1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Mangrove Kullanımındaki Tecrübem

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Eser tarafından 17 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Merhaba;

Red Mangrove büyütülen ortamlarla ilgili birkaç resim paylaşayım dedim: Ben bu tohumları 2 türlü yerleştirdim, her ikisinde de problem yaşamadım ve köklenme, yapraklanma ve Nitrat, Fosfat ve Silikat' ı emme gerçekleşti. Birincisi bir yoğurt kovasını kenarlardan bol bol delip tohumları kökten 10cm kadar suda kalacak şekilde bunun içine koydum. Sump dolabında su fazla ısınmasın ve fidanlar karanlıkta CO2 emip Ph ı aşırı düşürmesin diye geceleri 12 saat sarı gün ışığı renk tasarruflu-çok ısınmayan lamba yaktım. 1 ay kadar köke gidiyorlar, sonra köklerindeki duyargalar dipte birşeye değince "Artık tabanı bulduk deyip" yaprak büyütmeye başlıyorlar, bu çok ilginç. İkinci sistemde de strafora delikler açıp yine kök kısmı suda kalacak gibi tohumları bunlara batırdım. Bu şekilde 2 ay kadar sonra yaprağa gitmeye başladılar. Bende 4 ayda her biri min. 1 karış yaprak attı ve toplamda 5-10 arası yaprakları oldu. Yaprak sayısı arttıkça fotosentezleri ve emiş kapasiteleri artıyor. Su buharlaşınca tuzu gidip bu yapraklara yapıştırıyor ve yakıyor. Bu yüzden doğada yağmurla yıkanan yaprakları bence haftada 1 kez banyoda fıskiye ile kırmadan yıkayın.

Şuan aynı refigium bölmesinde büyükçe bir öbek Spagetti Alg var ama benim gözlemlediğim kadarıyla pek bir faydası olmuyor, hatta hiç olmadı diyebilirim. Aşağıda elimdeki fidanları bir arkadaşıma verdiğim için Red Mangrove olmadan 2 hafta geçiren akvaryumumun camlarının ve kumlarının son halinin fotoğraflarını bulabilirsiniz. Bunlar kahverengi Fosfat yosunları ve çok hızlı gelişiyorlar. Fidanları kullanmaya başladığım son 3-4 aydır bende böyle birşey ASLA yoktu. Bu yüzden kendimce bu bitkilerin faydasına inandım. Denemek isteyene tavsiye ederim...

YIKIKTEMO ve brkfrt bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Red Mangrove Kullanımındaki Tecrübem

Ellerine sağlık Eser. Güzel tecrübe aktarımı olmuş. Yetiştirmek isteyenlere faydalı olacaktır. Benimkiler uçlarını iyice şişirdi artık.

3. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Işık bu işte altın anahtar abi, ışık olmadan olmuyor: Ben dediğim gibi, Ph dengesi bozulmasın ve suyu gündüz sıcağında daha da ısıtmasın diye geceleri 12 saat sarı günışığı renk tasarruflu lamba yakıyorum sump dolabında...

Selamlar

4. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

4-6 yapraklı fidanlarıma bir arkadaş aşırı yosun problemi yüzünden el koyunca kendime yurt dışından yine minik filizli tohum getirttim. Benim taktiğe göre sump dolabında geceleri 12 saat yaktığım sarı renk günışığı tasarruflu lamba ve üstlerine sıçrayan-buharlaşan sudan yapışan tuzları haftada bir yıkamam ile filizler 15 günde kabarmaya başladılar. 1 hafta kadar sonra ilk çift yaprakları alırım ve yaklaşık 5-6 haftadır Red Mangrove siz günlerimde artan Nitrat-Fosfat' ım azalır, camlarımdaki kahverengi Fosfat yosunlarını her 3 günde bir silmek zorunda kalmam :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu olmadan da söz ettiğin sorunları yaşamamak işin aslıdır. Bu gibi doğal filtrasyon olduğuna inanılan canlılar zevk yanında artı güç olarak görülmelidir. 3 günde bir silmek zorunda kaldığın senin tabirinle 'camlarımdaki kahverengi Fosfat yosunlarının' orada ne aradağına bakmak gerek. Hangi canlı yükünde var olan demiyorum...var edilen Fosfat?

Bunlarda benim yapraklarım bak yeşil yeşil ne güzel.:D

brkfrt ve fth-94 bunu beğendi.
  6. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Merhaba abi, ne güzel büyümüşler :) 3 ay falan oldu, değil mi sen bunları benden alalı? Gıcıklık vermek gibi olmasın ama ben ilk çift yaprağı max. 1 ayda alıyorum fidanların üstünde gece 12 saat sarı renk tasarruflu lamba yakarak, sende fidanların hemen üstünde aydınlatma yok muydu sanki abi, yanlış mı hatırlıyorum?

Senin dediğin gibi, bu zararlı şeyleri var etmemek lazım ama işte biz seninle doğallık dostuyuz, RO' ya karşıyız; dezavantajımız bu :-( RO olsa basarız mis gibi 0 TDS suyu ve yemden-dışkıdan gelen Nitrat, Fosfat vb. de az miktarda olur ve onu da zaten reef canlıları tüketir, sorun olmaz. Ben yine de hala inatla RO' ya karşıyım, klorsuz kaynak suyu kullanıyorum. Mantığım hala düz mantık: Doğada dağlardan okyanusa akan suyun içinde milyon şey var mineralinden ağır metaline kadar ve Türkiye' dekiler dahil bir sürü denizde mercan dahil bir sürü canlı yaşayabiliyor. Bakalım bu cahil cesareti ve düz mantıkla Red Mangrove ile nereye kadar dayanabileceğim :) Şuan tankımda sert mercan bile var ve yükü artırmaya da devam ediyorum :)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Armatürten pek ışık alamıyor işin aslı ama idare ediyor. Ayrıca kökler tamamen boşta ve aldığı bir miktar ışığında süresi 8 saat. Daha geç gelişmeleri normal gibi. Fakat şartlar bu kadar, şimdilik yapabileceğim bir şey yok.

Bir de neden Red yani kırmızı Mangrove deniyor bunlar yeşil? Merak ettim açıkçası.

8. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Abi bunların kökleri kırmızı ya, o yüzden Red Mangrove deniyormuş. Bir de White Mangrove var, onlar bildiğimiz çekirdek kadar minik tohumdan ürüyorlar ve kök renkleri beyaz. Bende onlardan da var 4 tane :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. murat600

murat600

İsim:
    Murat SEFER

Reklam olmazsa site kurallarına da aykırı değilse yrutdışından alışveriş yaptığın siteyi paylaşır mısın Eser.Hatta alımlarımızı toplu yaparak hem kargo ücretini düşürebilir hemde daha ucuz ve kaliteli ürünlere sahip olabilirz.Böyle bir organizasyon yapabilirsek çok yayarlı olur kanımca.pardon:gifDaha önce bir forumda toplanıp araba için polish getirmiştik çok iyi olmuştu.

Sayfayı Paylaş