1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red sea Max 130

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde rifat.zeybek.3 tarafından 14 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Conch ve snail alınabilir. 5 er tane uygundur bence. Ama snail turbo ise 2 tane de yeterli.

2. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

2 Turbo snail, 5 Conch karides istiyordum ama sanırım onlar daha sonra eklenecek?

3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Karidesler için erken. Conclar önce eklenebilir. Sonra snail eklersen daha heyecanlı olur.

4. Rft.zeybek

Rft.zeybek

İsim:
    Rifat zeybek
    Sadece tuzluluk oranını biliyorum , önce test kiti alıp testlerimi yapmalıyım yoksa şuanda bu canlıları eklersen gerek yok mu ?

5. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

[​IMG][​IMG] güncel resimler bu arada 2 küçük deniz yıldızı da gelmiş kayalarla birlikte, deniz yıldızları ölmediğine göre su değerleri normaldir diye bilirmiyiz? :)

6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hayır diyemezsin. Bu küçük deniz yıldızı iyi bir tür değil. Cikartabilirsin bile. Diatom başlamış teste gerek yok conch eklenebilir cam temizliğini ihmal etme.

7. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

Teşekkür ederim yorumlarınız için, deniz yıldızının ne zararı olur ve camları mıknatıslı temizleme aletiylemi temizlemek gerekiyor?

8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Coralin Alg yiyor ve bazı mercanlara zarar verdiği söyleniyor. Camları Mıknatıslı silici ile temizleyebilirsin, sonra zor oluyor. Snail bile temizleyemiyor sonra.

9. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

Sanırım diatom bitti kayaların üstlerinde kahverengi olan yerler bembeyaz oldu bide şuanda canlı ekliyemiyeceğim çünkü lambalar çok fazla ısıtıyor suyu su 32 derece oluyor, buda canlılar için hiç iyi olmaz diye düşündüm.

10. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Üstteki ön kapağı kaldır.
    Arka sump bölümüne de 1.5 litrelik petlerde hazırlanmış buzları ortalama 2-3 saatte değiştir. Böylelikle ısıyı 28 dereceye dusurebilirsin.
    Ya da Soğutucu al.
    Ben bu sebepten uyarı yapmismiydim şuan hatırlamıyorum.

12. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Rıfat bey red sea max 130 hiç görmedim fakat red sea max 250 kullanıcısı olarak çoğu rsm modelinde ısınma sorunu oluyor.. Fakat 32 derece çok bence.. Soğutucu fanı mutlaka olmalı onu çalıştırdınız mı ? hem floresanlar için fan hem de akvaryum içi fanlar olup bunların çalışıyor mu çalışmıyor mu kontrolünü yapın.. Fanlar Çalıştığı halde hala aynı ısı ise bulunduğunuz ortamın ısısı nedir ? bu ısı işini çözmeniz gerekebilir 32 derecede ne balık ne de mercanı besleyebilirsiniz.. Temizlik ekibi conch snail ve hermit için bir sıkıntı yaratacağına inanmıyorum.. Ama bir de üstatlardan bilgi almalı..

13. Rft.zeybek

Rft.zeybek

İsim:
    Rifat zeybek
    Işıklandırmayı led ile değiştirmek suyun ısınmasını engeller mi ? Bu arada fanların hepsi çalışıyor oda sıcaklığında normal çok fazla değil :(

14. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Rıfat bey, led floresana gore daha soğuk ve ısıyı düşürür ama bu akvaryumu 25 dereceye düşürmez.. Gene de mutlu olamayacaksınız.. bence o akvaryuma fazla para harcamayın.. 1 yıl sonra 6 ay sonra başka bir akvaryuma kesinlikle geçiş yapacaksanız.. geçiş yapacağınız akvaryumun hacmine uygun bir soğutucu almanız.. Soğutucular ucuz cihazlar değildir.. özellikle sessiz çalışan bir cihaz araştırın ve en az 500 lt hizmet verecek bir soğutucu alın derim.. mümkünse 2. el bile olabilir. Ben teco tr-10 kullanıyorum.. biraz araştırın..

Bir de ısıya neler sebep olur incelemek gerekiyor..

1-) aydınlatma
    2-) protein skimmer
    3-) sirkülasyon motorları
    4-) bulunduğu ortam

hepsinin de aynı anda etkisi olabilir veya bir motor arızalı olur onun ürettiği sıcaklık yüzünden de ısı çıkabilir.. ilk önce 2 gün ışıkları hiç açmayın ve tekrar ısıyı ölçün sonra ps kapatın öyle ölçün sonra sirkülasyonları kapatın öyle ölçün nasıl olsa canlı yok akvaryumda.. hangi cihazın ne kadar ısı etkisi olduğunu anlarsınız.. anormal bir şey fark ederseniz ona göre o ürünü değiştirişiniz.. ama 32 derece çok..

Pennywise bunu beğendi.
  15. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Dereceyi de test edin doğru mu.. evde basit bir derece vardır herhalde onunla bir karşılaştırın. Bende 4 tane derece var hiç biri birbirini tutmuyor..

16. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

Test ettim ışıkları kapatıp normale dönüyor demekki led yapınca sıkıntı kalmıyacak, bu arada kayalar hafiften yeşil olmaya başladı ama yosun gibi değil diatom gibi bişey bu herşeyin yolunda gittiğine bi işaret sanırım? Ps ve led yapmadan canlı eklemeyi düşünmüyorum hem suda iyice oturmuş olur ve bugun farkettim akvaryumda küçük küçük bir sürü kabuklu canlılar çoğalmaya başlamış :)

emarch bunu beğendi.
  17. Erdal

Erdal

Akvaryumun içindeki tuz ölçere güvenmeyin ;)

emarch bunu beğendi.
  18. rifat.zeybek.3

rifat.zeybek.3

Valla neye güveneceğimi şaşırdım açıkcası, herkes ayrı bişeyler söylüyor, kimin neyi ne kadar bildiğide meçhul bu aralar baya kafam karıştı.

19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Plastik tuz ölçer kullanıyorsanız kalibre edilmesi gerekir, belki daha öncede yazmışımdır. Tuz seviyesini ölçüp tekrar musluk altında yıkayıp kenara kaldırın. Bende plastik tuz ölçer kullanıyorum 4 senedir bu şekil kullanıyorum hiç sapma yok, ama akvaryumcuya gittiğimde yanımda götürür kontrolünü yaparım.

emarch bunu beğendi.
  20. Erdal

Erdal

Hacı batmaz var akvaryumun içinde Veysel onlarda az gösterebiliyor.

veysel ve YMR_AY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş