1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red sea max 250 (Nadir)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Nadir tarafından 28 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Selam arkadaşlar. Yaklaşık 7 ay önce portaldekileri okuya okuya, sıfırdan tuzları kafa motoruyla eriterek tuzlu su maceramıza başladık. Bu iş öyle göründüğü gibi fazla masraflı değil diye beni bu işe bulaştıran akvaryumcu arkadaşıma, ayrıca selamlarımı gönderiyorum.
    Uzun bir beklemenin ardından sadece palyaçolarla geçen 7 aydan sonra, üç gün önce tankıma yeni mercan ve balıklarımı ekledim. Tankımın son şeklini paylaşıyorum. Özelliklerine göre mercanları kayalara yerleştirdim. (İnşallah doğru yerleştirmişimdir.) Sadece burada yazılanları okuya okuya bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Tankım konusundaki eleştirilerinizi bekliyorum. Başlangıçtan itibaren bana yazı, telefon ve mesajlarıyla yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim... İlk kurulum-30 Ocak 2014.jpg İlk canlılar-27 Şubat 2014.jpg Genel..jpg Bicolor.jpg Galaksi coral.jpg xenia coral-Daisy polyp.jpg Leather.jpg Yansıma.jpg

Akvaryum özellikleri
    Boyut: 960 x 552 x 665 mm
    Toplam su hacmi 250 litre
    Çıkış yönleri ayarlanabilir 1 adet 1200 L/h ve 1 adet 2400 L/h sirkülasyon pompası.
    6 adet 39 w T5 toplam 234 w
    3 adedi 10.000 kelvin
    3 adedi Aktinik Mavi
    8 adet mavi LED gece lambası
    Teco-TR-10 soğutucu
    22 kg. canlı kaya
    40 kg. kum
    Tuz: Red sea coral pro
    Tuzluluk ‰ 24
    Sıcaklık: 26,5 °C
    Işıkları saat, 14.00-22.00 arası 8 saat açık tutuyorum. (Ay ışığı modununu hiç kullanmıyorum.)
    Katkı kullanmıyorum. Düzenli su değişimi.

Canlılar
    6 adet palyaço
    1 adet Yellow tang
    1 adet Sailfin tang
    1 adet Bicolor blenny
    1 adet cleaner shrimp
    2 adet fire shrimp
    1 adet kestane. Coraline alg yiyen yumuşak dikenli kestane (ismini bilmiyorum)
    7 adet conch
    3 adet turbo snail

Mercanlar
    Daisy polyp
    Galaksi Coral
    Leather Coral
    Xenia Coral
    Clove polip kayası

Humility, serhat_reef, MESUT_KERİM ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Maşallah abi eline sağlık telefonda bahsettiğin gibi gayet düzenli ve sağlıklı bir tank. Sağlıkla devamını dilerim.

TencoMelih ve Nadir bunu beğendi.
  3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Maşallah diyelim abi.
    Daha da güzel olacak inşallah

4. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Teşekkürler arkadaşlar. Daha tam istediğim gibi olmadı. O kadar alış veriş yaptım diyordum ama tank yine dolmadı.

veysel ve TencoMelih bunu beğendi.
  5. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Aynen abi okadar alışverişe dolmadıysa benim halim harap :)

6. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
  7. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Babalar gibi forum var arkamda doldururuz evelallah
    Mesut Abi'den Veysel Abi'den Temel Abi'den Ateş Abi'den Fatih Abi'den Mahir Abi'den Hakan Abi'den Alpiden Yağmur Hanım'dan birazcıkta Nadir Abi'den bişeyler çarptık mı tank dolar

Pennywise, Fatih BARLAS, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
  9. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Bittin sen. ;)

TencoMelih bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Dolar dolar ama dolar derken cepten yeşil dolarlar gider sonra dolar. :eek::cool::D Elimizden geleni yaparız Melih Allah'ın izniyle.

11. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Gayet güzel gözüküyor Nadir bey, sağlıklı sorunsuz bakmak dileği ile..

Pennywise, TencoMelih ve Nadir bunu beğendi.
  12. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Teşekkürler Emrah. Kayaların şeklini değiştirmeyi düşünüyorum, mercanlar gelince mevcut kayaların üzerine serpiştirdim.

TencoMelih bunu beğendi.
  13. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Nadir bey, kayaların yerlerini değiştirmek çok ciddi bir iş çok fazla su bulanıklaşıyor.. Her yer yerinden oynuyor.. Önerilmeyen bir şey fakat ben yaptım yaşadığım sıkıntıları sizle paylaşmak isterim. Mesela alakasız bir kaya diğerlerinin en altında kalıyor.. onu almak için üstündeki kayaları koyacağınız bir yer tespit edin. cnoch deniz yıldızı snail falan olmasın o alanı temizleyin geçici kaya yeri gibi görün. Su dan kayayı komple çıkarmanızı tavsiye etmiyorum. Ben yaptım su içinde yavaş hareket ettirmek kayayı daha az tortu yapıyor. Fakat akvaryumdan çıkartıp tekrar suya soktuğunuzda daha çok tortu çıkıyor.. Bir de kayaları hareket ettirdiğinizde elyaf filtreyi biraz daha kalın tutun daha çok tortu yakalayabilirsiniz. Berraklaşmaya yardımcı olur. Mutlaka takip edin su geçirmez falan taşma yapar sıkıntı olmasın. Ben 3 4 saat tutup hemen yenisini koymuştum.. Bir yerleşme işi bittikten sonra sıfır aktif karbon koymuştum 3 5 gün kalmıştı.. Hazırda siz gene de leğen gibi bir şeyler bulundurun.. olurda kayayı dışarı çıkartmak zorunda kalırsanız nereye koyayım diye kap aramayın.

YIKIKTEMO, Nadir, Pennywise ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bizim Clove polipler eriyip gitmiş, inşallah toparlarlar Nadir bey. Test yaptınız mı hiç ?

İyot temel ihtiyacıdır. Kullandığınız tuzun iyot değerlerinde problem olabilir. İyotun fazlasıda (Yosun) azıda tank için zararlıdır. Çok çok az bir iyot eklemesi yapabilirseniz gözlem eşliğinde tekrar çoğalırlar. Bunun içinde Cihan beyin ürettiği Jodmix tavsiye ederim. En azından damla damla eklenerek tanka verilebiliyor. Eğer sistemde aktif karbon var ise iyot kendiliğinden eksilir (Dip not)

Bir de videoyu baştan sona izledim. Akıntı problemi var gibi tankta. Dalga motoru ne var tankta.?

Nadir ve TencoMelih bunu beğendi.
  15. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Tamam Emrah, vazgeçtim. ;)

Evet Fatih bey. Her şey iyi gidiyordu, benim yaptığım bir hata sonucu sol taraftan başlayarak sağ tarafa kadar (En sağdaki kısım hariç) erime oldu. Tatile denk geldi ne yazıkki, aniden müdahale etme şansım olmadı. Bir geldim ki bahsettiğim kısım komple kahverengi. Bütün testleri aldım ancak test yapmaktan soğuduğum için teste yanaşmıyorum. Gelir gelmez su değişimi yaptım, toparlanma oldu. Üzerinde hiç polip yoktu ancak şu anda üzeri dolmaya başladı. ;) Yani kısa zamanda toparlayacak inşallah...
    Akıntı problemi sağ tarafta var. Kendi dalga motorlarını kullanıyordum, sağ taraf yetersiz kalıyordu. Dün tunze 6015 siparişi verdim, yarın takacağım. Sanırım sıkıntı kalmayacak.

YIKIKTEMO, Pennywise, TencoMelih ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    6015 küçük gelebilir 2.sini alman icap edebilir abi?

Nadir bunu beğendi.
  17. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Yok artık daha neler 6015 yeterde artar bile üzerindede var zaten

18. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Levent haklı çıktın. Keşke bir boy büyüğünü alsaymışım, seneye de kullanırdım...

MESUT_KERİM ve TencoMelih bunu beğendi.
  19. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Uzerindekiler maalesef tırt, hatta bir sağdaki tırtıl.

TencoMelih bunu beğendi.
  20. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Arkadaşlar az önce buna benzer bir canlı gördüm akvaryumumda, şaşkın bakışlarımın arasında kayaların arasında kayboldu. Araştırmama göre bristle worm çıktı, yararlı yorumları var ama?Bir şey yapmam lazım. ;)

worm2.jpg

TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş