1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red melon discus " arkadaşlar yorumlarını beklıyorum "

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde cetin35 tarafından 10 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. cetin35

cetin35

İsim:
    Omur Cetin
    Sevgili arkadaşlar Yorumlarınızı rica ederim ayrıca cinsiyet ayrımında yardımcı olursanız memnun olurum ..

2. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Erkelerin daha sivri sırt yüzgeçleri oluyor genelde.dikkatli incelemek lazım anlaşlılabilir.Erkeklerin kafa kısmındaki desenler ve yine yüzgeçlerindeki mavi desenler dişilere göre daha belirgin oluyor.sırt yüzgeçleri daha çıkıktır.

Bazen bu kadar bariz değil ama yinede belli eder.

3. cetin35

cetin35

İsim:
    Omur Cetin
    Teşekkur ederim Söylediklerinizi dikkate alacagım

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Maaşallah balıklarınız çok sağlıklı görünüyor.:nazar:

Öncelik ile Red Melon bir tane var gibi geldi, genelde Red Mallboro ve Yellow Diamond türlerine benzettim, tabi balıkların kaç aylık olduğunada bağlı 10 ayı veya yaşını tamamlamayanlarda tür yanılgısı olabilir, tam renklerini 14 aylıktan sonra yansıtabilir Discus'lar.

Cinsiyet ayrımı çiftleşme zamanıda %100 anlaşılır, her türlü yaklaşımlar cinsiyeti yanıltabilir, Osman beyin dediği balığın cinsi ile alakalıdır, genelde uzman Discus'cular üst arka yüzkeç ve kuyruk çizgilerinin kesişmesinden erkek veya dişi oluşunu %80 oranında tahmin edebiliyorlar, ama bunuda garantisi yok....

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah maşallah.:nazar: Çetin Hoca'm ne güzel görüntüler bunlar. Hayran kaldım balıklara dersem yalan olmaz. Cinsiyet ayrımı gerçekten gözlem gerektiriyor. Bazı türler daha kolay belli ediyor ama bazı türlerde sırt yüzgeci yetmiyor ayrıma.

Özellikle dişilerin kafa yapısı daha düz olabiliyor ve erkeklerin sanki anlı daha çıkık oluyor.

7. cetin35

cetin35

İsim:
    Omur Cetin
    Merhaba Murat Bey Öncelikle Tüm arkadaşlara vermiş oldukları bilgiler için teşekkur ederim..
    Diskuslar 16 aylık.. sürekli yumurta döküyorlar ama su sartlarından sanırım "ben öyle tahmin ediyorum" yumurtalar mantarlaşıyor sonra da yiyorlar yemezlerse bile mantarlaşma % 100 oluyor.
    ozmos suyu ile deneme yapmadım ama en son onu deneyecegim bu arada forumda bi arkadaş hepsi dişi olabilir deyince aklım karıştı. o sebeble bu linki açtım

Tekrar çok TEşekkurler.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Benim gördüğümde, çoğunluğu erkek gibi geldi bana.

Birde 16 aylıklar ise kesinlikle hepsi Red Melon değiller.

Yavru almak istiyorsanız, osmos ve iletkenlik ölçer temin etmelisiniz. Yanılmıyorsam 220 lerde bulunan şebeke suyunu 160 lara düşürerek yavru alabilme imkanınız çok yüksek, (Osmos suyu iletkenliği 40 olması gerekir, dinlenmiş çeşem suyu ile ayarlama yapacaksınız.) bu durumda yumurtaların mantarlaşması bir nebze düşmek ile birlikte, Merch marka metilen mavisi ilave ederek, yumurtaları kurtarabilirsiniz...

Sağlıklı balıklar....

9. cetin35

cetin35

İsim:
    Omur Cetin
    Selam,
    Murat Bey Dediklerinizi uygulayacagım .. Balıkların Anne Red Melon Baba Red Valentin eşleşmesi Tek anne babadan ilave yok 30 adet vardı çogunu sattım elinde kalanlar bunlar oldu kendime ayırdıklarım :)
    Merch marka metilen mavisini nerden temin edebilrim

Saygılarımla,

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Eminönün'de Balmumcu kimyadan bulabilirsin, ama 1 kg olarak satılıyor.

http://www.balmumcukimya.com.tr/tr.asp

Yanılmıyorsam Tunç SÖNMEZOĞLU'nun metilen maviside Merch marka, seyreltip satışa sunuyor..

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Discuslarınız güzel maşallah, sağlıklı bir şekilde beslendikleri apaçık ortada. :) Umarım yavru alırsınız, çok güzel türler gerçekten Red Melon ve Red Marlboro vede Blue diamond sevdiğim en güzel tür diyebilirim, tekrardan maşallah...

Saygılar...

12. amazonia

amazonia

İsim:
    Bilal ERDEM
    Sağlıklı ve güzel balıklar ve ağırlıklı olarak da dişi var elinizde.

Sayfayı Paylaş