1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Sea max 250 Tuzlu su kurulumu ve Montajı

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde bulents tarafından 14 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Red Sea max 250 Tuzlu su kurulumu ve Montajı

Dün balık ve mercan türleriyle ilgili listemi yazmıştım temel. Kimseden ses seda çıkmadı :)
    Bunlar benim bulabildiklerim, Barışçıl-orta agresif ve acemi seviyesinde az bakımlı canlıları seçtim.
    Başka türler de olabilir.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bülent kutlarım öncelikle. 10 numara liste olmuş. En azından bu şekilde araştırıp düşünüp liste çıkarmak bile 10 numara. Bu mesaja yorum yazmayanları kınıyorum.:ser: Cidden mesajda aslında hani nasıl desem nacizane yazmaya çalıştığımız makalelerdeki önerilerin her bir unsuru var. Fakat boş ver sen bizim millet esnafa gidecek alacak ve aldıktan sonra ne aldığını araştıracak ki rahat etsin. Çıkacak sorunları sonradan öğrenmek zevkli olsa gerek.

Fakat videodaki akvaryum ilgini çekmiş olabilir, ancak bilmeni isterim ki pek iyi durumdaki bir akvaryum değil. Kısaca aman o akvaryuma özeneyim deme. Neden dersen, lütfen dikkatlice tekrar izle.

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Aslında o akvaryumda beni cezbeden kumda ve kayaların üzerindeki yumuşak mercanlar. İnce uzun kollarıyla suyun hareketini çok iyi gösteriyorlar. Hareket te hayat demek doğada. İlla o türler olsun demiyorum tabii.:)
    Yukarıdaki övgüler için teşekkür ederim, ancak övgüyü hak eden ben değil sen ve senin gibi emek harcayıp burada tecrübelerini paylaşanlar. O kadar çok konu varki yazdığın, okumakla bitiremedim.
    Ben seni ve forumdaki diğer yazarları kutluyorum asıl.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bülent bey listeyi bu gün gördüm tercihler çok güzel mercan konusunda yorum yapamayacağım çünkü tecrübem bilgim yok. Ama balık seçimi gayet güzel önceliği percula lara verirseniz daha güzel olur, dayanıklı bir tür dür en azından size biraz yol gösterir. konudaki temizlik ekibi eklenebilir diyenlerden biri de bendim ama sizin diatomun bu kadar hızlı biteceği beni şaşırttı. ben 5 ay diatom kalkmasını bekleyince böyle şaşırıyorum açıkçası.

Ama hala fikrimi savunuyorum ve balık ekledikten sonra temizlikçi eklenebilir.

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Bende çok eklemek istiyorum da Halil cim bulamadım bir türlü.
    Temel ve senin dediginiz gibi canlı yükü başladıktan sonra ilave edeceğim. Artık sipariş edip getireceğiz :)

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bir arkadaş var Mesrin'de tanesi 1 TL den gönderiyor yerli snail conch. istersen bulayım o vatandaşı hatta ilan bölümünde vardı galiba biraz gerilerde.

7. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Diatom surecinin bu kadar hizli meydana gelmesi ilginc, demek ki suyunuzda algleri ve diatomlari besleyen elementler oldukca az. Tüm akvaryumlarda diatom olusumunun ana limitleyici faktorü fosfat ve silisyumdur. Yani minimumlar yasasina göre diğer elementlerin miktari istendigi kadar arttirilsin ana limitleyicinin miktari artmazsa büyüme duracaktır. Size tavsiyem akvaryumunuza az miktarda balik yemi atin, bir iki gun bekleyin, diatom sureci kaldigi yerden devam edebilir. Diatom surecinin durmasi, kisa surmesi surecin tamamlandigi anlamina geldigini düşünmüyorum. Bunu test etmeden canli eklemek dogru olmaz sanirim.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Diatom sadece biyolojik yaşamın başlamasıyla ortadan kalkan bir oluşum olsaydı belki evet ancak başka unsurlarda var. Biyolojik yapının tam manasıyla oturması zaman alır. Akvaryuma yemleme gibi girdiler yapıldı bildiğim kadarıyla.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Birde şu gerçek var ki çoğumuz kumu koyar suyu tuzlar ve canlı kayaları ekleriz. Bülent beyde bunu yaptı ama aradaki fark canlı ıslak kum kullandı yani bizim kumda oluşmasını beklediğimiz canlılar zaten vardı onda.

Benim düşüncem kumun hazır canlı popilasyonlu olması süreci kısa tuttu ve biyolojik yaşam kısa süre içinde kendini toparlıyor.

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Öncelikle kendimi aklayayım, ilgili sorulara cevap verecek bilgi seviyem yeterli olmadığından herhangi bir paylaşımda bulunamadım. Bunun dışında bu videoyu şimdi izledim ve bir şey söylemek istiyorum. Örnek alınmaması gerekir diye düşünüyorum, akıntı bana çok fazla gibi geldi. Yani mercanlar doğada sürekli bu şekilde kasırga vari akıntıya mı maruz kalıyor? Akıntı dediğin bir normal seyri vardır, ara ara hızlanır veya yavaşlar. Bu nedir böyle haldır huldur akvaryumun her yerine akıntı verilmiş???

Onun dışında iyi olmadığı durumu ben kavrayamadım, anlayamadım. Benim gözlemim ve analyabildiğim, keşfedebildiğim sadece bu.

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Özdemir bey protein skimmerı test etmek için dönem dönem yem atıyorum(2-3 günde bir), arkadaş fazla birşey toplamamakta ısrarcı ama Su değerlerini ölçtüğümde sıkıntı görmüyorum (kh 11-12,ph 8.2,mg 1300,ca 400,tuzluluk 1024,nitrat <0,03). Uyarılarınız için teşekkürler. Zaten tanka yavaş yavaş uzun sürede yükleme yapacağım için sorun olmayacak diye düşünüyorum. (Olursa da hep beraber tecrübe etmiş olacağız :)
    Burak bey, sizi cevap vermeyenler listesinden çıkarttım :). Söylediklerinize katılmamak mümkün değil, kaldı ki ben zaten ismini-cismini bilemediğim güzel canlılar var diye örnek gösterdim. Anlaşılan bu kadar tecrübeli ustanın bulunduğu ortamda örnek gösterdiğimiz tanklara dikkat edeceğiz. :)

12. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Valla ne diyelim, herşey yolunda o zaman. Gelişmeleri merak ile bekliyorum.

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Temel in ve Teoman beyin katkılarıyla ilk canlılarımızı ekledik.
    Dekoru tarif ettiğin şekilde yapmaya çalıştım ama Temel inşallah başarmışımdır :)

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Maşallah diyelim hadi hayırlısı.

Dekor güzel olmuş böylede sağ köşede ki balığın cinsi nedir acaba ?

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Convict Tang (Acanthurus triostegus) Halil.
    Kole tang familyasındanmış. Akvaryumda yosun bırakmadı 2 gün önce koydum.
    Henüz kuru yem almıyor. Teoman abi nin tavsiyesi üzerine Nori ile beslemeyi deneyeceğim. :)

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Konunuzu sonuna kadar okudum, gerçekten güzel bir akvaryum kurulumu olmuş. Hazır sistemler zaten insanların işini kolaylaştırmak için tasarlanmış. Belli ölçüde dikkat edilirse bu akvaryum iş görecektir. Belki zevkten, belkide maddi imkanların yetersizliğinden dolayı çoğu hobici akvaryumlarını, dolaplarını, pslerini, armatürlerini kendileri yapıyor. Bu bir tercih işi. Ama siz elindeki imkanları kullanıp gerçekten güzel bir akvaryum oluşturmaya başlamışsınız. Şimdiyi düşünmemek ileri bakmak gerekir diye düşünüyorum. Bence akvaryumunuz ilerde güzel bir görüntüye kovuşacaktır. Umarım o fotoğraflarıda görebileceğiz. Kurulumunuzu gördükten sonra hazır sistemlere yönelmedim değil...

17. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

İyi niyet dilekleriniz için teşekkürler Doğuş bey.
    Konuyu ilk açarken de yazdığım gibi insanların kendilerine en uygun ( zevk-maddi imkan-yer vs.) olanı araştırıp daha sonra kurmaları çok önemli bence. Sistemin hazır olmasının birçok avantajı olduğu doğru ama dezavantajları da var.örneğin ps, verimli çalıştıramadım aldığım günden beri. Hazır sistem sump arkada ve genişliği sadece 10 cm,daha basit ayarlanan başka bir ps ile değiştireyim dedim o ölçülerde ps yok. Yurtdışlarına yazı yazdım teknisyenleriyle konuştum vs. Bir türlü düzgün toplatamadım.(Kupkuru ince bir tabaka oluyor boğazda o kadar.Havayı biraz fala açarsan da yarım saat sonra toplama kabını su ile dolu göryorsun... vs vs ( Allahtan bugün Temel imdadıma yetişti, yeni bazı taktikler verdi.Onları deneyeceğim.Olmazsa yapacağız bir tane.:)
    Sözün özü ben , kurulan sistemden çok değerli tecrübelerin kullanılmasının başarıya götüreceğine inanıyorum. Başarı da sağlıklı ve uzun hayat süren canlılar barındırabilmektir.
    Sağlıklı canlılar

18. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Leather yerini sevdi galiba açmaya başladı :)

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Bülent.

Bugün öyle bir hareket yaptın ki anlam veremiyorum hala. Neyse diyelim ancak ilginçti gerçekten. Teşekkürler sana kızgın olsam da.:) Octopus coral yeri olmamış sanki, kumda duruyor onu hafif biraz daha yukarı ve bir kaya deliğine sokman daha güzel olacak sanki. Leatherin kayasındaki mavi xeniayı dekora daya yani değsin ki dekora tırmansın.

Aşağıdakileri ayırdım sana, müsait bir zamanda bir yerde buluşup alırsan sevinirim.

2 tür zoa olan bir kaya, yine mavi xenia kayası, 25 kafalı bir mushroom kayası, bir adet star polip kayası, akvaryum biraz oturunca Plate corall frag, Montipora frag.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ohhh Bu akvaryum yakın zamanda çoşar Temel abi den tam destek. Tabi biz İstanbul' da değiliz ya bize yok kıskandım vallahi aliye:gif

Sayfayı Paylaş