1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef Akvaryum Hastalıkları ve Zararlı Organizmalar

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 10 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Reef akvaryumlarında birçok açıdan hastalıklarla mücadele zordur ve mercanların ilaç kullanımına önemli derecede tepki vermesi ve bunun yanında mercan parazitlerinin yayılma esasına göre etkili olması bölgesel mücadeleye imkan tanımaz çoğu zaman. Reef akvaryumumuza zarar veren unsurları içeren makale içeriğinin tamamı 'akvaryumportalı' adına tarafımca hazırlanmış ve yazılmıştır. Bu zararlıların varlığını anlamak dahi bazen zordur ve anladığımızda mercanlar büyük hasar almış olur veya ölmüş olur. Öncelikle satın alınacak olan mercanların çok iyi gözlemlenmesi gerekir. Gerek kendi iskeletleri üzerinde ve gerekse yapışmış oldukları kaya parçasını iyi gözlemlemek gerek. Karantina yapmak her zaman en iyi yoldur ancak yer darlığı veya böyle bir sisteme artı kaynak zorluğu yüzünden yaygın değildir. Bu durumda en en önemli uygulama satın alma aşamasındaki titiz davranma biçimi olacaktır. Reef akvaryumlarındaki zararlıları tanımaya çalışırken tedavi konusunda neler yapabileceğimize bakalım. Elbette baş zararlı olabilecek organizmadan başlamak en doğrusu olacaktır.

Zararlı Organizma Akvaryum Sahibi;

Elbette Reef akvaryumlarında tek zararlılar yukarıda saydığımız organizmalar değildir. Akvaryumun sahibi de bazen zararlı canlılar gibi hareket edebilir. Geniş ve sert bir kavram olsa da gerçekler acıdır.

Mercan Yiyen Nudibranch:

Yumuşak mercanlar açısından (Sarcophyton sp) oldukça zararlı olan türleri bulunmaktadır. Sert mercanlardan Montipora alt kesimlerinde aktif olan sinsi ve kamufle türleri vardır. Deri mercan, Xenia sp, Zoanthus sp ve Palythoa sp sayılabilir. Yumuşak mercanı hedef alan Nudi zaman içinde 2 cm boya ulaşabilir ve genellikle geceleri görülürler. Mercan görünümünü taklit etmeleri görünmelerini zorlaştırır.

Mercan üzerinde işaretler:

Mercana saldırısı sonrası dokuyu yavaş yavaş tüketirler ve mercan bölgesel ölümler yaşar ve alan genişler. Montipora Coral konusunda yakın zamanda tecrübe yaşadım. Plate coralin alt kısmında görülmesi zor noktada saçaklı polip görünümündeki oluşuma odaklandım ve mercanın dip kısımdan beyazladığını ve ciddi bir alanı kapladığını gördüm. Mercanın aşırı girinti ve çıkıntısı olması birçok yumurtayı barındırabilmesi demekti. Bu açıdan çıkarıp banyo ve ölü noktayı kırdım. Mercanın hasar almaması zordu ve büyük oranda aldı. Bu nudibranch türü 1 santimetrenin yarısı kadar boyutta çok küçük beyaz renkli sırt boyunca birçok uzantısı olan bir tür. Gerçekten reef akvaryumlarına Nudi türleri büyük zarar verebiliyorlar. En korunmasız mercan türü Montipora capricornis, Montipora digitata sayılabilir. Plate coral türlerinin ışık almayan alt kesimlerini tüketirken üstten mercanın hasar aldığını anlamak dahi zor olabilir. Bu açıdan alt kısımları kontrol altında tutmak iyi olur.

Tedavi Çabaları:

Öncelikle akvaryuma gözlem sırasında görülen erişkin nudiler cımbız ile derhal alınmalıdır. Çünkü yumurta bırakabilecekleri yer ve anı kestirmek zordur, her bir bireyin alınması sayının aşırı olmasına engel olur. Zararlı solucan ve parazitler yanında Nudi kontrolünde oldukça faydalı olabilen kelebek fish türleri vardır. Ancak reef akvaryumlarında barındırılan bazı mercan türlerine de vurma, ısırma, yeme eğilimi vardır. Dikkatli olanması gereken bir seçim olarak karşımıza çıkar, ancak faydası olacağı aşikardır bu yırtıcı organizmalar açısından.

Levamisol olarak adlandırılan başka bir kimyasal daha vardır ama önemli bir uyarı olarak; doz ayarında ve tedavi uzunluğu sürecini belirlemek açısından bu ilacı sadece lisanslı bir Veteriner reçete ile kullanılabilir. Kimyasal tedavi eğilimi eğer doğru yapılırsa diğer yöntemlerden daha kalıcı ve sonuca odaklı tedavi gibi görünüyor. Tek tek organizma imhası gerideki yumurta kümelerinin geri gelmesi anlamını taşıdığından kimyasal kullanımında mercan kümesi üzerinde erişkin bireylerin barındırılmamasıyla yumurta sürecini de tıkayacaktır.

Acropora Red Bug;

Mercan Üzerindeki belirtiler: Bu davetsiz parazit Acropora coral tarafından üretilen atıklarla beslenirken mercan iskeletinde de tahribata başlar. Bu süreçte mercanda renk kayıpları görülmeye başlar ve bunun sonucunda polip açılımında durma görülür. Bu gibi bir durumda mercan iskeletini çok iyi incelemek gerekir. Özellikle gölgede kalan alt dallara bakılmalıdır, görülmesi aslında çok zor değil dikkatli bakıldığında. Parazite maruz kalmış koloni bir anda değişen renk ve geri çekilen poliplerle kendini de net belli eder. İlerleyen süreçte mercan kolonisinin büyümesi durur ve ileri durumlarda koloni ölür. Acropora türlerini ağırlıkta tercih etmesini açıklamak zordur, bazen ise tersi durumlarda Montipora türlerini istila eden organizmalar Acropora türlerine bulaşmazlar.

Tedavi konusunda mücadele: Elbette bu sorunla ilgili birçok tedavi yöntemleri ilaçlar eşliğinde ve yine yırtıcı organizmanın doğal düşmanları yani onlarla beslenen türler akvaryumlarda denenmiştir.

Acropora mercanının dallarına kendilerini kilitleyebilirler ve zararlı Red bug tüketebilirler. Bu tarz mücadele yöntemi aslında daha çok yeni satın alınan mercanları akvaryuma ilave etmeden önce karantinada tutma aşamasında daha çok fayda sağlar. Çünkü akvaryum içindeki koloniyi sarmış olan parazitin yumurta ve sayısı bilinmez olacağından bu sürecin uzunluğu Acroporalar için fazla uzun olacaktır. Ancak akvaryum içerisinde bu organizmalarla beslenebilecek balık türlerini barındırmak var olma aşamasında veya tek tük parazit kavramında faydalı olacaktır. Mandarin fish, bazı bodur kalan Wrasse türleri barındırılabilir.

Yıkanmış temiz olan bir plastik kap içersinde mercan banyo yaptırılır. Süre olarak 15 dakika boyunca akvaryum suyu ve ileri durumlarda iyot ilavesi yapılmış ilaçlı suda bekletilir. İyot miktarı fazla olmamalı çünkü mercanın renk kaybı aşırı oranda olur. Seachem Reef Dip tuzlu su esnafında bulunabilir. Bu tedavi yöntemi ise aslında mercanı kurtarmak adına en ideal yol gibi görünüyor. Özellikle parazit yumurtası bulunan mercan kolonisinde yumurtalara etkisi net bilinmiyor ancak mercanı rahatlatma aşamasında iyi bir yol gibi görünüyor.

Bir anlamda Heartworm önleyici olarak köpek parazitleri için imal edilmiş. İlaç doğrudan kabukluları hedef alıyor. Amphipods, karides, yengeç ve kopepod türlerini ayırmaz. Bu nedenle riskli tedavi gurubundadır. Beslediğiniz özel kabuklular veya sistem içi faydalı kabuklulara zarar verecektir. Bu sebeple tercih noktası iyi düşünülmelidir. Ayrı bir akvaryumda bu ilaçla tedaviyi uygulamak tüm kabukluları riske atmamak adına daha verimli olur. İlacın yan etkileri ve dozaj konusu halen tam olarak bilinmemektedir.

Temennimiz odur ki sadece sorunlar noktasında uzmanlaşmış olmayın.

Akvaryum Portalı;

Nadir, TencoMelih, KILIÇ ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Reef Akvaryum Hastalıkları ve Zararlı Organizmalar

Merhaba,
    Araştırmalarım sonucunda Nudibranch tüketen balık türleri arasında Reef uyumlu ve barışçıl aşağıdaki türleri buldum.
    Temel bey onaylarsa ben de bulunabilenlerden bir-iki tane koymak isterim her ihtimale karşı.

Six Line Wrasse (Pseudocheilinus hexataenia)
    White Banded Possum Wrasse (Wetmorella albofasciata)
    Pink-Streaked Wrasse (Pseudocheilinops ataenia)
    Yellow Banded Possum Wrasse (Wetmorella nigropinnata)
    Yellow Coris ( reef uyumlu ancak dikkat edilmesi gerekir şeklinde uyarılar var. Bence listenin en sonunda zorunluluk durumunda yer almalı).

Nadir ve King Elvis bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Reef Akvaryum Hastalıkları ve Zararlı Organizmalar

Six Line Wrasse (Pseudocheilinus hexataenia) en çok tercih edilen türdür genelde ve kolay bulunur. Wrasse türlerinden fazla sayıda eklemek bazı kavgalar yanında Pod tüketimleri de fazla olacağından Mandarin balığının rakibi konumundadırlar. Böyle bir eksi yanı var Mandarin beslemek isteyenler açısından ancak yoksa sorun da yok. Six Line Wrasse bende de var. Mercanları da temizliyor.

4. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Arkadaşlar dün tesadüfen akvaryumun camında gördüm. Umarım zararlı bir canlı değildir. Nudibranch olmamasını umuyorum. Canlı çok küçük, 2-3 mm. Makinede büyüterek çektim. Aslında uzun solucan gibi, burada kıvrılmış. Işıklar açılınca bir fotoğraf daha alayım dedim. Ama kısa sürede yok oldu, belki balıklar yemiştir bilemiyorum. Daha önce böyle bir şey yoktu. 10 gün önce mercan almıştım, onunla gelmiş olmalı. :( pod mu.jpg Nudi.jpg

5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bu hatayı yapmış birisiyim. Hatta Sixline Wrasse, Yellow Wrasse, Red Scooter Blenny'i aynı anda almış birisiyim. Red Scooter kuru yeme alışmadığından ve 2 tane ciddi hareketli rakibi olduğundan ölümü kaçınılmaz oldu. O sebeple çok istesem de mandarin alamayacağım. ya da sixline ve Yellowu sistemden çıkartmak zorundayım.

6. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Boru kurduymuş...

7. Osman.34

Osman.34

Yer:
    İstanbul
    Bu nedir? Ufak bir kabuklu türü ancak adını merak ediyorum. Zoaların üzerinde 2 Gün durdu. Zararlı olabilir diye aldım.
    [​IMG][​IMG]

8. kkk

kkk

İsim:
    ibrahim
    IMG_0377.JPG arkadaşlar konuyu hortlatmış olacağım, tam yeri neresi bilemediğimden buraya yazıyorum bu canlı bir haftadır akvaryumumda bubble anemon ekledim ve ondan sonra ortaya çıktı zararlı midir? eğer kısa zamanda öğrenirsem hazır gözümün önündeyken çıkarayım..

9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Süngere benzettim ama dikkatle inceleyin

kkk bunu beğendi.
  10. kkk

kkk

İsim:
    ibrahim
    çok teşekkürler hocam, Sarı Deniz Hıyarı - Colochirus robustus imiş gariban canlı zararsız bir türmüş dokunmadım zaten ortalıktan da kayboldu sonra :)

Pennywise bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş