1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef Akvaryumu Büyüyor Sayenizde

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde hayrett38 tarafından 1 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Temel Abi sayende Tuzlu su benim için artık gözüme kolay geliyor hatta DIY çalışmalarınız o kadar ayrıntılıki bende yaparmıyım acaba demeden geçemiyorum, Hal böyle oluncada yine başını ağrıtmaya geldim yaklaşık 15 gündür araştırıyorum kafamda birçok şey canlandı artık
    yapmayı düşündüğüm tuzlusu akvaryumum ve ekipmanlarını yazmak ve tavsiyelerini almak istiyorum bazı parçaları dıy olarak yapmaya karar verdim

1) ebat 125- 130 X 60 X 60h aydınlatma olarak t5 düşündüğüm için bu ölçüye kadar verdim 54 watt lık t5 ler bildiğiniz üzere 115 cm geliyor duylar ve gerekirse fan ile birlikte kullanımı için kaç cm olmalı 125 ile 130 cm arasında kalmamın nedeni budur ışığı her yere eşit dağıtmak istiyorum Temel abi tuzlu suyu senin sayende sevdiğim için senin söylediğin herşeye bağlı kalmaya çalışıcam

2)canları 10mm kalınlıktan yapmak istiyorum kuşak ile birlikte kalınlık yeterli gelecektir diye düşünüyorum

3)ps yi Dıy yapmaya karar verdim İNşallah beceririm ancak skimmer motorunu hazır almak istiyorum senden daha önceleri motorlar ile ilgili tavsiye aldım ama ps motoru için değil sitelerde tek bulabildiğim Aquabee up 2000/1 kaliteli olup olmadığını dahi bilmiyorum başka bir tavsiyen var ise onu yapmak isterim (bu arada co reaktörü, kalsiyum reaktörü , nitrat hepsini dıy yapıcam hemde ps için alacağım boru pleksilerden kalan parçalarla üstelik hepsini tek motor ile çalıştırmayı düşünüyorum neyse konuyu saptırmayım becerebilirsem resim ile birlikte ileride eklerim)

3b)ps için ölçü verebilirmisin 20 lik 10 luk pleksi boru uygun mudur tahliye 5 lik su girişi için ise 2 lik (cm ) yüksekli için yaklaşık 46-50 cm

4)kafa motoru olarak sicce 4000 düşünüyorum burda sormak istediğim sicce suprema 4000 mi yoksa sicce multi 5800 mü olmalı tercihim ?

5)aydınlatma konusunda tavandan asılan bir armatürmü yapmalyım yoksa kapaklı akvaryumun içinde mi kalmalı tercihim kapalı kapak ama olmaz dersen değiştiririm birde kaç tane t5 kullanmalıyım
    6) sump refigium lu ve akrilik düşünüyorum yanlış anlamadıysam üçte bir tank hacimli olacak
    bu da yaklaşık olarak 85X45X42h 160 litre

7)su eksilmesi durumunda takviye için şamandıralı bir sistem yapıcam ancak ancak şamandıra kafa motorunun bulunduğu bölümdemi yoksa başka bir bölümemi yapılmalı anlayamadım

8)akvaryumun mobilyasını demir profil üzeri kaplamalı olarak düşünüyorum

9)tuz olarak tropic marinden reef crystal e geçiş yapmışsın sanırım reef crystale karar verdim

10)ısıtıcı şimdilik gerekmesede gerekli bir ekipman ve kaliteli olması gerektiğini biliyorum 300watt mı olmalı bu watta gördüğüm bir marka var eheim jager sence uygun mu abi?

11)taban canlı kum üzerine mercan kırığı düşünüyorum (2-3 mm) istersen değiştirebilirim tabi

12)dekor için canlı kaya kullanmak istiyorum tabi eşşeğin büyüğünü ahırda unuttum kurmayı düşündüğüm akvaryum reef olacak

13)dalga için vortech mp10 istiyorum ama şimdilik seio ile devam edicem seio ama kaç tane olmalı yada iki farklı türü var abi sen hangisini tavsiye etmiştin biri wavebox a benziyor dikdörtgen şeklinde diğeri konik
    seio m-620 (2400lt) seio m-1100 (2400lt) hatta başka birkaç model daha mevcut dalga motoru ile hacim arasında bir oran var mı?

yapmayı düşündüğüm akvaryumun çizini yaklaşık olarak yapmaya çalıştım umarım anlaşılıyordur tavsiyeleriniz üzere bu hafta siparişleri geçmek istiyorum

saygılarımla

akvaryum oturma odamda bulunacağı için mümkün olan en sessiz ürünleri söylerseniz sevinirim

Ekli Dosyalar:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Hayırlı olsun, güzel kurulum olur inşallah araştırma güzel. Malzeme ve ekipman konusunda iyi seçim yaparsan senin için iyi olur.

hayrett38 bunu beğendi.
  3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bence akvaryum boyutların çok güzel, ama genişlik 70 veya 80 cm yapabilirsin, canlı kaya dekoru ve balıklar için yuva daha kolay hazırlarsın.
    10mm cam kalınlığı tam sınırda olur bence, 12mm veya 15mm olursa çok daha iyi olur emniyet acısından.
    ps için dediğin ölçüler uygun neden mi biliyorum, benim ps aynı ölçülerde yaptım çok mükemmel çalışıyor...
    aydınlatma kapaklı yapılsa bile buharlaşma dan oluşan buharın cıkması ve akvaryuma müdahale için boşluklar olması gerekiyor, bundan dolayı asma daha kullanışlı, ama bu senin zevkine kalmış...
    Su eksilme için şamandıralı kısım yapıcaksan bu kafa motorun olduğu bölümde olması bence daha uygun olur, ps bulunduğu yerde olması sakıncalı.
    eheim jager 300Watt çok güzel bir ısıtıcı öneririm.
    dalga için vortech mp10 senin düşündüğün ölçüledeki bir akvaryum için yetersiz gelir kanımca, mp40 yeterli gelir ama fiyat ekonomi meselesi başka altarnatiflerde düşünebilirsin.
    Kendi görüşlerim ile Hayretin yardımcı olmaya çalıştım ama bu konularda daha uzman arkadaşlarımız daha detaylı bilgi verirler inşallah.
    Bende çok yakın bir zamanda 130*90*70(h) boyutlarında bir akvaryum yaptım aydınlatma olarak 8adet 54 watt t5 kullandım, diy kısmına bakarsan hepsini ayrı ayrı detaylandırdım, inşallah kurulumda yardımcı olur...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok güzel bir konu açılımı olmuş. Araştırma yapılmış, gerekli ana bilgiler edinilmiş ve hedef belirlenmiş. Ellerine sağlık teşekkürler.

Konular üzerine tek tek yazışmak gerekir, bu şekilde bayıltırsın bizi. :)

Aydınlatma olarak 54 wat boyutlara çok uygun. Hazır armatür satın almak veya DIY yapmak elinde. Armatür olarak bana açıkcası uğraşmadan tavandan askılı ofis florasan armatürleri çok uygun geliyor, hem fiyat ve hem de genel görünüm olarak inanılmaz çeşitler var. Reflektör hazır, kasa hazır, florasan sayısı çeşitliliği ve asmaya hazır. Gereken sadece iç tesisatını T5 aydınlatmaya göre hazırlamak. Tavandan asma olması her açıdan kolaylık, müdahale, ısı, buharlaşma vb.

Reef olacak canlı yükünü bilemiyoruz. Bence önün açık olmalı, tasarlarken veya alırken 6 x 54 wat olarak düşünülmeli. Gerekirse canlı yapısına göre 1-2 adet kullanılmayabilir.

Bir ikili örnek;

Cam kalınlığı 10 veya 12 mm uygun olur. Fiyat kalınlık arttıkça yükseliyor. Kayıtlar ışığı ve müdahaleyi engellemeyecek şekilde sağlam olursa 10mm yeterli olur bence.

Ps yapmak konusunda önemli olan pleksileri alman. Parça olarak Karaköy perşembe pazarında var sanırım. Boyutlara gelince 200.lük dış gövde büyük olur. 150.lik dış gövde kullanırsın ve yüksek tutarsın ps toplam gövde uzunluğunu. Mesela 50-55 cm. Dolabına göre ayarlanır. Ps iç boru kısmında hemen ilk su giriş kısmı üzerinde 100.lük pleksi boru ve tırmanma borusu olarakta 70.lik pleksi boru kullanırsın. Yapıştırma işlemi kloroform ile yapılabilir, zorlanırsan tangit veya silikon olur. Önemli olan ilk su girişi üzerindeki yuvarlak pleksiyi yaptırman ve ps kapağının CNC olması. Fakat bunlara gerek olmayacak bir yapı olmasını istersen çözüm yok değil, bunlar o aşamada paylaşılabilir.

Ps motoru olarak Marinelıfe psk 2.500 satıyor, fiyatı yabancı siteler ile aynı tafsiye ederim. Bir de senin kurulum ve yapım aşamalarına kadar bir motor üzerindeki deneme tamamlanacaktır, eğer sonuç güzel olursa ps motoru konusunda sıkıntı artık kimse yaşamayacak. Büyük ihtimal ile tahminimden iyi olacak.

Motor olarak Aquabee up kaliteli ama fiyatına pahalı ve icraat istediğimizin yarısı bu motorda. Bu motor ancak araştırma yapmayan birbirinden duyanların aynı forumlarda tek bildikleri motor alternatifi ve beğenmelerini kendi mantığımda bir noktaya sığdıramıyorum.

Sıcce 4000 güç olarak güzel ama kasası multi 5.800 gibi değil. Bence sıcce 5.800 daha akıllıca bir seçim olur.

Sump ölçüsü aslında tamamen yapılacak dolaba göre olmalı. Yani standart bir ölçü olmamalı. Akvaryumun dolabının içi ne kadar bir ölçüye izin veriyorsa o kadar olabilir. Maddi anlamda kısıtlama gerekiyorsa ölçü ile oynanabilir yukardaki verdiğin ölçü gibi. Önemli olan sistem durduğunda yukardan gelen fazla suyu içine alabilsin, refigium istiyorsun ona yer olsun, ps bölmesi ve reatörlerin yerleşmesine yeterli oranda izin versin. Bana sorarsan dolap içi kadar olursa iyi olur.

Jager ısıtıcı güzel marka.

Mercan kırığı ve canlı kum olur.

Çizim gayet güzel bence sorun yok.

Akıntı motorları için birçok marka ve model var. Maddiyat ön planda bu konuda. Fakat ben NEW JET hoşuma gitti. 4.000.Lik modellerden 2 adet yeter başlangıç için. Akşam tam modeli evde bakıp eklerim.

5. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Tekrar hayırlı olsun, diy olarak ne yapmak istersen destek bizden yapması senden, çok güzel bir akvaryum oluçak bundan eminim....

6. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Özkan bey öncelikle sayenizde dememek mümkün değil forumdaki birçok çalışmanızı takip ettim belki taklit becerebilirsem birazda ekleyerek birşeyler yapmaya çalışıcam gerçekten ne kadar teşekkür etsem azdır herşeyi o kadar ayrıntılı bir şekilde gösteriyorsunuz ki anlamamak taktir etmemek hatta ve hatta heveslenmemek elde değil ilk seferdeki hazır akvaryumumu elden çıkardım şimdi yavaş yavaş kuruluma başlıcam günümüzün en moda kelimesi Ar-Ge
    bitmek üzere haftaya suyumu hazırlamaya başlıcam şimdiden hazır olsun
    Bu arada bugun kafama akrilikten akvaryum yapma fikri geldi konu hakkındaki görüşlerinizi alabilirmiyim acaba ? ana tank 10mm lik akrilik sump 4mm lik akrilikten

7. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Temel abi dalga motoru ile ilgili bilgi verecektin tam adını öğrenebilirmiyim?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Baktım baktım göremedim bağlı akvaryuma şu anda. Fakat modeli aşağıdaki. NEWJET diye hatırlıyorum ben. Mıknatıslı değil ama çok güzel bir vantuz yapısı var. Karşılıklı iki adet yeterli bence 4.000 olanlardan. Ben çok beğendim kullanıyorum.

Pasifik akvaryumdan yeni aldım, sorarsan zaten söylerler. Olmadı Temel abinin aldığı akıntı motoru dersin.

9. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    :D kayseriden telefon açıp Temel abinin dalga motorundan istiyorum dersem inşallah telefonu kapatmazlar yüzüme :)
    bu arada abi nedersin akvaryumu akrilikten yaptırayım mı ? hem hafif hemde görsel olarak daha iyi olduğunu öğrendim bugun

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kayseri diye görmedim inan kusura bakma haklısın. Sitesinden buldum gerek kalmadı.

Newave marka.

http://www.pasifikakvaryum.com/shop/category.php?id_category=49

Akrilik akvaryum inan ne yaptım ne de hazırını kullandım ama genel olarak memnuniyet var gördüğüm kadarıyla neden olmasın. Karar senin kaliteli malzeme olsun sorun yok.

hayrett38 bunu beğendi.
  11. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    new jet diye arıyoum çıkmadı zaten kafa motoru markasıymış
    bu arada birşey sormak istiyorum dalga motoru iki tane newave yani yaklaşık 120 euro mu yoksa vortech mi
    ben açıkcası ilk başlarda senin tavsiye ettiğin seio yu düşünüyordum fiyat olarak uygun olduğu için hangisine karar vermeliyim
    senin tercihini kullanmak isterim

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kafanı takma buna eğer Seıo diyorsan maddi olarak aynı güzellikte bir motordur. Seıo alırsanda uzun yıllar sorunsuz kullanırsın. Zaten yıllarca da onu kullandım yeni bu marka aldım bir tane.

120 euro ile kıyaslarsan ve eğer bunun üzerine katarım dersen vortech neden olmasın.

hayrett38 bunu beğendi.
  13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Akrilik bende çok araştırdım, hazrı kaliteli bir marka varsa alınabilir ama yapımı sıkıntılı neden mi sıkıntılı birleşim yerleri dayanıklı bir şekilde yapılması zor, akrilik döküm yapan bir tanıdığın varsa o başka bu ihtimalde zor gibi.
    Ama hergün yeni sistemler yeni malzemeler çıkıyor takip etmekte fayda var...

14. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    şimdilik sadece sumpu akrilik yaptırıyorum az önce malzemesini aldım akşama hazır olur akvaryum için 10mm pleksi küçük tabakadan çıkmıyor benim istediğim büyük tabakayada 580 tl istediler öyle olunca vazgeçtim cam olacak. demir profilleriide aldım mobilya için kurulum biraz tersten gidiyor farkındayım
    mobilyada bitince akvaryumun camlarını alıcam :)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sump akrilik olacaksa ortadan degil de yanlardan kusak atmayi unutma. Orta kismin bel vermesini ise bolmeler onler. Akrilik sumplar zamanla bel veriyor yanlardan.

16. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    sump neredeyse bitti resmini eklemek istedim ölçü bittikten sonra çok hoşuma gitmedi ama artık kullanıcaz bu arada
    kafa motoru olarak 9000 litrelik ata motoru ve yine atanın iki adet dalga motorunu düşünmeye başladım fikrinizi alabiliirmiyim ? ata markayı ilk defa duydum çünkü

Ekli Dosyalar:

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    9.000 sanirim saatte bastigi su litresi. Eger oyle ise fazla gelebilir ve tek delik yuzunden akvaryumun su seviyesi yukselebilir.

18. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Evet abi saatteki devir 9000 tasirma bölümünü daha geniş tutsam aslında ben daha faydalı olurmu düşüncesi ile 9000 lik düşünmüştüm bu arada bahsettigim motor markası "ADA" imiş daha önce kullamis olan varmı yada bilgisi olan

19. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ben hiç duymadım ama daha eskiler daha çok bilgisi vardır.9000 LT/Saat çok fazla gelir su seviyesi çok yükselir hata tek bir 5cm iniş yeterli gelmeyebilir, 5000Lt veya 4000 lt/saatlik daha verimli olur. Motorun kapasitesi artıkça motorun suyu ısıtması ve çektiği güçte fazla olur.

20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Takashi Amano'nun markasıdır, ADA'nın açılımı ise Aqua Design Amano'dur.

Ürünleri kalitelidir....

hayrett38 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş