1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Sea max 250 Tuzlu su kurulumu ve Montajı

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde bulents tarafından 14 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Cevap: Red Sea max 250 Tuzlu su kurulumu ve Montajı

Bu arada özdemir bey sizde yüreğime su serptiniz teşekkürler açıklamanız için. Bende ikinci el ama çok temiz birtane max250 buldum onu alacağım. PS yeterli gelmeyeceğinden korkuyordum tabi birde ses faktörü. Gerçi ben 5 balıktan fazla yüklemek istemiyorum.
    1 blue Tang
    1 Yellow Tang
    2 adet palyaço
    1 adet de değişik renkli bir balık olabilir.
    1 adet tomato anemon
    1 adet yeşil anemon
    conç falan
    1 de temizlik ekibi

Bu yükü Ps kaldıra bilir ise sorun yok

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Özdemir bey çok teşekkürler
    Ben de yabancı kaynaklarda benzer şeyler okudum. Yazıştığım bir Red sea teknisyeni de benzer şeyler söyledi. Tecrübelerinizden faydalanırız.

Temizlik ekibi dediğimiz snail türleri, ve alg yiyen balıklar ile bunların atıklarıyla beslenen hermit crab midir.
    İsimlerini yazarsanız ona gore temin edeyim.

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

O litreye 2 tang fazla gelir....Birini tercih etmenizi tavsiye ederim....Saygılar

4. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Merhabalar tuzlu su konusunda cok tecrubeli sayilmam, ben de hala akvaryumumu kuruyorum. Tecrubem sadece son iki aydaki gozlemlerim ve yakin cevremdeki diger bazi yeni deniz kurulumlari hakkinda.

Temizlik ekibi hermit yengecleri ve cesitli conch' limpet(haci murat saylangozu:)) denilen bazi saylangoz turleri. Diatom tabakasinin tuketmeleri bakimindan cok yararli ve gerekli canlilar. Benim tum temizlik ekibim ege ve marmaradan bizzat kendim topladigim arkadaslar' gorevlerinide fazlasi ile yerine getiriyorlar.

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Teşekkürler Özdemir bey
    Benim kendi toplama şansım yok. Alacağız bir yerlerden artık.
    Forum satış ilanlarına bir göz atayım.
    Bu arada derecem 27 yi buldu, ortam sıcaklığından mıdır nedir anlamadım. Mercan ağırlıklı olacağı için sanırım soğutucu şart oldu.
    Uygun birşey bakıp yol yakınken takayım diyorum.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bülent bey rsm 250'nin genel bir sorunu ısı. Üstü kapalı olduğundan ve 6 tane 39 watt florasan bulunduğundan su aşırı derecede ısınıyor, ilk baharda bile mercanlar için kırmızı çizgiye geliyor sıcaklık yaz aylarında ise oldukça yükseliyor ve bir çok canlı ya ufalıyor yada ölüyor.

Kısaca soğutucu almanız şimdiden iyi olur ve kış olduğu içib bir çok sitede indirimde.

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Tamamdır Fatih bey
    Çok teşekkürler
    Marka önerisi olan var mı?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bende resun cl 200 var 1-2 derece düşürebilmek için saatlerce çalışıyor alet geçen yaz deneme amaçlı takmıştım tank yeni kurulduğunda ve bana bek iyi gelmemişti o yüzden ben resun tavsiye etmeyeceğim.

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Hailea ların fiyatları makul. Temel bey de memnun olduğuna göre alınabilir diyorum.
    RSM 250 kılavuzuna baktım 1/10 hp gücünde önermişler. Hemen altında da dipnot var daha güçlü soğutucuların kullanılması sistemi rahatlatır demiş.
    Yurtdışında genelde 1/4 takmışlar. Temel bey sizinki de 1/4 hp. Ses konusunda sorun yok değil mi.
    Bazı markalar çok sesli çalışıyormuş.

11. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert

Bülent bey red sea max konusunu açan ilk benimdir(beni dikkate alın diye)hatırlatmak isterim.Öncelikle bende de aynı sorun vardı su aşırı ısınıyordu ama sorun ısıtıcıdan kaynaklandı,ısıtıcıyı kapatırsanız üstten 3. düğme hiç bir sorun kalmıyor,Birde ufak olan ön kapağı sürekli açık tutunca.Ben sıcağı çok seven bir insanım oda sıcaklığı 24C olduğunda bile klimayı açıp öyle otururum :) Yani ortalama 27c sıcaklıkta oturuyorum:)Buna rağmen Akvaryumum max olarak 27c oluyor çok sıcak olduğunda.Genel ortalama olarak 23-27c arası oluyor.Her hafta su değişimlerimi Assos'tan yapıyorum.Akvaryum çok yeni ve çoğu kişi şunu alma ölür bunu alma ölür dediler ama maşallah hepsi çok iyi durumdalar.Yani sonuç olarak 3.düğme kapanmalı vebirinci kapaahep açık olmalı,Soğutucu aldım fakat kullanmama gerek kalmadı tabiki şuan için.

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Mert aslında yaptığın yanlış ama burada kullanıcı belirler sisteminin nasıl olması gerektiğini.

Genel olarak ısıtıcı ve soğutucu aslında aynı anda devrede dir ortam ısınınca soğutucu çalışır soğunca da ısıtıcı ama bizler kışın sistem sıcaklığı düşüyor diye soğutucuyu sökeriz ya da fişini çekeriz ama asıl olan akvaryumu devamlı aynı derecede tutmaktır.

Sen uyurken akvaryumun yanında mı uyuyorsun ? eğer yanında değilsen bil ki senin tankın gece ısısı baya düşer ve dalgalanma yapar.

Örnek :
    Benim evim sabit 21-22 derece dir. ama gece sabaha karşı 19-18 leri gördüğü oluyor özellikle akvaryumun olduğu salon ve bende ısıtıcı sabaha kadar tam gaz çalışıyor özellikle bu aylarda ama eve bebeği olan arkadaşım geleceğinde ister istemez o da sıcaklığını attırıyorum böyle olunca devreye hiç girmiyor. ama önemli olan elinden geldiği kadar ısı sabit olacak.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bazı markalar için aynen çok sesli diyorlar. Şimdi çok sessiz dersem yalan olur ancak en sessiz çalışanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Ses alışık olmayana fazla gelebilir bilemiyorum ama Hailea için bu yönde şikayet pek yok.

14. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert

Halil Bey ben akvaryumun yanında yatıyorum ve özellikle oda sıcaklığımı alışık oldugum düzeyde klima ile ayarlıyorum en fazla 1-2c farklıklar oluyor akvaryumda.Ben yatsam bile klimam açık olarak yatıyorum lakin zaten klima belli bir sıcaklığı yakaladığında otomatik olarak kapanır ısı düştüğü zaman otomatik olarak açılır.....

Ayrıca yaptığımda bir yanlış görmüyorum ben kendi fikrimi söyledim,soğutucum var ancak şuan gerek görmüyorum.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Anladım o zaman Bülent beye tavsiye ettiğiniz ısıtıcı kapatma olayı sadece sizin için geçerli olacaktır her akvaryum farklı ayar ister demek doğru mu?

16. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert

Bülent Bey'in kullandığı akvaryum Red Sea Max 250 bende aynı akvaryumu kullanıyorum.O yüzden konuşuyorum burada,laf olsun diye değil.Önceleri sabit oda sıcaklığında ısıtıcı full olarak çalıştığında akvaryum 31c yi gördü.Şimdi çalıştırmıyorum ve gayet iyi gidiyor sıcaklık..Aynı sistemi kullandığım için konuşuyorum,o yüzden aynı olan her akvaryum aynı ayar ister...

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

akvaryum aynı olailir ama ortam aynı değil. Ben bunu kast ediyorum.

18. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert

Bunu kendim bizzat denedim odam da yatmayıp terasın kapasını açtığımda oda sıcaklığı 14c oldu ve akvaryum 31c üstelik akvaryumun üstünün 3/1 oranında açık olduğu halde..

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

O zaman sizin ısıtıcı ayarı 31derecede ayarlanmış demek geliyor üzerindeki gösterge yanlış ayarlanmış veya bozulmuş olabilir ortam 14 derece de iken akvaryumun 31 derece olması ancak bu şekilde açıklanır yoksa üstü kapalı 6 tane T5 yanıyor diye 31 derece olmaz. ve zaten gece ışıklar kapalı oluyor.

20. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert

Isıtıcı ayarı 22c de ayarlıyken böyle oldu.Firma arıza var diye geldi ve yeni bir ısıtıcı taktılar ama sorun aynen devam etti...

Sayfayı Paylaş