1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Sea Max 250 Led Aydınlatma Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde edi tarafından 7 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. edi

edi

İsim:
    Erdogan Yilmaz
    RSM 250 için Led aydınlatma yapımı düşüncem var. Şuanda sadece Led aydınlatma yapımı için araştırma yapıyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım istiyorum. Led aydınlatma yapımı için hangi malzemeler, nerede buluruz ve nelere dikkat etmeliyim? Akvaryum Power led aydınlatma olacak sanırım.

Red Sea Max 250 akvaryum Şuanda. 6 x 39W T5, 8 Adet Ay ışığı Blue Led Bulunuyor. 1 Adet timer ve tüm bunları devreye alan bir anahtar ayrıca ledleri kapatabileceğim ayrı bir anahtar var.

Akvaryum detayları;

Red Sea MAX 250 | Specification

Ledler için tüm T5 floresanları söktüğümde kullanabileceğim alan;

16 cm - 86 cm kullanılabilir alan. Soğutmak için fan sistemi hazır olduğu için tüm alanı led için ayırabiliyorum.

2. tuğrul bey

tuğrul bey

İsim:
    murat
    Kendi ölculerine göre uydurursan olabilir..

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Ağustos 2015
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Red Sea Max 250 Led Aydınlatma Yapımı

Power led olacak sanırım. Tecrübeli arkadaşları beklemek lazım. Benim önerim yanlarda beyaz T5 bırakıp ortayı mavi power led yapmak. Tabii sorun çıkarmayacak olsa da hepsi led olsa ama bilemiyorum.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Beyaz T5 leri bırakmak için orjinal sistemi tutmak zorundasın. Bence tamamı led yapılsa daha derli toplu olur.
    Temel ısrarla t5 diyorsa vardır bir kerameti. Bunu da düşün.
    Şimdiden kolay gelsin

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bülent bir şey bildiğimizden değil de tamamen led yani beyaz rengin de Led ile alınması sonrası istenmeyen alg oluşumları olur mu diye çekincelerim var. Gerçi kullanıp sorun yaşamayanlar var ama bana sanki kendin yap kavramında beyaz led tam oturmadı gibi geliyor.

6. edi

edi

İsim:
    Erdogan Yilmaz

Aslında kaputun içinde yer varsa her iki sistemde olabilir.Önemli olan yapacağım led sisteminin malzemelerinin kaplayacağı alan.

Var olan sistemin ornek goruntusu.

7. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert

Oncelikle neden led olmasini istiyorsun

8. tuğrul bey

tuğrul bey

İsim:
    murat

Bence iki sisteme gerek yok artik herkes yavas yavas lede geciyor enerji tuketimi ve uzun sure kullanildigi icin.

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Murat abının bana yaptıgı armaturde de beyazları T5 kullanmıstık aama, Fatıh'ın armaturu tamamen led ve 3 - 4 aydır kullanıyor. Herhangı bır ıstenmeyen yosun olusumuna rastlamadı. Kullandıgı led markasını ogrenıp tamamı led yapılabılır bence de.

Sent from my Blacberry

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Malzeme kolay da, kapağın iç yapısı nedir, nasıl montaj yapılır, fanlar nereyi soğutuyor? Bunlar önemli, detaylı resimler veya yakından görmek gerekir...

11. edi

edi

İsim:
    Erdogan Yilmaz
    Benim tarafta en cok takildigim konu ise ne tur led ve nereden temin edilecek. Ayrica dizilimde dikkat edilmesi gerekenler neler.

12. edi

edi

İsim:
    Erdogan Yilmaz
    Her yil 250 tl yerine led yatirimi yapmak herkes gibi banada mantikli geliyor. Goturusunden cok getirisi olacaksa tercihim bu yonde olacak gibi gorunuyor.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

3 wat 35 adet mavi power led, 35 adet 3 wat beyaz 10.000 kelvin Power led, 3 adet disco kismi icin 1 wat yesil power led, 3 adet 1 wat balik sevisme bolumu icin kirmizi power led, 3 adet gaz cikarma destegi icin de 1 wat sari yapilarak ultra power led armatur olabilir.

Benim recete budur, ya ucar...ya patlar. :)

Mobil ileti...

14. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Red sea max te en büyük problem kanopi altında ledler suya çok yakın olacağı için fazla odaklama yapması durumu, ya çok geniş açılı lens kullanmak gerekecek yada tamamen lenssiz bir sistem düşünmek.

15. edi

edi

İsim:
    Erdogan Yilmaz
    Gecen gun rowa karbonu bosuna aldirmamissin bana belli oldu nedeni :)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne oldu ki Karbona?

17. edi

edi

İsim:
    Erdogan Yilmaz
    Recetenden sonra kullanilmali :)

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

İki mavi bir beyaz alarak düşünülebilir. Maviler, Edison veya Semi led, Beyazlar ise Halil'in bahsettiği firmadan gerçek 10.000 kelvin.

Watajlar 3 watt olmalı, ledler bol miktarda tutulup 1.5 watt olarak beslenmeli, ısının minimuna indirilmesinden dolayı. 3 watt olarak beslerseniz, o kapağın içinde o ledleri soğutamazsınız ve fazla dayanmaz...

Armatür su yüzeyine yakın olacağından dolayı ise, 80 derece açılı lens veya 60x120 açılı lens kullanılabilir...

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yada hiç lens kullanmadan kendinden 70 derece led alınmalı ve lens olmadığı için ışığın bir kısmı zaten 70 derecenin dışına çıkacak buda genle bir aydınlık verecek.

20. edi

edi

İsim:
    Erdogan Yilmaz
    Toplamda 4 adet 60x60x15mm fan mevcut. T5 leri bunlar sogutuyor.ledler daha fazla mi isinir. Sogutamaz mi sizce ?

Sayfayı Paylaş