1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Sea max 250 Tuzlu su kurulumu ve Montajı

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde bulents tarafından 14 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Merhaba arkadaşlar,
    Uzun saatler süren araştırmalarımdan sonra, benim için en uygun olduğunu düşündüğüm(herkesin tercihi ve öncelikleri farklıdır) Redsea max 250 akvaryumda karar kılarak satın aldım. Birsürü hobisi olan 43 yaşında birisi olarak amacım, bilinçsiz,tecrübelilerden yardım almaksızın yapılan kötü başlangıçlar ile elde edilen kötü sonuçlarla hobinin imaj olarak zarar görmesini engellemeye katkıda bulunabilmek. Tecrübesiz bir deniz akvaryum hobicisi olarak yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Akvaryumu satın aldığım yer "adres teslim yapamayız, burada kurarız burdan alırsınız" deyince, korumasız bir şekilde nakletmektense kendim kurarım deyip paketli bir şekilde aldım eve götürdüm. Götürdüm derken paketler bir insanoğlunun taşıyabileceğinden hayli ağır. Arkadaşlarım nakliyesi konusunda yardımcı oldular.(Hem taşıma hem de kuruluma destek veren mete ve erdoğana sonsuz teşekkürler)

Kurulumu kendi yapacak arkadaşlara faydası olur amacıyla yaşadıklarımı paylaşıyorum.

Güzelce paketlenmiş iki koli ve 1 kova tuz ile geliyor akvaryum.
    1-Dolap

2-Akvaryum

Dolap montajı: İçerisinden çıkan kurulum kılavuzu resimler açısından başarılı, açıklamalar bence yetersiz. Bu arada almanca ve ingilizce başta olmak üzere birsürü dilde kurulum kılavuzu var. Maalesef Türkçe yok.
    75 milyon nufusu olan neredeyse dünyanın en iyi cografik konumuna sahip bir ülkeyei nasıl gözardı ediyorlar anlayamıyorum.Kızmadan geçemiyorum. Neyse ingilizce kılavuz ile kurulum yapacağız.
    Dolap montajı yaklaşık 2,5 saat sürdü. Parçalar klasik portatif mobilya birleştirme mantığıyla birleştiriliyor. Ağaç ve metal iki çeşit saplama parçaların birbirine monte edilmesini sağlıyor.

Ağaç saplamaların delikleri metallerden 0,5mm daha geniş. Metal saplamaların uçları vidalı 6-7mm kadar diş var uçlarında.
    Ağaç saplamalarda sorun yok.takıp birleştiriyorsunuz .Metaller tam tersi. Vidalama sırasında azıcık kuvvetli bastırırsanız vidayı taktığınız somun ahşabın içerisine giriyor( yaklaşık 1-2 mm boşluk kalmış altında anladığım kadarıyla)

O şekilde monte ederseniz vidalı saplamanın kafasını sıkan karşılığı kavrayamıyor ve boşa dönüyor. Bu durumda bir pense yardımıyla somunu yüzeye geri çekmeniz gerekiyor. Bana göre almanlara yakışmayan bir çalışma olmuş. ( uzun yıllar çalıştım almanlarla, ince ince yazarlar herşeyi ve 5 kere kontrol ederler iş bittikten sonra.).Eğer vidalı metal saplamaları içeri kaçırmadan sıkmayı başarırsanız montaj süresi yarıya düşer. Benimki keşfedene kadar deneme yanılma oldu biraz.
    Montaj aşamaları;

Akvaryum montajı:

icparca | Flickr - Photo Sharing!

Akvaryum montajı dolaba göre daha kısa sürüyor, dikkatlice davranarak 30 dakika içerinde monte ettim ve dolabın üzerine yerleştirdim. Buradan çıkan kurulum kılavuzu da diğerinden farksız. Açıklamalar yetersiz insanı kaosa sürüklemek için yaplmış sanki. Adım adım basit cümlelerle hazırlanmış bir kurulum kılavuzu daha doğru olurdu.
    Kılavuzun içerisinde kesit olarak arka sump ın resmi var, buna bakarak rahatlıkla kurabilirsiniz. zaten çok karmaşık değil. İçinden 3 tane motor (2 sirkülasyon 1 PS) çıkıyor ps ortaya diğer motorlar kenarlara takılıyor montajı basit. Elektrik panosunun bulunduğu bölüme küçük motoru (1200l/s) diğer köşeye büyüğü takıyorsunuz.

Montajımız bitti, geceyi yarıladık sabah yolculuk var.Erken kalkıp ilk suyunu koyuyorum ve yola çıkıyorum. Sağolsun ben yokken eşim devam ediyor suyu doldurmaya.

Kullandığım su reverse osmosis ( mutfakta tezgah altı kullanıyoruz). tatlı su da da aynısını kullanıyordum, araştırmalarıma göre çözünmüş madde az olduğu( tds 8.2 ) için daha sağlıklı akvaryumlar için.
    Cihazın üretim kapasitesi 10lt/saat olduğu için birkaç gün sürecek su doldurma işlemi :)

Bugün su doldurma işlemi bitecek gibi duruyor. (14.01.2012)

Tuz koyma işlemi ve sonrası için bazı sorularım olacak.
    1-Aldığım satıcı litre başına 33 gram (toplam 8.250 gram )saat başı 1 kg gibi karıştır yoksa camlarda leke yapar dedi. Cihazın kılavuzunda 9.6 kg boşaltın akvaryuma PS kapatın iki sirkülasyon pompası açık olsun diyor.
    Araştırmalarımla oluşan kanaatime göre sirkülasyon motorlarını çalıştırıp eridikçe tuzluluk oranına bakarak tuz ilave etmeyi düşünüyorum. Sizin öneriniz ne olur?
    2-Tuzu koyduktan sonra 24 saat içerisinde canlı kayaları koyman gerekir dedi satıcım, doğru mudur? Sebebi nedir?
    3-Canlı kaya olarak 3 çeşit kayadan bahsediliyor.Kürlenmiş kayaların tercih edilmesi gerektiği yazıyor.Bunlar içerisinde genellikle hafif ve gözenekli olan pasifik türü kaya öneriliyor. Siz de hemfikir misiniz.
    4-Pasifik kaya konusunda hemfikir isek. İstanbul da doğru malzemeyi nereden bulabilirim?
    Herkese emek ve yardımları için çok teşekkürler

Bülent;
    Acemi Denizci...

Alparslan bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Red Sea max 250 Tuzlu su kurulumu ve Montajı

Hayırlı uğurlu olsun, sağlıkla nice canlıları beslemek nasip olur inşallah. Akvaryumun suyu hangi suyla dolduruluyor, RO, damacana? Litre başına 33 gram doğrudur, en son ince ayar yapılır. Canlı kayaların eklenmesi tuzun tamamen erimesi ardından başlayabilir ve süre kısıtlaması yoktur. Kürlenmiş kaya olması iyidir evet.

Canlı kayalarını esnaftan temin edebilirsin, biraz araştırma yapmak gerek nerede iyi kaya vardır diye. Kayaları seçerken üzerinde aiptasia gibi canlılar olmamasına dikkat etmek gerek.

3. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Hayırlı olsun diyorum.Hazır akvaryum kolay akvaryum iyi yaptınız.Kayaları iyi seçin acele etmeyin.:heyo:

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hayırlı uğurlu olsun nice güzel canlılar yetiştirirsiniz inşallah. Temel abi gereken soruları sormuş kafanıza takılan olursa bizler buradayız.

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Bu kalitede malzemeleri ,bu akvaryumu bu fiyatın altına temin etmek gerçekten çok zor. Bunu niçin belirtiyorum çünkü mutlaka bu akvaryumun pahalı olduğundan şöyle şöyle yapsaydık, şu kadara malederdik hesap adamları çıkmıştır. Güle güle kullanın, sağlıklı canlılar dilerim.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Herkese sıcak karşılama için çok teşekkür ederim.
    Temel bey, kullandığım su RO suyu,
    Tuzu eriterek ilave ettim, ince ayarı daha sonra yapacağız herhalde. Henüz kaya koymadım.
    Birazdan kumunu koyacağım.
    Bülent

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kum canlı kum mu? Değilse keşke suyu koymadan ekleseydin daha iyi olurdu. Neyse sağlık olsun sorun yok. Akıntı motorları çalışsın tuz iyice erisin hayırlısıyla.

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

-Hoşgeldiniz
    -Hayırlı uğurlu olsun
    -Benim yaptığım hataları yapmayın, (örnek kurulumlar için) :http://www.akvaryumportali.com/deni...in-skimmer-kurulsun-artik-akvaryum-11447.html
    - Yeni kurulum sırasında hepimiz hemen hemen aynı sorunları yaşayıp aynı önerilerle kesin çözümler buluyoruz. Araştırmalarınızı yapmanızı ve herhangi bir şey eklemeden, almadan önce forumda bir kaç göz gezdirmenizi naçizane rica edeceğim. Tekrar hoşgeldiniz.

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Temel bey,
    Daha önceki uyarılardan yola çıkarak canlı kuma zarar gelmesin diye , önce suyu tuzlu yapıp canlı kumu ilave ettim.
    Kumlar coral reef live sand marka, bir kutudan 2 paket çıkıyor. Paketler sıkıca kapalı ve içinde su da var.
    Kısmet olursa yarın da kayaları ekleyeceğim. Bu arada hemen bir soru daha sorayım,
    *Kalsiyum, magnezyum,bacteria feeder ve Coraline alg accelerator diye katkılar verdi aldığım yer.
    Şu aşamada Kullanmamı tavsiye eder misiniz?

Son durum,

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Canlı kumsa zaten su hazırlandıktan sonra eklenmeli, normal kum olduğunda sudan önce koymak daha rahattır ve suyu çok bulandırmaz o bakımdan. Gayet güzel, sistem tam çalıştırılabilir artık.

Fotoğraflarını Image hosting, free photo sharing & video sharing at Photobucket sitesinden yükle açılmıyorlar ve hepsini yeniden upload etmek için canım çıktı.

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Çok hızlısınız yetişemedim edit yaparken yazmışsınız cevabı,
    Bir soru ilave etmiştim önceki mesajıma;

*Kalsiyum, magnezyum,bacteria feeder ve Coraline alg accelerator diye katkılar verdi aldığım yer.
    Şu aşamada Kullanmamı tavsiye eder misiniz?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Adı üstünde yani bakteri besleyici. Fakat akvaryumda beslenecek bakteri yok henüz. Zaten bu tarz ürünlerden şahsen haz etmem. Kalsiyum ve magnezyum ise bu aşamada kesinlikle olmaz su yeni. Beklemeye ve dekoru yapmaya devam.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Tamam teşekkürler.

14. tghn123

tghn123

İsim:
    ali görmez

Hayırlı uğurlu olsun. Tuzlu su balıkları pahalı değil mi? Çarşamba'da 50 ile 200 TL arası. Eğer başka ilerde ucuz ise bu da bizim buralardaki şansızlığımız her zamanki gibi.

15. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Balığına göre değişir. Ama genelde tatlı sudan pahalı 50-200 hangi balık türü için

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Merhabalar,
    Canlı kayaları da koydum bugün.
    40 kg civarı

son durum

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  17. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Bülent bey konuyu geç gördüm ama güzel olucağa benziyor çokta hızlısınız. Su ilk kuruluma göre çabucak açılmış bile. Tebrikler.

Kaya dizaynı bu şekildemi kalıcak? Kayaları neren aldınız?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Takır takır yürüdün maşallah.:nazar::nazar: Hazır akvaryum olunca böyle bu işler. Kayalar fena görünmüyor, üzerinde istenmeyen canlılar çıkmaz inşallah. Sana bir tavsiyem olsun, dekorunu oluştur bu ara ve daha elleme akvaryumu bir süre. Yok o kaya burada olsa veya bunu buraya alsam deme hiç. Unutma mercanlar yerleşecek o dekorun üzerine. Bu görüntü zaten iyi ama hepten değişecek zaten mercanlarla.

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Haklısınız Temel bey,
    Bunu yaparken yeterince uğraştım zaten, tekrar oynamayı düşünmüyorum. ev sakinleri tarafından da beğenildi. Son dekor şimdilik budur. Arka tarafta sirkülasyon olması için geniş bir bosşluk bıraktım orada da sistem harici bir sirkülasyon motoru çalışıyor.
    Kayaları istanbul ümraniye den aldım. Aldığım arkadaşın içi balık dolu akvaryumlarından çıkarttık. Kayaları arabaya yüklerken son dakika bir temizlikçi karides farketti arkadaş onu geri akvaryumuna koyduk:) . Başka birşey çıkar mı bilmiyorum.
    Yarın gene seyahate çıkacağım, cumaya kadar yokum. Kayalar için ışık ihtiyacı olmayacak sanırım, giderken ışıkları kapalı konuma alacağım, yoksa otomatikte kalsın mı? PS ve sirkülasyon motorları sürekli çalışıyor.
    Saygılar
    Bülent

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sistem çalışsın, ışıklar kapalı kalabilir gelene kadar sorun değil. Geldiğinde açar diatom sürecine sağlıklı başlarsın inşallah.

Sayfayı Paylaş