1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Sea Max 250 Kurulumuna Başladım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Pennywise tarafından 30 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Değerli arkadaşlar.

1 seneden beri hazır şekilde akvaryumcuda çalışan redsea max 250 akvaryumu pazarlıkla satın aldım. İçerisindeki kayalar, kumu 3 tane ölmüş mercan da dahil. Dün akvaryumu taşıdık kumları serdik, taşları yerleştirdik, 6 damacana tuzlu su ekledik. Yaklaşık 114lt yapıyor. Onun arkasından normal musluk suyu ekledik. Yaklaşık 80lt kadar. Akvaryumcu 2.5kg tuz verdi onu döktüm. Sump ve ışıklar çalışıyor.

Sormak istediklerim var yardımlarınızı bekliyorum.
    1- PSi daha çalıştırmaya gerek yok dedi akvaryumcu. Çalıştırınca zaten çok ses geldi üst kapağını sıkıştırınca biraz düzeldi gibi ama çok da içime sinmedi gürültüsü. Şuan çalıştırmamın anlamı var mı?
    2- Sizce bu sistem, bu şekilde bırakarak ilk canlıları ne zaman koyabilirim? Malum hiç kimse beklemeyi sevmiyor ama içine koyduğumuz şeyin canlı olduğunu biliyorum o sebeple bekleyebilirim.
    3- Sistemi hızlandırmak için yapılabilecek şeyler nelerdir?
    Akvaryumcu 1 hafta beklememiz gerektiğini söyledi. Süreçten çok emin olamadım.
    4- Aslında biz neyi bekliyoruz? bakterilerin oluşmasını mı, alg mi, yosun mu nedir bilmiyorum?
    5- Ölçmemiz gereken değerler hangileridir? Ne olmalıdır?
    6- Önce hangi canlıları koymalıyım. Akvaryum olarak marine akvaryum ile başlamak istiyorum. Palyaço vs ile başlamak istiyorum. Renkli ve birbirlerini yemeyecek balıklar karidesler vs
    7- Bu değerleri korumamız için eklenecek canı sayıları yavaş yavaş mı olmalı? Bunları hangi sıralar ile koymalıyım?

IMG_8298.JPG

Şimdiden herkese teşekkürler

Beril olcay, zotiri, Nadir ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    1-Ps yi bir kaç gün içinde çalıştırsanız iyi olur.
    2-Diatomun bitmesi ve amonyak,nitritin 0 olması beklenmeli
    3-Süreci hızlandırmak için bakteri kültürü girilebilir fakat beklemek sizin için dah iyi
    4-Biz akvaryumdaki döngünün tamamlanmasını bekleyerek zehirli maddelerin yok olmasını bekliyoruz.Bakteriler bu döngüyü yapan oluşumlardır.
    5-Başlangıç için Amonyak ve nitriti ölçmelisiniz.Tabi bu arada tuzluluğu binde 25 de ve ısıyıda 25 derecede sabitlemeliyiz.
    6-Palyaço ve karidesle başlanabilir.
    7-Her sistemin bir kapasitesi var.Sizin sistem çok kuvetli olmadığından çok fazla yüklenemezsiniz.

YIKIKTEMO, TencoMelih, Pennywise ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Kurulumunuz hayırlı olsun Levent bey.Normal musluk suyu eklemenize takıldım.Direk çeşmedenmi, ro cihazındanmı eklediniz?

Pennywise bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Dizayn güzel olmuş abi eline sağlık.:)
    Yeni kurulan akvaryuma çeşme suyu eklendiyse iyi olmamış...

Pennywise bunu beğendi.
  5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Dinlenmiş su ekledik ro cihazından bile bir haberim. Ama sonuç olarak çeşme suyu. 3 Günlük dinlenmiş su

Rft.zeybek bunu beğendi.
  6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar

Cevaplarınız için teşekkür ederim Ateş Bey.

Marin akvaryumlarda balık adedine göre bir değer var mı? mesela 30litreye 1 balık duymuştum. Tabi balığına ebadına göre değişebilir bu değerler ama dediğim gibi ortalama bir değer var mı?

7. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Dediğim gibi bu ekipman ve balığın türüne göre çok değişken.Bence böyle bir hesapla tank oluşturmayın.Bu gözlemle balıkların rahatı keyifi ve su kalitesiyle tank kendini gösterir zaten.

TencoMelih ve Pennywise bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun, musluk suyu ile başlanmış diyatom ve sonu mutlaka beklenmeli ne gösterecek.

Pennywise bunu beğendi.
  9. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Hayırlısı olsun..

Pennywise bunu beğendi.
  10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Teşekkürler Veysel Bey. Diyatom görülmeye başlandığında canlı eklemem gerekiyor sanıyorum. Doğru mu anlamışım?

İlyas Bey size de teşekkürler.

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Temizlik ekibi dediğimiz conch, snail gibi canlılar eklenebilir. Balık eklemek için en az bir ay bekleyin derim, şebeke suyundan kaynaklı olarak akvaryumda diyatom sonu ve daha sonrasında nasıl bir görüntü çıkacak bakalım.

Osman.34, TencoMelih ve YMR_AY bunu beğendi.
  12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Temizlik şart :D

1 Ay çok uzun değil mi? Ah bilseydim damacana alırdım uyarmadı akvaryumcu?
    Ayın 9unda yurtdışına çıkacağım zaten. Gelişim ayın 13ü. O zamana kadar acele etmeme gerek yok o zaman ki ben yokken telef olmasın balıklar.

Biraz önce bir arkadaşım aradı. Kendi akvaryumundan canlı kaya ve bir damacana su verecek. 2 tane de temizlik ekibinden canlı koyarız, süreci hızlandırır dedi. Sizce sakıncası var mı? Güvendiğim bir arkadaş.

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Olur, kaya eklemek çalışan sistemden güzel düşünülmüş. Temizlik ekibi aç kalabilir erken olur sonra ekle. Bir kaç parça yemleme yaparsın balık varmış gibi süreç başlar. Bu kısımda şu an sabır önemli yoksa hata yaparsın. Akvaryum kurulumda ben iki ay boş akvaryum izledim ama mükafatını aldım.

Pennywise bunu beğendi.
  14. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Akvaryumun içine koyacağınız malzeme olsun,kaya olsun,elyaf olsun hiç bir şekilde direk musluk suyu ile yıkamayın.Ya tanktan alacağınız su ile yada damacana su ile yıkayın.Şebeke suları ağır metaller barındırdığı için zararlı yosun oluşumuna neden olur.

TencoMelih, Pennywise, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ben süreci hızlandırayım diye akvaryumda beklemiş tuzlu su koydum. Ama yetmedi kalanını her ihtimale karşılık dursun diye beklettiğim sulardan koydum. Tabi bu da bana gol oldu.

Neyse bekleyip göreceğiz. Bilsem damacanayla suları alır koyardım ama akvaryumcu gol attı.

Onun haricinde yapacak birşeyim yok tüm suyu boşaltıp tekrar süreci oluşturmaya çalışmak beni yoracağından beklemek doğru olacak o zaman. Hayırlısı olsun o zaman.

16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bugün psi calistirdim akşam saati durduğu yer itibariyle salonda sesinden çok fazla rahatsız olmadım ama şuan kapattım. Tam merdiven boşluğunda olduğundan üst kata çok ses geliyor. Bu ses sessiz diye satiliyorsa bunun seslisi nasıl olacak. Uyutmadi meret.

Bunun sesini kismak için nasıl müdahale edebilirim. Bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olursanız sevinirim.

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Akvaryumu satın Aldığınız akvaryumcu ile görüşün sonuçta aldığınız ürün anladığım kadarı ile sıfır değil ve kurulumda bir problem veya motorunda ayar sorunu olabilir.

18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Halil bey akvaryum 1 senedir kurulu vaziyette akvaryumcudaydi. Yani çalışıyordu. Ben de bunu bana bu şekilde ver kurtulalim dedim bir fiyatta anlaştık geldi kurduk. Bugün bundan bahsettim. Dediği şuydu ben gelip ayarlayacagim. Dedim peki. Su eksilmisti onu ekledim biraz sesi azaldı gibi . Ama hiç ses yok diyemem. Şuan beklemek durumundayım yapacak bir şey yok.

Teşekkür ederim yorumunuz için

19. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Arkadaşlar bu akşam arkadaşım 2 tane canli kaya getirdi. Kaya demek çok doğru değil diyebiliriz. Ama birisinin üzerinde küçük 5 tane Mushroom var diğerinde ise star polip mi dedi işte ondan var. Ayrıca içinde kayaların kurt dediği elini yaklastirinca kapanan birkaç arkadaş var. Fotolarini en yakın zamanda eklerim. Tuzluluga baktı 1021 çıktı. Akvaryumcu da bu değerin iyi olduğunu kendisinde de tuzlulugun 1019_1020 olduğunu söyledi. Aksi halde beyaz benek hastalığı çıkması olasılığı yüksek dedi.

Neyse dedim vardır bir bildiği. Daha sonra kh ölçümüne baktık yüksek dediler ki bekleriz dedim durum bu. Beklemedeyim.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumcu arkadaş sadece kendisindeki balıkları baz alarak yorum yapmış ve balık akvaryumu için doğru düşünüyor ama mercan yükü ilave edilen resif tanklarında en az 1.022 ppt en fazla 1.026 ppt arası tuzluluk olmalı.

Pennywise bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş