1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Sea Max 250 Kurulumuna Başladım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Pennywise tarafından 30 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Red Sea MAX 250-Deniz Akvaryumu | Akvaryum Portalı Bu konuyu baştan sona tekrar okumaya karar verdim. Benim soracağım tüm sorulara Temel Abi sırasıyla cevap vermiş zaten. Bir de dayak yemeyelim Temel Abiden. Direkt tecrübe burada.

Hayır en sonunda akvaryum imalatına başlayacağım. Hazır sistem diye yapıp satarım gibi geliyor zaten bana. Mobilyası benden camcım var bükmek de çok sorun değil, motorlar, ışıklandırma desen onlar da satılıyor zaten. Boyutuna göre aşağıda veya arkasında yer yapılır. RSM'e de rakip olur satarım yurtdışına bile. Dur ben bu durumu RDM'e de anlatayım onlar için tehdit oluşturur belki de yaparlar benim PSi. Bu ne saçma bişeymiş arkadaş ya. 4000-5000TLye sen akvaryum sat sonra mecburen modifiye yaptır alana.

2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bugün akşam farkettim ki kumun üstünde kahverengi oluşumlar başlamış. Ayrıca kayaların sadece bir tanesi ciddi şekilde kahverengi ve morlasmaya başlamış. Ölü mercanda da bu bahsettigim. Bunlara sanıyorum diatom başlangıcı diyoruz.

Peki sarı renkli cama yapışan aynı zamanda kumda da olan tüy gibi arkadaşlar neler? Zararlı mı yararlı mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Görsel eklersen ne olduklarına bakabiliriz. Görsel eklemekten çekinmeyelim arkadaşlar konularımızda.

4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Cep Telefonu ile cekemedim. Çok küçük

5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Arkadaşlar merhabalar. Cumartesi Fuar bitti geldim. Tüm kum kahverengi seklindeydi. Camlarda ve kumda yeşil yosunlar vardı. Akvaryumcuyu cagirdim hem ölçüm yaptırmak için hem de psi ayarlaması için. Ölçümlere göre amonyak ve nitrat sıfır çıktı. Kh değeri 15 çıktı. Bunun biraz yüksek olduğunu söyledi. Ben 2 gündür psi calistirmistim ancak çok ses vardı. Onun ayarını yapmaya çalışınca o da sesin çok olduğunu söyledi. Sorunun ps motorundaki Mıknatıslı pervaneden kaynaklandığını onun değişmesi gerektiğini söyledi. Temizlik ekibini girebilecegimi ama balık için psi beklememiz gerektiğini söyledi. Yarın salyangozlari alayım diyorum. Ayrıca kum suzen goby alsam mı sizce?

6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Sadece temizlik ekibini girin.

7. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Yağmur hanım Teşekkürler. Ama ne zamana kadar? Ps çalışıncaya kadar mı yoksa kh belli bir sayıya ininceye kadar mı?

Bu arada tuzluluk 1020 çıkmıştı onu yazmadım. Akvaryumcuya göre normal, resif akvaryumu olmadığını 1022ye cikarabilecegimi onu da ilk baliklardan sonra biraz biraz arttirabilecegimi söyledi. Beklemedeyim

8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Canlıları girmeden bence yavaş yavaş arttırın Resif olarak düşünseniz bile illaki ufak mercanlar koymak isteyeceksiniz.Örneğin benim 1024. Balık eklemek için tüm değerlerin uygun olmasını bekleyin.Sonraki dalgalanmalar balıkları etkileyebilir.

Pennywise bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Levent sorunu atlamışım önceki sayfada kusura bakma. Aslında 'çok fazla mercan olmasa' diye bir ifade geçtiğinde tuzluluk oranı için artık balık olacakmış şeklinde konuşamayız. Yani mercan bir adet dahi olsa hak ettiği değerde akvaryum olmalı, çok istisna olarak dayanıklı türler için bu kavram gevşetilebilir belki. Sadece balık akvaryumu gerçek düşüncen olacaksa yoğunluğun en mükemmel oranı 1.018 diyebiliriz. Burada tercihen sisteme göre bazı değişimlerden söz edilebilir, örnek olarak; oksijen girdisi düşük, devridaimi düşük, fazla etçil beslenen türler olduğunda tuzluluğu 1.020 tutabiliriz. Bunun da altında yatan neden yukarıda sıraladığım unsurların pH değerine etki etmesidir ve buna bir de tuzluluk düştükçe zorlaşan pH sabitleme sıkıntısı eklenebileceği ihtimalidir. Tabii burada tuzluluk arttıkça düşen oksijen oranı da aslında üzerinde durulması gereken bir konudur ama söz ettiğim tarz bir sistemde yine de 1.020 idel olur. Sistem net çalışan bir sistemse 1.018 güzeldir.

TencoMelih bunu beğendi.
  10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Temel abi teşekkür ederim. Sanıyorum ki bu işe başlayanlar ilk önce ''benim için 2 tane Nemo olsun, hani şu mavi olanla sarı olandan da koyarım yeter'' gözü ile başlıyorlar. Sonra da ama Nemo anemonda cok eğleniyor diyip resife giriş yapıyorlar :)

bende şuan 1 tane red Mushroom ve 1 tane star polip var. İlk hedefim palyacolari koyabilecegim bir ortam hazırlamak. Sonrasını ben de bilmiyorum ama önce renkli ve kolay balıklar ile başlamak niyetindeyim. Bunun için de hem portalı hem de akvaryumcumu dinliyorum. Onun söylediği değerler de senin söylediklerin aslında aynı.

Ben de her hobist gibi o da olsun bu da olsun diyebilirim ama daha konunun ilk cevabinda veysel senin akvaryumunun sistemi çok güçlü değil diyerek biraz silkelenmemi sağladı.

Hani akvaryum biraz otursun mantığıyla ağırdan alacağım gibi geliyor. Önce balık sonra mercan.

Peki diyelim ki suyun tuzlulugu 1020 ki benim oran öyle, içinde de 4-5 tane balık var. Bi mercan koyayım kaşıntısı tuttu. O zaman suyun tuzlulugunu nasıl arttırmak lazım? Kaç günde arttırılmalı? Ve tuz mu ilave edilmeli yavaş yavaş yoksa belli bir oranda su değişimi mi yapmalı belli bir periyotta.

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Buharlaşan eksilen suyun yerine her seferde tuz hazırlayıp yapılırsa otomatikman tuz oranı yavaş yavaş yükselecektir...

muro500, TencoMelih ve Pennywise bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sözünü ettiğin durumda pek sıkıntı çıkmaz. Örnek 1.020 ise mercan ilavesi öncesi su değişimini % 20 civarı 1.025-26 yoğunlukta yaparsın olur. Mercan zorlanmaz, bir sonraki su degisiminde de aynı işlemi yaparsın değer artar yavaş yavaş.

Dediğin gibi ilk kafada olan mütevazılık ile gideni görmedim hiç. :)

Pennywise bunu beğendi.
  13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    :)

Bugün 11 adet conch aldım snail yoktu. Ps de düzeltildi. Pervane manyetiginde arıza varmış surttugu için ses yapıyormuş. Şuan gayet sessiz eskisine kıyasla. Conchlar da çalışıyor. Keyifleri yerinde bazıları kendini kuma gömdü ama sorun olmaz sanırım. Artık yavaş yavaş balık alsam diyorum hafta sonu gibi. 2 tane palyaço ayirttim. 1 tane de kum suzen gobi. Ne dersiniz? Bu arada Camlarda bit kadar hareket eden beyaz canlılar dolaşıyor. Bunlar pod dedikleriniz mi?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet kabuklu pod türlerinin gelişim aşaması diyebiliriz, gayet güzel bir gelişme olarak görebilirsin. Yeni canlıların ve alacağın canlılar hayırlı olsun. Güzel hareket olmuş tür olarak.

15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Eyvallah abi. Ama şimdi baktım evin içinde sıcaklık 24.5. Akvaryumda 29 çıktı. Dereceye çok guvenmedim civali olan.
    Bir de kh derecesi 15 çıkmıştı doğrusu kaç olmalı. Sizce Bu değer çok değil mi? Yarın bir su değişimi mi yapmalıyım? Yapacaksam da kac litre veya yüzde kaç. Hafta sonuna kadar su biraz kendisini toplar mı? Su değişimini dipten mi yoksa üstten mi yapmalıyım.

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Su değişimi yüzde on yaparsın rutin su değişimlerinde, sıcaklıkta 26-27 civarı olsun ki soğutucu kullanılmayacaksa yazın sıcaklık artışlarında canlılar kendini daha kolay adapte edebilsin, kh 10 civarı yeterli diye düşünüyorum. Canlılar artsın düzenli su değişimleri devam etsin tüketim v.s. belli olsun düzene getirilir kh v.b. değerler. Üstten hortumla boşaltırsın dipten çekmeye gerek yok.

Pennywise bunu beğendi.
  17. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hafta sonu olmadan aldım 2 tane palyaço 1 tane de kum suzen goby. Palyacolar Yaklaşık 6-7 cm cinsini bilmiyorum ama resim yüklerim yarın, gobi ufak 3-4cm gibi. Pse bakıyorum su cirparken değil hava çekerken ses çıkarıyor. Hava ayarını kisinca ki bu çok da kolay değil düzeliyor. Bu sefer de mikro kabarcıklar ufluyor sol taraftaki dalga motoru. Ben de dün gece psin hava çeken yerine ufak bir parça elyaf sıkıştırdım. Hem ses kesildi, hem ps hava çekti hem de mikro kabarcıklar çıkmadı.
    Conchlar gayet güzel çalışıyor, gobi kum suzuyor, palyaçolar da yosunlarin uçlarını koparmislar yani herkes çalışıyor. Yem olarak akvaryumcu Sera marin granulat diye bir yem verdi. Palyaçolar da gobi de havada kaptı yemleri. Sabah ve akşam azar azar yemlemeyi düşünüyorum. Yemlerken havalandırma ve psi kapatıyorum. Zaten bu akşam aldığım için 1 defa yemlemis oldum. Ama sanki palyaçolar biraz obur mu acaba dedim. Yeni canlılar için 1 ay daha beklemeyi düşünüyorum ama dr karides için daha önce hareket etsem bir sakıncası var mı? 1 ay sonra da cromis veya damsel türleri haricinde dayanıklı balıkları araştırıyorum. Önerilerinizi de beklerim. Yüzen bir balık düşünüyorum devamlı saklanan balık sevmiyorum.

18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Arkadaşlar Tüm sistem güzel bir şekilde çalışıyor. Conchlar ve Goby neredeyse tüm kumu temizlediler. Palyaçolar Clarkii cinsiymiş. Büyük olan küçüğüne karşı biraz hırçın gibi. Ama en fazla Ciklet balıklarının birbirini kovalaması gibi kovalıyor. Bunun haricinde sormak istediğim bir kaç soru var.

* Yemleme yaptığım sırada tüm motorları kapatıyorum ışık yaklaşık olarak 5 dakika açıkken yemleme yapıyorum. Ama Palyaçolar çok hızlı yem yedikleri için Goby bazen yem yememiş oluyor. En fazla da 2 tane yiyebildiğini gördüm zaten palyaçolar yüzünden. Goby kum süzdüğü için bu onu doyurur mu yoksa ona uygun özel bir yemleme yapmam gerekir mi? Nasıl?
    * Conchlar tüm kumu ve ulaşabildikleri alanı temizledikten sonra ne yapacak. Hergün o kadar yem bulamayacakları için aç kalırlar mı? (11 Adet var sayılarını azaltmam mı gerekir?)
    * Akvaryumun akıntı motorlarını yüzeydeki yağlanmayı da düşünerek biraz üste doğru ayarladım. Polip ve mantar yanlış öğrenmediysem çok fazla akıntıdan hoşlanmıyormuş. Bu sefer de zeminde balıkların dışkılarını görüyorum çok fazla birikme yok ama bu problem olur mu? Motorların konumlarını değiştirsem mi?
    * Camlardaki yosunları Snail olmadığı için mıknatıslı cam temizleyicisi ile temizlesem olur mu?
    * Diğer almak istediğim balıkları ne zaman alabilirim? Bunun için su şartları ne olmalıdır. Gönlümden geçen Angel veya Tang türleri olsa da gezen huzurlu balık arıyorum. Örneğin damsellerin metnini duyduğum için o balıkları koymayı düşünmüyorum. Saklanan balıkları sevmiyorum. Şuan için resiflere de uygun olmadığımı düşünüyorum. Zaten hangi balığı beğensem resifler için uyumsuz olduğunu okuyorum resif yerine balığı tercih ediyorum o yüzden. 1 tane star polip bir de red mushroom var.
    * Bir de dr karides almayı düşünüyorum. Onun için daha beklemeli miyim? Kh yüksek çıkmıştı son ölçtürdüğümde 15. 10 değerine ulaşabilmem için biraz değişim gerekecek sanırım.

Şimdiden teşekkürler.

19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle görsel yüklerseniz foto ve özellikle video akıntı durumu bu şekilde daha anlaşılabilir olur. Conchlar oluşan yosunlar ve balık popilasyonu arttıkça yemlemeden arta kalan yemleri tüketeceklerdir. Camları mıknatıslı cam sileceği ile sil fazla bekleme kaplamaya başlarsa temizlemekte zorlaşır artı olarak silinmesi gerekir ki snail bu konuda fazla yardımcı olmaz. Rutin su değişimlerini planladığınız gibi aksatmadan yaparsanız filtrasyonun ve akvaryumun olgunlaşması ile değerleriniz yerine oturacak ve tanktaki günlük tüketimi takip edebileceksiniz.

20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar

Fotoğrafları yüklüyorum.
    IMG_9543.JPG IMG_9543.JPG IMG_9546_1.jpg IMG_9548.JPG IMG_9549.JPG IMG_9556_1.jpg

emarch, TencoMelih, Erdem. ve diğer 6 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş