1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red sea Max 130

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde rifat.zeybek.3 tarafından 14 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

Merhaba arkadaşlar ilk tuzlu su deneyimimde hazır kurulu bir sistemle başlamak istediğim için bu tarz bir akvaryum aldım bunda biraz tecrübe edinip daha sonra daha büyük bir akvaryum düşünüyorum. Akvaryumu bugun aldım tatlı su var suanda içinde 2 gün böyle çalıştırıcam, sonra tuzu ekliyeceğim. Ancak içindeki kum eski kumu akvaryumla birlikte verdi satın aldığım arkadaş ben biraz daha kum eklemek istiyorum üstüne sonradan ekleyince sıkıntı olur mu?

emarch bunu beğendi.
  2. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

Kayalar yaklaşık 15 kg kadar bu sistem için yeterlimidir?

3. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Rıfat bey, akvaryumunuz hayırlı olsun.. Ben de çok yeniyim tuzlu su akvaryumunda. Yorum yapıp sizi yanlış yönlendirmek istemem ama. Ben olsaydım kesin yeni kumdan kurardım akvaryumu...

rifat.zeybek.3 bunu beğendi.
  4. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

Bende öyle düşündüm ancak bu kum döngünün başlaması için yararlı olur dedi satan arkadaş. Zaten daha kurdum sayılmaz boşaltır çıkartırım kumu eğer sıkıntı olacaksa.

emarch bunu beğendi.
  5. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Yooo Yooo : ))) lütfen dikkate almayın benim yorumumu gerçekten pek bir bilgim yok.. Neden yazıyorsun derseniz de hani ben kuruyor olsam yeni kum koyardım dedim.. Bildiğim birşeylerden bahsedeyim bari : )) akvaryumun suyu kesinlikle çeşme almasın mutfaktaki arıtıcıdan olmasın. Silikat filtreli bir arıtıcıdan olsun.. www.akvaryumportali.com/threads/mutfakta-kulland%C4%B1%C4%9F%C4%B1m%C4%B1z-reverse-osmos-%C4%B0le-akvaryum-suyu-temin-etme.18118/#post-278507 bu adresteki konuyu biraz okursanız nasıl bir su ile başlamanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Bu su meselesi gerçekten önemli

6. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

Osmos filtresi aldım geliyor haftaya kurulumu ro suyla yapıcam şuan sadece temizlenmesi amaçlı tatlı suyla çalıştırdım

emarch bunu beğendi.
  7. Rft.zeybek

Rft.zeybek

İsim:
    Rifat zeybek
    Bu akvaryum için daha sessiz ve daha güçlü bir Ps ne kullanabilirim ? Bu Ps çok sesli gerçekten

8. Erdal

Erdal

Kurulumunuz hayırlı olsun. Eğer yeni kum kullanmayacaksanız o kumun çıkartılıp iyice yıkanması lazım tuzu kattıktan ve suyun bulanıklığı geçtikten sonra kumu ekleyebilirsiniz yada tuz eklemeden öncede kumu koyabilirsiniz ben tuzdan sonra eklenmesi tarafındayım. Birde en alttaki sarı 3 parça kayayı çıkartın boşuna hacim yaratmasın o kayalar bir işinize yaramayacaktır.

Önder., rifat.zeybek.3 ve emarch bunu beğendi.
  9. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Rıfat bey, tank değiştiren arkadaşlar yeni kumla kurarlar burada da aynı şey söz konusu olabilir.

rifat.zeybek.3 ve emarch bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kum yeni kum olursa daha iyi olur, özellikle eski kumlar ph ı tamponlamakta yeni kumlar kadar etkili olmaz. Ps yeri nasıl, ölçüleri neler bilgi verirseniz rsm 250 de jns kullanan arkadaşlarımız var bu ps ten edinebilirsiniz ölçüleri uyarsa. Sessiz ve efektif bir ps tir. Bir kaç parça kaya eksiltilebilir Erdal'a katılıyorum hacim artar.

11. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Kurulumunuz hayırlı olsun Rıfat bey.Tankı tatlı su ile doldurdum yazmışsınız.Bu su damacana sumu yoksa direk musluk suyumu?Eğer musluk suyuysa kayalar suyun içindeki ağır metalleri emmeye başlamıştır.Çıkartıp ro su yada damacana suyla güzelce yıkayarak bir kovaya alın ve üstünü damacana su ile doldurun öyle beklesin.Kumu illaki kullanacağım diyorsanız çok iyi yıkayıp ( 10-12 su) son durulamayı damacana yada ro su ile yapın ve iyice kurutun öyle ekleyin tanka.

12. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

İlginiz alakanız için çok teşekkür ederim arkadaşlar ben suyu suan çeşmeden kullanmıştım şimdi komple boşaltıyorum akvaryumu,
    Kum konusunda zaten ben yeni kum kullanmak istiyordum ancak satıcı bu kum canlı döngü hızlı olur falan diyince çıkarmamıştım, şimdi kumuda çıkarıp atıcam 10 kg kum yeterli olur sanırım?
    Ps araştırdım ps Upgrade olarak yabancı forumlarda bu akvaryuma en uygun tunze 9002 olacağını yazmışlar ve 9002 nin takıldığı bir Video izledim sanırım çok sessiz siz ne dersiniz kullanan var mı?
    Kaya konusunda bencede biraz çok oldu düzenlemeyi farklı şekilde yapıcam. Tekrar tüm yorumlar için çok teşekkür ederim.

YMR_AY bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Zaten o kum canlı olsa bile tatlı suyun içine girdiği zaman ölür hiç bir anlamı kalmaz, canlı kum alırsanızönce tuzlu suyu hazırlayıp kumu içine koymak gerekir. 9002 ye verilecek parayı 9004 e verin daha iyi olur bu şekil bir ps düşünülüyorsa.

Önder. bunu beğendi.
  14. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

9004 de sumpa sığar mı acaba?

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ölçüleri uyuyorsa olur uymuyorsa yapacak bir şey yok. Sİtesinden bakıp bir kontrol edelim.

16. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

Akvaryumu komple boşalttım içindeki küçük taşlar içine yapışık onlar çıkmıyor, diğer taşları ro suyla yıkayıp öyle koyucam şimdilik kurumaya bıraktım, osmos cihazımız gelinceye kadar bekliyeceğim şuanda.

veysel, emarch ve YMR_AY bunu beğendi.
  17. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Rıfat bey, ev için mi arıtıcı aldınız yoksa sadece akvaryum için mi ? yoksa evinizde içme suyu arıtıcısı varda akvaryum ayrı bir tane mi sipariş ettiniz.. ?

18. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

Evimizde arıtıcı yok ama ihtiyaç duymuyoruz sularımız temiz sanırım :) sadece akvaryum için aldım. Biraz küçük ama sanırım yeterli 285 l 24 saatte

emarch bunu beğendi.
  19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sump bölümüne sığarmı 9004 baktınız mı?

20. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

İşteyım şuanda eve gidince bakıcam ama genişliği 8 9 Cm civarı sumpın

Sayfayı Paylaş