1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef Akvaryumunda Balık Larvaları

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 7 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Ortaya çıkan balık larvaları hakkında benim sormak istediklerim var. Hiç blue damsel yavrusu alan var mı aramızda? Az önce ışıklar kapandıktan yarım saat kadar sonra akvaryum içinde yüzen yüze yakın yavru balık tespit ettim. Yakalayıp yakından inceledim, karides yavrusu gibi değiller. Bildiğimiz balık yavrusu gibi. Ama akvaryumda yavru alabileceğim çift olan ve yuva tutan tek balık türüm blue damseller. Video da çektim onu işliyorum şu anda. Bir resimlere bakar mısınız ? Bir de merak ettiğim, eğer balık yavrusu iseler, yumurta keseleri olması gerekmez mi ?

2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Entersan gerçekten. Balık yavrusu gibi görünüyor da yumurta keseleri bir yana, mideleri bile yok gibi.

TencoMelih ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Bana kurbağa larvasını andırdılar resmen. Ama ne işi var kurbağa larvasının tuzlu suda... Boylarını ölçtüm kabaca 2-3 mm boyundalar. 20-25 tanesini yakalayıp akvaryum içinde 1,5 litrelik su şişesine koydum. Akvaryum suyu ile ayni su, ısı değerleri ayni. Bir de hava bağlıyorum şimdi, biraz da rotifer koyup gözlemleyelim bakalım neler olacak. Ama aşırı merak içindeyim, bunar kimin yavrusu :)

TencoMelih ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun abi :)
    Damseller karaekter olarak Zebralara çok benziyor, bunlarda kese olmaz, yakında şekilenir...:nazar:

5. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Evet haklısın Alparslan, benim de internette bulduğum bilgiler bu yönde. İşte internetten bir damsel larvası resmi. 1. gün çekilmiş.

Glsn, TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mysis karides veya bazı kabuklular akvaryumda balık larvalarına çok benzetilir ama bu cidi ciddi çok değişik ve balık larvasına inanılmaz benziyor. Yumurta kesesi bildiğiniz gibi tam gelişme ardından tüm larvalarda kaybolur.

Blue damsel türünde bildiğim kadarıyla erkek ile dişi farklı tür dedirtecek kadar benzemiyor. Yani altı sarı blue damsel balığının erkeği tamamen mavi oluyor gibi. Gobi larvasına daha çok benziyor sanki, akvaryumda gobi türü var mı Özgün, yahut başka hangi üreme ihtimali olan birden fazla aynı türden balıklar var?

Bu arada fotoğraflar inanılmaz güzel ve üst düzey, kutlarım. İnşallah çözeriz ne olduklarını ciddi merak ettim.

TencoMelih, MESUT_KERİM ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Hadi hayırlı olsun Özgün kardeş. Bunlar balık yavrusu gibi, hava motorunu fazla açma, rotifer süzüp vermeyi unutma. biraz da fitoplakton koyarsan rotiferde beslenmesine devam edebilir, hemen ölmez.

TencoMelih, YIKIKTEMO ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  8. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Abi iki adet fire goby vardı akvaryumda. En son 2-3 ay önce gördüm. Benim eski akvaryumdan aktarmıştım. Ama damsellerin korkusundan çıkmıyorlardı. Onların dışında çift olan birtek damseller var. Aslında birden fazla yuva kuran damselim var. Bir tanesi birkaç gündür yaptığı yuvadan pek çıkmıyordu ve tedirgindi. Sanırım onun yavruları olsa gerek.

Courageous, TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fire goby larvasına çok benziyor ama dediğin gibi damsel larvası da elbette olabilir. Elinde rotifer var Özgün, bunları hafif yeşillendirilmiş 15 litre gibi bir suda rotifer ile beslemeye çalışabilirsin. Tabii iki yönden de garantiye almış olacaksın, fitoplankton ile beslenen kabuklu türü ise eklediğin fitoplankton ile, balık larvası ise rotiferle beslenebilir.

TencoMelih, MESUT_KERİM ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  10. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Haydi hayırlısı Özgün...İnşallah sağ salim büyütürsün :)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Damsel yavruları mı göreceğiz.:) Ayırabildin mi Özgün, kaç tane var, yoksa bir daha ki sefere mi hazırlık?

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Damseller karaekter olarak Zebralara çok benziyor kesinde akrabalıkları vardır, ben bir ara çok zebra ürettim ekleyecek yer bulamıyordum bedava verdiğim halde kimse almıyordu...:D

13. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap için geciktiğim için kusura bakmayın. Bugün sabah 8 de elektrikler kesildi. Saat 3 e kadar elektrik yoktu. Akvaryumun ısısı 25 den 21 e düştü. Balıklar havasızlıktan neredeyse ölüyordu. Mercanların bazıları su dışında kaldı. İnanın şu saate kadar akvaryumu toparlamaya çalışıyordum. Su sump bölmesini doldurunca sobalar su içinde kaldı, elektrik geldi ama PS sapıttı. Akşam yavruların bir kısmını şişelere koyup sumpa koymuştum, şişeler de suyun içinde kaldı vs...
    Anayacağınız felaketin eşiğinden döndüm. Birkaç saat daha kesik kalsaydı muhtemelen ciddi kayıplar olacaktı. Çok şükür ki birkaç mercan dışında tatsızlık yok şu anda. PS de düzeldi. Yeni sobalar da suyun sıcaklığını şu anda 24 e ulaştırdı. Bir de blue tangın birkaç beneği çıktı hemen, ama genel durum iyi.
    Tüm bu olaylara rağmen yavrular gayet iyi görünüyor. Şişeler saatlerce suyun içinde gömülü kalmasına rağmen kaçmamışlar, havasızlık ve ısı farkı da pek etkilememiş görünüyor onları.
    Mahir bey bilgi için teşekkür ederim ama şu anda bahsettiğiniz canlıları bulmam imkansız. Ama araştırıyorum, ilerleyen günlerde bulup getirtecem. Onların yerine ben rotifer verdim gençlere. Vallahi yiyorlarmı yemiyorlarmı gözlemlemek oldukça zor ama akvaryumu toparladım, ilerleyen saatlerde yakın gözleme geçeceğim. Birkaç resim ve video da gelecek bir aksilik çıkmazsa.

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Geçmiş olsun Özgün hocam oldu mu oluyor aksilik, neyse ki kayıpsız atlatılmış. İnşallah balıklar büyür de renklendiklerini de görürüz.:nazar:

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  15. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Geçmiş olsun can sıkıcı bir durum

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Özgün, bu sıkıntılar çok üzücü oluyor çok.

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özgün abi geçmiş olsun, kayıpsız atlatman iyi haber...

18. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Kardeş geçmiş olsun, felaketin eşiğinden dönmüşsün. Sana tavsiyem en kısa sürede büyük bir oranda su değişimi. Canlılar normal gözükebilir ama sudaki bakteriler büyük bir olasılıkla ölmüşlerdir. Bunlarda canlılar üzerinde özelikle balık yavruları üzerinde ölümlerere sabeb olmakta.
    Yavru larvalar yaşıyorsa yeni hazırlanmış tuzlu su ile su değişimi yap, akvaryum suyunu kullanma.
    Biliyorsun benim 3 aylığa yakın 200 tane yavrum uzun bir elektirik kesintisinden sonra bakteri ölümünden dolayı kaybettim. Tecrübe edindik ama üretime olan hevesimiz kaçtı, emekler bir anda kaybolunca :(

19. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Abi sabah 60 litre tuzlu su kurmuştum. Yarın hazır olacak inşallah ve değişimi yapacağım. Ama yavruları kaybetmeye başladım malesef. Bu karından canlı yavru kalırmı bilemiyorum ama bir sonraki için yavru akvaryumu kurulumuna başladım. Bir sonrakine hazır olacağım inşallah.

Not: Bakteri ölümlerine önlem olarak biodigist kırmıştım bir iki saat önce 1 tüp. 1 tüp daha mı kırsam acaba ?

TencoMelih bunu beğendi.
  20. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Yavrulardan yakın çekimler.

Sayfayı Paylaş