1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Sea Deniz Tuzu

Başlığı 'Deniz Tuzu Markaları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 26 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Red sea deniz tuzu coral pro veya Salt deniz tuzu fiyatları yanında akvaryum tarafındaki kullanımı ve yine akvaryumdaki mevcut canlı yaşamı noktasındaki yeterliliğini anlamaya çalışacağız. Red sea deniz tuzu oldukça köklü bir deniz tuzu markasıdır. Ülkemizde deniz akvaryumları yaygınlaşmaya başladığında ilk tanıdığımız tuzlardan diyebiliriz. Red Sea deniz tuzu özellikle o dönemde ''Red sea deniz tuzunun'' açık satılan bir ticari pazarlama şekli de vardı veya esnaf bu şekilde pazarlıyordu. Ancak açık yazmam gerekirse ne aldığımızdan çok da emin değildik o dönemlerde. Red sea deniz tuzu çabuk eriyen ve yine homojenlik olarak iyi karıştırılmış bir tuzdur. Son yıllara kadar İsrail firması içme suyu üretimi ardından elde kalan tuzu Red sea deniz tuzu olarak pazarlıyordu. Son yıllarda bu alandaki rekabetin artması ve bir çok tuz markasının farklı içerikleri olduğunu öne sürmesiyle Red sea deniz tuzu elden geçirilmeye başlandı ve içeriğindeki element yapısı desteklenmeye ve coral pro adı altında mercan veya balık olarak çeşitlerde de pazarlamaya çalışmıştır. Red sea deniz tuzu satmıyor sadece elbette, hazır akvaryum sistemleri, akvaryum ilaçları, test kitleri, deniz akvaryumu katkıları, bakteri kültürleri veya su düzenleyiciler gibi malzemeleri de pazarlıyor.

  Red sea deniz akvaryumu tuzu kullanımı olarak belki de hobiye eski başlayan herkes gibi eski versiyonlarını olsun veya yeni versiyonlarını olsun kullandım ve denedim. Aslında ben uzun yıllar doğal deniz suyu kullandığımdan ve suni tuzları bir anlamda Marmara deniz suyunun düşük tuzluluk değerini yükseltmek için kullandığımdan esnaflarda marka seçimi yerine kafama yatan hemen hemen Red sea deniz tuzu dahil her markayı alıp kullanmışımdır.

  Red Sea Deniz Tuzu İçeriği;

  [​IMG]

  Red Sea Deniz Tuzu fiyatı 120 TL + KDV ve 150 TL arasında bulunmaktadır. Genel olarak bakarsanız son yıllarda Red sea deniz tuzu da dahil diğer tuzlar 2 ayrı deniz tuzu şekli pazarlamaktadır. Bunlar Marin ve Coral yani mercan uyumlu deniz tuzu şeklindedir. Burada asıl hedeflenen doğal olarak bazı hassas balık türlerinin yoğun ve artı element veya eser element miktarlarını sevmeyebilir ve daha stabil bir su değeri tercih edeceğinden bu seçimle daha uygun şartları hobiciye sağlıyor. Fakat son yıllarda sadece balık akvaryumu tarzı da pek kalmamış olduğundan sanırım büyük çoğunlukla Red sea deniz tuzu Pro tarzı tercih edilmektedir.

  Red Sea Deniz Tuzu Element Yapısı;

  Red Sea deniz tuzu doğal ortamla ortak mineralleri barındırır. Red Sea deniz tuzu Coral pro kullanımında özellikle RO ve yumuşak su kullanımı önerilmektedir. Sert kalkerli algler, mercan ve diger omurgasızlar iskelet yapısını oluşturmak için kalsiyum kullanır. Coral pro mercanların büyümesi için yükseltilmiş kalsiyum ve eser elementleri ihtiva eder. Genel olarak tüketim orta derece olan akvaryumlarda Ekstra katkıya ihtiyaç bırakmaz. Red Sea Deniz Tuzu Ph değeri 8,2, Kalsiyum değeri 450 ppm, 2.2-2.5 meq/l 35 ppt tuzluluk olan Doğal deniz suyundaki kalsiyum oranı 400 ppm dir. Red sea deniz tuzu ve Coral pro düşük tuz oranlarında daha yüksek kalsiyum oranları sağlar. 22 kg / 660 litre olarak değer verilebilir. Sonuç olarak Red sea deniz tuzu tercih edilebilecek ve kullanılabilecek tuzlardan biridir. Mercan keyfi ve gelişi ve yine balıklar noktasında sorun yaşanması konusunda şikayetlerin olmadığı bir tuzdur diyebiliriz. Red sea deniz tuzu kullanımı olsun veya farklı tuzlar olsun araya başka bir marka tuzun zaman zaman karıştırılarak karma ama tuzların farklı versiyonlarından faydalanılması öneriliyor ama buna sıcak bakmadığını belirten görüşlerde bulunmaktadır. Hobicin kendi akvaryumu tanıması ve karar vermesiyle aslında uygulanacak yöntemlerdir. Red Sea deniz akvaryumu tuzu konusundaki makalemizin size faydalı olmasını dilerim.

  Deniz Akvaryumu Portalı
   
  Düzenleme: 2 Mart 2015
  Pennywise, TencoMelih ve Nadir bunu beğendi.
 2. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Ben de ilk kurulumda red sea coral pro ile başladım. Gayet güzel memnunum.
  Son dönemde elos ile karışık kullanmaya başladım.
  Tankın yüküne göre değişecektir ama haftalık su değişimleriyle hic katkı kullanmadan götürüyorum kendi akvaryumumu.


  Tapatalk Mobil
   
  TencoMelih ve Nadir bunu beğendi.
 3. kupeli

  kupeli

  Mesajlar:
  1.477
  Yer:
  Ankara
  Cevap: Red Sea Deniz Tuzu

  Kurulumu Red Sea Coral Pro ile yaptım. Kısa zamanda eridi ve su cam gibi berrak oldu. Haftalık su değişiminde de aynı tuzu kullanıyorum. Oldukcada memnunum. Mevcut düzeni korumak adına başka marka tuz kullanmayı düşünmüyorum.
   
 4. Görkem ÇAKIR

  Görkem ÇAKIR

  Mesajlar:
  1.208
  İsim:
  Görkem ÇAKIR
  Cevap: Red Sea Deniz Tuzu

  Bende bir ekleme yapmak istiyorum. RedSea kova içeriğine ölçek eklemiş. Ölçek 380 gr tuz alıyor ve bu miktar 10 litre suda 1.025 yoğunluk sağlıyor. Tabi bu kovaların Türkiye'ye gelmesi zaman alır diye düşünüyorum.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 28 Nisan 2016
  Pennywise bunu beğendi.
 5. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Cevap: Red Sea Deniz Tuzu

  İyi hoş güzelde şu akvaryumu 2 haftada bir su değişimi yapsak ne olur acaba.? Fikri olan var mı?. Henüz deniz akvaryumuna geçmedim ama bu discusların sularını 4 günde bir değiştirmek beni yıldırdı. PS nin kaliteli bir marka olması su değişim zamanını uzatmaz mı.. Temelll abi neredesin.
   
 6. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Cevap: Red Sea Deniz Tuzu

  Su değişimi canlı yüküne bağlı bir olay..Tamamen balık akvaryumunda su değişim süresi kaliteli bir PS ve yemlemeyi uygun miktarda yaparak yeteri kadar artırılabilir.Fakat iş mercan yüküne bağlı akvaryumlara gelince portre biraz değişebilir.Çünkü mercanlar için gerekli olan iz elementler ve mineraller, değiştirilen su ile birlikte geri kazanılır.Yine aynı şekilde Kh ve Ph mekanizmaları su değişimi ile uygun seviyelerde seyreder.

  Şu ara su değiştirmediğim 4.haftayıda bitirdim.Fakat benim tankımdaki mercanlar yumuşak mercan sınıfında ve fazla bir balık yüküm yok. Su değerleriniz uygun olduğu sürece su değiştirme işlemini askıya alabilirsiniz.
   
 7. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Cevap: Red Sea Deniz Tuzu

  Teşekkürler Gökancım bunu söylediğin iyi oldu ..
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ben bardakla tutturmayi basardim uzun zaman once. Bardak kirildi bir seferinde aynisindan buldum aldim. :) Aslinda plastik minik tartilar var mutfak icin almak lazim bir tane.

  Sent Mobil Tapatalk
   
 9. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Onun yerine ölçülü bardaklar var pnlardan alın birkere tartın her seferinde aynı ölçüde devam edin.

  Sent from my u8800 using Tapatalk
   
 10. kupeli

  kupeli

  Mesajlar:
  1.477
  Yer:
  Ankara
  Cevap: Red Sea Deniz Tuzu

  Hanımın piknik setinden yürttüğüm bir plastik bardak var bende. Su bardağından biraz büyük. 1 damacana suya 2 bardak tuz tam 1.024 :D
   
 11. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Cevap: Red Sea Deniz Tuzu

  Şu anda kullanıyorum ve oldukça memnunum. Ayda bir %20 su değişimi ile hiçbir katkı ihtiyacı yaşamadan yoluma devam ediyorum.
   
  vicia ervillia bunu beğendi.
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Red Sea Deniz Tuzu

  Habire tuz markası değiştirmekten helak oldum. Hiç biri Kartal sahil suyunun tuzuna gelemez.saat:gif
   
 13. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Ilk Kurulumdan itibaren bu tuzu kullanıyorum. Akvaryumumda soft mercanlar var. Koralin alg kayaların üzerinde çok, o sebeple kh tüketimi fazla. Su değişimi haftada bir % 10 yapılırsa katkı girmeye gerek yok. Elle bile karistirilirsa kolayca eriyor.
   
  TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş