1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef Akvaryumu Büyüyor Sayenizde

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde hayrett38 tarafından 1 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    yok abi tşk. ederim birde orada rezil olmak var :D :D :D ben hayatımda daha pilli devre yapmamış biriyim, şimdi elektronik balastla uğraşıyorum benimki sadece sizlerin yaptığı ve esirgemeyip yayınladığı çalışmaların kopyasıdır
    herkes yerini bilmeli ;)

2. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Estagfurlah Hayrettin kardeş, görünen köy kulavuz istemez maşalahın var bence...
    Ben şahsen senden bir farkım yok gibi görüyorum, hergün yeni birşeyler öğreniyoz paylaştıkcada bilgilerimiz ve tecrübelerimiz artıyor...
    Burası bir hobi tadında birşeyler yapıp stres atığımız bir mekan....

Bana da diy gurup sorumluluk görevini verdiler ama ben kendimi senden farklı görmüyorum onu bil kardeşim...

hayrett38 ve murer bunu beğendi.
  3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    O kadarda değil Özkan, senin yaptığın çalışmaları, kimse göz ardı edemez, hepsi takdire şayan...

YIKIKTEMO, hayrett38 ve Courageous bunu beğendi.
  4. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Şimdi çok daha güzel oldu. Ay ışığı için bir adaptör daha ilave ettim bağlantılar tamam ama kontrolünü yapmadan hepsini tutturdum. İnşallah hata yapmamışımdır :D :D :D Eğer yaptıysam sök baştan :(

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çatladık şu armatürün yüzünden resmen. O kadar armatür yapımı gördüm hiç birinin beklemesi bu kadar sancılı olmadı. :F

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Dört gözle bekliyoz, inşallah yoktur yoksa cok can sıkıcı oluyor bizati biliyorum :)

7. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    :D :d abilerim özür diliyorum bu kadar beklettiğim için ama birazda ben ağırdan alıyorum daha zamanım olduğu için mesela şuan açtım önüme bezi serdim bütün malzemeleri hatta işte resim

sanırım herşeyi anlatıyor

murer, Görkem ÇAKIR ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Dostum inan bu armatürün içine boşuna fan koyma aynısını ben yaptım ve kullanıyorum. Isınma fazla değil t5 lerde o fanları suyu soğutmada kullan. Tavsiyemdir. ben 6x24w kullanıyorum su sıcaklığım bugün dışarda sıcaklık 35 derece iken su sıcaklığım 27-28 derece arasında seyretti. t5 leri kapadığımda fanlar gene çalışıyor ve gece 25-26 dereceye düşürüyorum anca. Tankını kurarken kesinlikle güneş ışığı görmeyen bir yere koyman tavsiyemdir bu sıcaklarda bunun çok faydasını gördüm. Bol şans.

hayrett38 bunu beğendi.
  9. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Fatih kardeş tedbir almaktan zarar gelir mi? tüm sistem kuruldu herşey tamam ve muhteşem diye tabir edebileceğin bir reef akvaryuma sahipsin küçük bir
    hatadan dolayı bütün bir sistemin çöküşünü kimse görmek istemez sanırım odada klima mevcut ayrıca ileride ihtiyaç durumunda kullanılmak üzere sumpın hemen yanına soğutucu bölümü bıraktım kurulumum yaklaşık olarak Ramazan ayına denk gelecek oluşum beklemesinin ardından havaların serinleyeceğini ve soğutucunun önümüzdeki yaza kadar ihtiyaç dışı olacağını düşünüyorum

az önce fişi taktım çok şükür sıkıntı göremedim en azından pof diye bir ses çıkmadı :D :D :D fanlar çalışıyor anahtarı kapatıncada durdular t5 ler yanımda olmadığı için deneme fırsatım olmadı ;)

10. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Hayırlı olsun güzel olmuş. Düzenli olması çok güzel. Yavaş yavaş daha da güzel olacağı kanaatindeyim. :)

hayrett38 bunu beğendi.
  11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    İşte bu yaa Hayrettin, benim diyen atölyede yok bu düzen. Fanlar göründüğü yerde kalmayacak değilmi? Floresanların uclarına doğru yönlendirsen iyi olur...

Fatih, 24 watt ile 54 watt arasında korkunç bir ısı farkı var, 6 adet 54 wattı 1 saat yakman demek en az 65 derece ısı yayıyorlar, fanlar ve alüminyumun pasif soğutması 30-35 derecelere düşürüyor, armatürün üzerindeki ısıyı....

12. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Murat abi aslında herşey göründüğü düzende kalacak lütfen sakıncalı deme :D düşündüğüm şemayı çizmeye çalıştım

bu arada 45 dak. dır fiş takılı ve zaman saatinin biraz ısındığını farkettim oda fan ister mi yoksa ?

murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yok yok zaman saatini soğutmaya gerek yok Hayrettin.:D

Fanlar ile balastlarımı soğutacaksın, floresanlar ısınınıyor, floresanlar.:F:F:F

14. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Abi şaka mı ciddi mi harbiden balastları soğutmaya gerek yok mu sadece florasanlarımı soğutucağım ?

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Aynen öyle balastları soğutmaya gerek yok. T5 floresanlarda ısı uc noktalardan başlıyor.

Benim eski armatürüm kafanı karıştırmasın, Fanlar balastların böşgesinde ama floresanların uc noktalarına üflüyor fanlar, fanların altlarında floresanlara hava gidecek şekilde davlumbaz var, iç bölgesinde....

Birde kapak alüminyum, yani pasif soğutma.

16. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    :D :D Gülüyorum ama sinirden.
    O zaman 3cm lik fanlardan alıyım 12 tane 6 sı bir tarafa 6 sı diğer tarafa monte ediyim hatta floların yandığı saatlerde ona ait fanlar çalışsın beraber çalışsın beraber sönsün az kaldı boşu boşuna balastları soğutacaktım :)

17. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Konumu bulamayınca eyvah dedim sıkılıp attılar dedim :D Hala burdayım dün gece yaşadığım hayal kırıklığının ardından takımda köklü değişikliklere gitmeye karar verdim :p
    Bugün ilk iş olarak bazı siparişleri akvaryumcuma verdim bulabilirse getireceğini söyledi

1-) sicce multi 5800
    2-) psk 2500 (ps motoru)
    3-) 2 adet 30 wattlık dalga motoru (markasını bilmiyorum ama çok sessiz olduğu için tercih ettim)
    4-) Tropic marin CA+ tuz bir kova
    5-) brightwell diye birşey bakteri oluşumunu sağlıyormuş
    6-) 2 farklı boyutta mercan kırığı
    7-) 50 kg kadar canlı kaya elindeki mevcut kayalardan seçeceğim (20kg kadar eski akvaryumumdanda var)

-Akvaryum tam ölçüsü 125 X 60 X 60 h olarak yapıştırıldı (kapak kullanmayı düşünmüyorum)
    -Mobilya 30x30 profilden suntalem üzerine deri kaplama yapılıp profile monte edildi bitmiş hali 128.6 X 69.6 X 84 olarak tespit edildi
    -Sump 5mm lik akrilikten refigium ile birlikte 4 bölümlü olarak yapıldı tavsiyelere dikkat edilip kayıtlar kısa kenar üzerinden yapıldı
    - Su olarak hazır su kullanmayı düşünüyorum bir yerde 5kg lık şişe suyun fiyatı 0.60 kuruş olarak buldum markasını hatırlamıyorum

Tek eksiğim aydınlatma ve ps gövdesi bu konular için çalışmalarım malumunuz üzere tam gaz gidiyor :D kurulum düşündüğüm tarihten biraz daha önce tamamlanacak inşallah

YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayrettin hayret ile azmini ve emek gücünü takip ediyoruz. Düşündüğün işlemler tam yerinde. Eğer ps motorunu getirtirsen gövde kolay onuda yaparsın inşallah.

Aydınlatma eksiğini anlamadım kaç gündür onla boğuşmuyor muydun ? Çöpe mi attın ne yaptın ?

hayrett38 bunu beğendi.
  19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayrettin'e ''Fanlar ile balastları değil, floresanları soğutacaksın'' dedim, Hayrettin GAME OVER oldu. :F:F:F

20. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Yok Murat abi önceden bir jeton daha atmıştım join in bölümüne şimdi onu başlattım Valla şaka bi tarafa bugun üzerini kapatıp lambaları diziyordum bugun yeni bir çizim yaptım olukçuya gittim ama inşaatten dönmediği için yarına kaldı ayaklı t5 duyunuda bulamadım, düzünü kullanıcam artık

Temel abi ps motoru tamamda gövde için pleksi yok , naylon denememde fos çıktı şimdi birde beşlik su şişesi ile 3lt lik kola şişesinden deneyeceğim
    bu arada bugun Murat abinin kurulumu inceledim çok güzel gidiyor ama ikimizede aynı psk 2500 tavsiyen olmuş hacimlerimiz çok farklı gibi onamı fazla banamı az gelir ps :)

Sayfayı Paylaş