1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Red Sea Test Kitleri Tanıtımı ve Kullanımı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 16 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  [​IMG]


  Sevgili arkadaşlar,
  Tuzlu su akvaryumu hobisini tatlı sudan farklı kılan en önemli unsur, canlıların su değerlerine çok daha hassas olmasıdır. Bu nedenledir ki su değerlerinin istenilen aralıklarda tutulması hayati bir önem taşımaktadır. Değerleri istenilen aralıklarda tutmanın çeşitli yöntemleri vardır. Birinci yöntem sık su değişimleri ile ihtiyaç duyulan minerallerin eklenecek yeni su ile tamalanması yöntemidir. Bu yöntem nano ve orta ölçekli akvaryumlar için seçilebilecek en iyi yöntemdir. Öte yandan büyük akvaryumlarda değiştirilen suyun miktarı arttıkça maliyet de artmakta ve aşağıda anlatımını yapacağım testlerin kullanımını gerekli kılmaktadır. Tuzlu su akvaryumlarının su değerlerini ölçebileceğiniz birçok markaya ait birçok test bulunmaktadır. Ve yine her bir markaya ait onlarca değeri ölçebilen ayrı ayrı testler de mevcuttur. Ben sizlere Rea Sea markasının elimde olan testlerinin tanıtımını ve kullanım şekillerini anlatacağım. Unutmayınız ki bu testler sadece bir kez uygulandığında değil, düzenli aralıklar ile uygulanıp önlem alındığında işe yararlar.  IODINE PRO  [​IMG]

  Bu test akvaryumunuz içerisindeki iodin miktarını 0.01 ppm hassasiyet ile ölçmeye yarayan bir testtir.


  [​IMG]

  1- Üzerinde standart yazan şişeye 5 ml RO suyu doldurun.
  2- 5 ml su doldurduğunuz şişenin ağzını iyice kapatıp şişeyi akvaryumunuzun içerisine koyunuz ve 10 dakika bekletiniz ki şişe içindeki suyun sıcaklığı akvaryumdaki su sıcaklığı ile ayni olsun.
  3- Üzerinde I2 yazan toz dolu şişeden, standart kaşık yardımı ile 10 dakika akvaryumda tuttuğumuz şişenin içine bir kaşık toz ilave ediniz.
  4- Şişenin kapağını kapatıp tozun tamamen eridiğinden emin oluncaya kadar karıştırınız.
  5- Diğer şişeye 5ml akvaryum suyu ekleyiniz.
  6- İki şişeye de A sıvısından 5 damla ekleyiniz.
  7- İki şişeye de B sıvısından 8 damla ekleyiniz.
  8- Şişeleri aşağıdaki kartelanın üzerine standart yazılı şişe sağa, diğeri sola gelecek şekilde yerleştirin.
  9- 5-15 dakika süre ile beklemeye başlayın.
  10- İdeal iyodin değeri 0,06 ppm dir. Sağdaki şişe kartela ile ayni renge ulaştığında, soldaki şişe size akvaryumunuzdaki iodin seviyesini gösterir. Renk değişimi doğru düzeye ulaştıktan sonra değişmeye devam eder bu nedenle sağdaki rengin kartelayı tam olarak tuttuğu anı kaçırmayın.

  [​IMG]

  Çıkan sonucun 6 ppm çıkması gerekir. Standart budur. Daha düşük çıkarsa iodin katkısı eklenmeli, yüksek çıkarsa su değişimine gidilmelidir.
   
  YIKIKTEMO, halilkocan ve cirol bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Red Sea Test Kitleri Tanıtımı ve Kullanımı

  Gerçek anlamada bu testlerin nasıl kullanıldığına dair yüzeysel yazılar yerine kullananların bizzat ağzından yazacağı yazılara ihtiyaç duyuluyor hep. Ölçüm doğru mu, doğru mu yaptım, bu kısmını anlamadım şeklindeki soruların asıl kaynağı bizzat kullananların bir yazı dizisi içinde bunları makale kıvamında paylaşmayıp soru konularında yarım yamalak anlatmaya çalışmalarından kaynaklanıyor.
   

Sayfayı Paylaş