1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef Akvaryumu Büyüyor Sayenizde

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde hayrett38 tarafından 1 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim anlamaya çalıştığım şurası; florasanlar kendisine mi ait yoksa bu florasanlar çıkarılıp coralstar florasan takabiliyor musun ? Floransanların ışık değerini anlayamadım.

2. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Hazır olarak aldığım için üzerinde floradan var ama 13watt 51cm olan t5 lerle değiştirmek mümkün zaten sadece armatür olarak kullanma düşüncesi ile aldım t5 ler değişecek yani

3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Hayretin Kardeşim senin düşündüğün akvaryum için bunların yeterli gelecegini düşünmüyorum, T5 54 Watt ançak seni keser..
    Balans orada bulamazsan ben sana burdan tedarik ederim, aldığın sistemin biliyorum ama işini görüçegini sanmıyorum...

hayrett38 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Özkan abi çok teşekkür ederim ama daha önce söylediğim gibi bugun neredeyse yarım gün boyunca girip çıkmadığım mağaza kalmadı söylediğim gibi t5 soketinin dahi olmadığını söylüyorlar çaresizlikten çare bulmaya çalıştım 6 x 54 watt 115 cm nin yerine 12 x 13 wattın olabileceğini düşünüp aldım tanıdığım akvaryumcuya telefon açıp 13watt t5 lerinin olup olmadığını sordum oda iki gün içerisinde getirebileceğini söyleyince sıkıntı olmayacağını düşündüm yarın iadesini gerçekleştirmeyi düşünüyorum tedarik edip gönderme teklifiniz için ayrıca teşekkür ederim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    T5 soketi lazım değil ve şart değil. Kablo klipsi kullanabilirsin bulamadıysan. Tavandan asılan florasan armatürü mü yok oralarda nasıl olur ?

Tam olarak ne aradığını yazabilir misin Hayrettin ?

Nasıl bir armatür düşünüyorsun tam olarak ? Netleştirelim ve yapalım üzme kendini. :ay:

6. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    portaldan yapılan armatürlere bakarak aynı malzemelerle yapılması gerektiğini düşündüm aldım elime listeyi bütün sanayi sitesini gezdim soket konusunu söylediğin gibi aşabilirim belki ama 54wattlık balasta takılırım bu seferde yanlış hatırlamıyorsam 58 wattlıklar vardı onlar olur mu acaba Murat beyin eski armatürü çok güzeldi mesela benzer bişeyler çıkarmak istedim ama olmadı şimdilik

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    58 wat balast olur elbette neden olmasın. Fakat T5 balast siparişlede alabilirsin. Bana sorarsan yapacağın şey 54 wat florasan takılmaya müsait yani o boyda tavandan asılan bir hazır florasan armatürü almak. Bunun üzerine T5, T8 neyse tesisatı döşemek.

T5 olanı olmayabilir ama o da şart değil ki. Normal florasan kasası olsun kasayı kullan ve tesisatı döşe ve armatür yap. Gözünde büyültüyorsun gibi geliyor bana. Nalburlar bile satıyor florasan armatür.

8. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Gerçekten gözümde büyütüyorum ama neden bilmiyorum bugün aklıma geldi hazır armatürler ama 125 cm için uygun olanı bulamadım. Yarın şehrin diğer tarafına bakıcam bulamazsam istanbul'dan sipariş isticem.

9. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Bu arada diğer malzemelerden bahsetmek istiyorum takas yaptığım arkadaşın elinde bu ürünler mevcut yani malzemeleri uygun görürseniz almak istiyorum.

Tropic marin ca tuz bir kova 175tl
    25 kg canlı kaya 125tl
    Mercan kırığı 2 farklı boyda 30kg 100tl
    Grotech A B C 120tl
    Bacteri brightwell 20tl
    Ada kafa motoru 6000lt\h 125tl
    Dalga motoru 30watt 2 adet 80tl
    54 watt t5 6 adet 3x44tl 3x58tl 306tl mavi ve beyaz maviler 22000k beyazlar 15000k

Geriye birtek ps kalıyor onun motoru içinde çalışmalarınızı bekliyorum :)

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayrettin diğer malzemeleri bilmem ama, 54 watt floresanlarda Ati tercih edersen Marinlife uygun fiyattan satılıyor, kısa süre önce araştırma yapmış, bendekileri buradan aldım..

Ati Aquablue Spezial 54 W , 36.82 TL
    Ati Blue Plus 54 W, 35 TL

Bilgine............

hayrett38 bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Malzemeler uygun görünüyor. T5 markası yok ve tabi kayaların durumunu bilemeyiz ama genel olarak uygun malzemeler.

12. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Dün bahsi geçen malzemeler iade edilmiştir ve aradığım malzemelerin bir çoğunu tedarik ettim hem de hiç ummadığım bir yerde.

Alınan malzemeler
    1-) 3 adet 2x54watt osram balast
    2-) 12 adet t5 soketi
    3-) fanlar ve gece ısığı ledler için adaptör
    4-) 4 adet 8x8 doğru akımlı fan 2 adet 12 x 12 doğru akımlı fan

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun, inşallah ortaya ihtiyacını karşılayan bir armatür çıkar.

14. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Hadi hayırlı olsun, imalat fotoğraflarını bekliyorum....

15. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Güzel temennileriniz için teşekkür ederim mobilyayı evimdeki ünite ile uyumlu olması için mebran kaplatmayı düşünürken aklıma oturma grubumda kullanılan deri ile kaplatmak geldi hatta taç ve armatürün görünen kısımlarını deri ile kaplatmayı düşünüyorum nedersiniz olur mu?

16. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Tuzlu suda sıkıntı olur, birşekilde tuzlu suyu emer ise koku yapma olasılığı yüksek, mebran kapak bu yönden daha iyi bir secim olur.

hayrett38 bunu beğendi.
  17. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Yine de denemek istiyorum. Oturma odamda kullanacağım için görsel olarak çok daha güzel duracağına inanıyorum. iİeride sıkıntı olursa maliyetsiz olacağı için değiştiririm sonuçta profil üzeri kaplama olacak (deri, suntalem ve mdf elimde mevcut)

18. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    bugun bahsettiğim t5 lerin markasını öğrendim
    korallen zucht coral light fiji purple
    aqua science duo
    bu ikiliden mi yoksa özkan beyin tavsiye ettiği Ati markadan mı kombinasyon yapmamı önerirsiniz ?
    Ati Aquablue Spezial
    Ati Blue Plus

19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Birde bu kombinasyonların sırrı nedir neye göre bu ışıklar ayarlanıyor açıklarsanız sevinirim.

hayrett38 bunu beğendi.
  20. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    watt hacim ilişkisini biliyorum ama gerçekten neden kombinasyon gerektiğini bilmiyorum neden sadece beyaz veya hepsi mavi olmuyor ?

Sayfayı Paylaş