1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

reef akvaryumu ve ısı problemi

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde kargolu tarafından 26 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    sizin de farkedeceğiniz üzere siteye yeni üye oldum. başlıktan da anlayacağınız üzere reef akvaryumu kurmak istiyorum. aslına bakarsaniz yıllardır hayalini kurdugum ancak yer problemi nedeniyle gerçekleştirme fırsatı bulamadığım bir ugraş benim için. simdi yeni muaynehanemde bu is için ayırabileceğim yeterli yer hatta yerler mevcut:))

Bir reef akvaryumu kurulumu için neler gerektigi konusunda yazdığınız yazıların birçoğunu okuma fırsatım oldu. yeni başlıyacak birisi olarak oldukça fayda gördüm diyebilirim.yine de malzemeleri temin ederken size danışmakta fayda olacaktir. Öncelikle size sormak istedigim konu akvaryumun lokalizasyonuyla alakalı olacak. akvaryumu koymak istedigim duvar aynı zamanda şömineye uzanıyor. dolayısıyla akvaryumun ısısı açısından değişkenlik söz konusu. bu durum bizim akvaryumumuzu ne kadar etkiler veya etkiler mi?? fikir oluşması açısından mekanın fotografını da yolluyorum. su anda fotografta gordugunuz şehir krokisinin yerinde akvaryum olacak (duvara gömme olacak). kaloriferin oldugu duvar yıkıldı ve yan tarafla birleştirildi. sol taraftaki masanın yerine bizim karşılama bankomuz gelicek. dolayısıyla pek fazla seçenek yok gibi görünüyor. tek düşüncem şöminenin verdiği isi sorun olur mu?
    simdiden teşekkürler.

Saygilarimla

2. görkemtemel

görkemtemel

Serkal bey merhaba ,aramıza hoş geldiniz :cicek:

Akvaryum kurma kararınızı tebrik ederim, aramıza ankaradan denizle uğraşan birilerinin katılaması çok hoş:) Şömine uzantısı akvaryum su ısısını sık sık değiştirecekse tabiki canlılarınız için sorun olacaktır.Fotoğraf göremedim sorun bendemi acaba?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Oncelikle hayirli ugurlu olsun. Cep telefonundan fotograf gormeden konuya dahil oluyorum fakat kurulacak akvaryumun yeri hakkindaki cekinceye yanit yazmak isterim. Ayni duvar uzerindeki sominenin akvaryuma mesafesinin onemi yaninda saglikli canlilari barindiracak bir reef akvaryumunda sogutucu olcaktir. Bu zaten sorunu ortadan kaldiracak bir durumdur. Burada dusunulmesi gereken sominenin ne uzaklikta oldugudu ve sominenin daha cok kis aylarinda mi yakilacagidir.

Fotograflari gorme imkanim oldugunda daha net yorum yazilabilir.

4. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Bu arada bahsedilen duvarın toplam boyu 220 cm. koyacagim akvaryumda 150 cm olacagina gore, baliklarimiz kışın hiç üşümeyecekler gibi görünüyor:)) Fotografi tekrar gondermeyi deniyorum.

Bu arada Görkem Bey, Ankara yı nereden cikardiniz diyecektim ki profilimde Ankara yazdigini gordum. ben de sizin kadar şaşırdım:)). ben araniza part time Lüleburgaz ve part time İstanbul olarak katılıyorum.

5. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Serkal bey aramıza hoşgeldiniz. Düşünceniz hayırlı olsun. İnşallah başarılı bir kurulum olur. Akvaryumun kurulacağı yer güzelmiş.

http://imageshack.us/ resim yüklemek için bu siteyide kullanabilirsiniz.

Bende Edirnedeyim gerekli durumda yardıma hazırız.

6. görkemtemel

görkemtemel

Serkal bey görünüyor şimdi :) Şömine oldukça büyük duruyor yandığı zaman eminim akvaryuma etkisi olacaktır ama Temel abinin dediği gibi başırılı bir reef akvaryumu için soğutucu kullanmak gerekiyor.Soğutucu alırsanız pek sorun olucağını sanmıyorum.
    Duvara gömme olacağını yazmışsınız, duvarın arkasında bir oda varmı ordan müdahele edilebilecekmi yoksa duvara gömüp müdaheleyi ön taraftanmı yapmayı planlıyorsunuz?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğrafta şöminenin sağında asılı olan büyük resmin olduğu duvara mı koyacaksınız ? O mekanda yazın şömine yanmaz sanırım. :)

8. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    teşekkürler. insallah bir ara yuz yuze tanışırız.

Görkem Bey aynen dusundugunuz gibi...duvarin arkasi mutfak. mudahale kısmı orası olacak yani. bu arada seçmem gereken markalar konusunda yardima ihtiyacim olacak. dusundugum akvaryum ebadı 150 X 50 X 50 gibi olacak. bu arada asil bombayı soyleyeyim. karşılama bankosunun icine de bir tane akvaryum düşünüyorum ancak şu anda nasıl yapabilirim diye araştırma içindeyim. yeni muayenehanenin masrafı zaten malum...bu masraf arasinda yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum ancak ne kadarını gerçekleştirebilirim orasını göreceğiz.

Temel Bey soylediginiz yere yapacağım kısmetse...Yazin da şöminenin çıtırtısı fena olmaz hani..

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yer çok güzel yani seçim çok doğru bana göre. Yazın siz her ne kadar çıtırtı iyi olur desenizde ben pek sanmıyorum. :F Fakat yine de şöminenin ısısı parton çıtırtısı öne doğru vuracaktır. Muhtemel kılimalı olacak olan ortamda bir de soğutucusu olacak akvaryum o şöminden etkilenmez zaten. burda:gif

10. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Hazır konu açılmışken daha once bir akvaryumcudan daha doğrusu bir pet shoptan aldığım teklifi sizinle paylaşmak istedim. fiyat olarak 6,195.00 TL

MALZEME CİNSİ MİKTAR BİRİM
    150 X 35 X 70 ÖLÇÜLERİNDE AKVARYUM 1 ADET
    150 X 35 X 80 ÖLÇÜLERİNDE KONSİKSÜYON 1 ADET
    100 X 35 x 50 ÖLÇÜLERİNDE FİLTRE SUMPI 1 ADET
    KAPLAMA MOBİLYA 1 ADET
    SEIO AKINTI MOTORU 2 ADET
    REEF OCTOPUS PROTEIN SKIMMER 1 ADET
    ATMAN AT-107 DEVİRDAİM MOTORU 1 ADET
    TETRA MARİNE TUZ 20 KG
    MERCAN KIRIĞI 50 KG
    CANLI KAYA 70 KG
    FİLTRE MALZEMELERİ
    ATMAN 300 W ISITICI 1 ADET
    HOPAR 4'LÜ T5 ARMATÜR 1 ADET

Aslina bakarsaniz bana bayağı ucuk geldi. ancak arkadas "olurmu abi piyasanin yarı fiyatı" falan deyince bende fazla ustelemedim. şimdi tek tek kendim araştırıcam ancak çok fazla gezme şansım yok. sizler bana en optimum markaları (PS, sump, dalga motoru, devirdaim motoru vs.vs..) söylerseniz bende en azindan seçeneklerimi daraltıp o yonde araştırma yapabilirim. bu arada akvaryumlarımdan birine (daha bir tanesini kuramadik ettiğim lafa bak. neyse sizin hoşgörünüze sığınıyorum) 2 farklı renk kurdele müren koymak istiyorum. bunun için özellikle tercih etmem gereken bir (kaya, zemin) yol var mıdır?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fiyat toplu olarak belirtilmiş ve bazı malzemelerin tam olarak ne olduğunu bilemiyoruz. Akvaryum cam kalınlığı, sehba ağaç mı profilmi, Octobus ps hangi model, akıntı motorlarının güç modeli, Filtre malzemelerinden kasıt nedir, T5 aydınlatmanın watı nedir gibi soru işaretleri var. Aydınlatma konusu üzerinde iyi düşünmek gerek. 150 X 35 X 70
    Akvaryumun 70 cm olan kısmı derinlik mi yükseklik mi ?

Artı olarak Atman 107 devridaim motoru olarak kullanamazsınız. Düşük güçte olması ve yine zaman içinde güç kaybı yaşaması bir yana suyu ısıtan bir yapısı vardır.

Tuz markasını denemedim ama tropicmarin öneririm.

Müren için bol mağralı bir dekor ve mercan kırığından oluşan bir taban yeterlidir.

12. görkemtemel

görkemtemel

Serkal bey fiyat konusu dışında sizinde yapmayı düşündüğünüze benzer bir kurulum ...Bu kurulum ölçüleri ve ekipmanları sizinkinde çok farklı ama en azından fikir verebilir.

Çizim planı yaptıktan sonra kurulum başlıyor;

13. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Görkem Bey, nereden buldunuz bu kurulumu. arkadaştan rica etsek bi tane de bana kurar mı acaba :cicek:
    Temel Bey arkadaşın bana yolladığı teklifi aynen ilettim. ben de ayrıntısından çok anlamadığım için pek soru soramadım. deniz akvaryumu icin gereken ekipmanları yazdıklarınızdan takip etmeye çalışıyorum ancak marka, miktar ve güç konularında henüz pek tecrube sahibi değilim. sayenizde yavaş yavaş PRO olma burda:gif yolunda ilerleme kaydedeceğiz.
    bu arada internette çok fazla ikinci el ilanı görüyorum . kurulu akvaryumunu satmak isteyen. bunlarda değerlendirilebilirmi ?? bulduklarımı bir ara sizinle paylaşırım.
    teşekkürler...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ikinci el temiz akvaryulmar degerlendirilebilir elbette ama onlarinda mevcut ekipman yeterliligine dikkat etmek gerekir.

15. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Temel Bey,
    Hep merak ettiğim bir konu daha var. (Acaba yeni bir başlık altında mı açsam bilemedim aslına bakarsanız).
    özellikle deniz akvaryumlarında neden hep bu kadar mavi ışık tercih ediliyor. mavi ışıkta ne resifteki kayaların ne anemonların ne de diğer bütün canlı turlerin renkleri görünmüyor. bizim dalış yaparken ki özellikle 10 m. nin altına indiğimizde yaşadığımız renk kaybını aynen yaşamış oluyoruz. hatta sualtında fotograf cekerken de mecburen ciddi paralara flaş alma zorunluluğumuz oluşuyor. oysa sığ sularda bu problem oluşmuyor. güneş ışığı heryeri rahatlıkla aydınlattığı için herşeyi en güzel renkleriyle (mavisiz olarak) görmek mümkün oluyor. öyleyse akvaryumlarda neden hep mavi ışığın tercih edildiğini bana açıklayabilirmisiniz?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hep mavi reng tercih edilmiyor. Gün ışığı taklit ediliyor. Örnek olarak denizlerde derine indikçe mavilik artar. 10.000 ila 22.500 kelvin değerini yakalamaya çalışıyoruz. Canlılar belli bir resif üzerinde belli derinlikte yerleşirler. Anemon ve bazı diğer mercanlar gelişimi mavi ton altında daha iyi gerçekleştiriyor. Özellikle mercanların ve omurgasızların renkleri çok daha belirgin olarak bu tonda ortaya çıkar.

Zaten çok beyaz ve sarı renk bir akvaryum gözede hitap etmeyeceği gibi canlılarıda memnun etmez. Yakalanmaya çalışılan değerler sıradan belirlenmiş kelvin değerleri değil doğalarına uygun renklerdir.

17. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Mavi rengin kafadan ayarlandığını zaten düşünmemiştim. ancak karada günışığı olarak kabul ettigimiz değer 5400 kelvin dir. fotograflardada beyaz ayarı yaparken bu değere dikkat ederiz. bahsettiğiniz 22500 kelvin değerleri yine de bana biraz fazla geliyor. elbette benim kastettiğim bembeyaz bir akvaryum degil. daha önce dalış yaptınız mı bilmiyorum ancak suyun altında belli bir derinlikten sonra kesinlikle renkler kaybolmaya baslıyor ve mercanların gercek renklerini gorebilmek icin mutlaka fenerle bakmak zorunda kalıyoruz. zaten suyun altındaki mavilikte gunes ışınlarının oralara kadar etki edememesine baglı olarak ortaya çıkıyor. yoksa mavi ışık diye bir sey soz konusu degil zaten. ornegin bizim akvaryumlarımızda bu akvaryum (ekte) gibi renkler göremiyoruz. evet mavilik elbette var ama goruntu kesinlikle sığ sularda olduğu kadar keskin ve renkler canlı.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Derine indikce isik mavilesmiyor tabiki ama deniz suyu derin bolgelerde mavilesir. Basit ornek olarak ben akvaryumumda dogal su kullaniyorum ve akvaryuma deniz suyunu doldurdugumda su cam gibidir. Gunes isiginin ulasabildigi resif bolgesinde olusan kelvin degeri suyun mavi tonunu belirler.

Bu yuzden icerisindeki mercan turlerine gore 10.000 kelvinden baslayip 22.500 kelvine kadar mavi ton agirligi kullaniliyor. Karanlik sularda el feneri kullanilmasi normal bir durum.

Sayfayı Paylaş