden extra nem sağlayan sis bulutu çıkmaya başlıyor:

Bir adette monsoon yağmur makinem var. Onu da daha önceden almıştım aynı şekilde... Her saat başı 120 saniye su basıp yağmur vermeyi düşünüyorum teraryuma:

Bir kaç ay içinde de ağaç ve sarmaşık dekorlarını da toplarsam sistem sorunsuz bir yağmur ormanı sistemi olacak :)

ozgun_cyprus ve TencoMelih bunu beğendi.
  16. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Öncelikle cevap yazmakta geciktiğim için kusura bakma, işler yaz sonu son demlerini yaşıyor, biraz da yoğunlaştı. Dostum şimdiye kadar edindiğim deneyimlerden şunarı söyleyebilirim;
    Su havuzu biraz büyük, daha küçük yapabilirsin. Önemli olan su üzerine uzanan yaprak olması, bu yeterli yumurtlamaları için. Yani 10x10 cm bir havuz bile işini görür. Zaten yumurtlama yaşandıktan sonra yumurtaları direk koruma altına alıyorsun. O aşamaya geldiğinde nasıl koruma altına alacağını da yazacağım :) Ayrıca bu kurbağalarda çözemediğim bir sıkıntı var ki yüzemiyorlar, yani geniş su alanları biraz tehlikeli.
    Sis makinesi görsel olarak hoş olabilir ama işlevsellik olarak bir işe yaradığını söyleyemem. Yağmurlama sistemi en iyisi, nemi sürekli sabit tutuyor. Örneğin ben 3 saatte bir 30 sn yağmurlama ile rahatlıkla değerleri istediğim ölçüde tutuyorum.
    Ben kurulumu yaparken senin gibi torf kullanmıştım ancak ektiğim sarmaşıkların köklerini yıkamadan topraklı bir şekilde teraryuma koyduğum için köklerle birlikte bir tür mirt de teraryuma girdi, her yeri sardı. Bugün bütün gün teraryumla uğraştım, içini olduğu gibi boşaltıp kurulumu tekrar yapay çiçeklerle yaptım. Ama gel gör ki kurbağalar yapay çiçeklerin yapraklarına tutunmakta güçlük çekiyorlar, anlayacağın kurulumu tekrarlayacağım...

TencoMelih ve sinsitilki bunu beğendi.
  17. sinsitilki

sinsitilki

Yer:
    Kadıköy
    Abi red eyed tree frogs için tasarlanmış Exo terranin ağacı var tavsiye ederim. Ben o yüzden hiç canlı bitki kullanmam. Hep plastik. Canlı bitki babaannemden biliyorum, her dakika böcek ilacı kullanırdı.

TencoMelih ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  18. sinsitilki

sinsitilki

Yer:
    Kadıköy

Red eyed tree frog için ayırdığım Teraryumum :)

veysel, ozgun_cyprus, TencoMelih ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Harika

sinsitilki bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş