1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef 'e doğru adım adım.......

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Fatih BARLAS tarafından 3 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    6-7 aylık iyi yada güzel tecrübe kazandıran maceramızdan sonra inşallah pazar günü itibarıyla yeni tankımı faaliyete sokacağım.
    Genel olarak;

Ana tank boyutu 100x70x57
    Sump boyutu 85x50x40 üzerine inşaa edeceğimiz yeni yaşam alanı olacak bu yaşam alanı

Ekipman olarak;

Aydınlatma Giesseman 250 watt 22000 kelvin MH + 4x24 watt t5 olmak üzere 340 watt.

Protein skimmer motoru Aquabee up 2000 ile modifiye edilmiş NAC7.

Fosfat reaktörü:

28x29x49 akrilik kule içinde bioball ve elyaf

3000 lik Çin malı su basma motoru.

40 kilo canlı kaya.

28 kilo 4cm kum kalınlığı tekabül edecek şekilde tamamen canlı kum.
    Su dönüşüm sistemi 30x15x20 durso kutu içerisinde 8 mm aralıklar ve 40 mm derinlikte pleksi kutu eşliğinde iki adet 50 mm lik boru ile sirkülasyon sağlanacak.

Su ozmos cihazından ve elimizdeki 200 litre ile karıştırılacak. totalde 490 litre su olacak.

Dalga motorumuz 1 adet vortech MP10 (yetmeyeceği için) artı olarak 1 adet koralia 1 ile karşılıklı olarak sağlanacak.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Fatih. İnşallah sabır dolu, yerine tecrübesel eklemeler, efektif ekipman kullanımıyla çok güzel bir kurulum olur. Önceki akvaryumundan kullanmayı düşündüğün suyun tamamını alacakmış şekilinde düşünüp eksik kalacak olan suyu hazırlarken tam ucu ucuna litre olarak hazırlama derim. Çünkü suyun tamamını almak çok mümkün olmayabilir. Kum mesafesi alt kısımların aşırı bulanması, sump içinde yine çok kirli kalacak olan bir miktar suyu hesaba katarak daha hazırlıklı olursan iyi olur.

Genel olarak kuruluma başlarken görünen yapı iç açıcı. İnşallah akvaryumunda öyle olur.

Başarılar dilerken, kurulum aşamalarını bizlerle paylaşmanı ve takip eden ve yine kurmayı düşünen hobicilere birçok konumuz gibi rehber olmasını görselliği ile sağlarsın inşallah.:ay:

Ölçüler güzel bence. Zaten kafanı derinlik vs konularına pek takma. Elindeki akvaryumu en şekilde kullanmaya odaklanman yeterli. Aydınlatması, akıntı gücü gibi unsurlar senin elinde ve canlı seçimine bağlı olacak. Tangit 24 saatte kurur. Bu süreçte sistemi çalıştıramzsın.

Oksijen durumu var ve yeterli oranda olmalı, buna çözüm gerek. Senin planın yoksa benim var. Düşünmediysen yazarım.

Biliyorsun biz de Fırat borudan alıyoruz aynı yerden genelde lazım olanları. Fakat sen tercih yaparken arka kısımda T kullanmak istemişsin sanırım. T borunun üst kısmından hava alacak, ses az yapacak gibi beklentiler vardır genelde ama fos çıktığını alenen yazmak isterim.

Biz en son Murat'ın akvaryumunda bu tesisatı kurarken aşağıdaki çizimi kullandık. Yani T yok, sadece vidali sıkıştırılan dirsekler var.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  3. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Teşekkürler Temel bey, kum mesafesi üzerinden yaklaşık olarak 5-10 cm kalana kadar suyu bulandırmadan suyu çekeceğim. Bütün ekipman ve tankı bir araya yarın getirmeyi planlıyorum, eksikler mevcut sorun işi yapan kişilerden kaynaklanıyor. 1 ayda zorla iş yaptırdık. Hala evde değil hiçbirşey, elimde imkan ve malzeme olsa elimden temiz işçilik gelse ben yapacağım ama malesef yetenek 0. Demir profilin üstü hala kaplanmadı yarın zorlayıp 2 saatte bitirteceğim inşallah. Boru sistemi için gerekli malzemeleri temin ettim Kartal Fıratpenden ama T olarak 50 lik vidalı yoktu. Tangit ile yapıştıracağım ama mesafe çok olacak duvarla buda görüntüyü bozacak. Durso kutusuda yarın bitmiş olacak. ölçüler nasıldır acaba derinlik aralıklar ? çok yada az değildir inşallah. İşin kötü tarafı elimdeki şuanki tankımı satıldı ve alacak kişi sabırsızlıkla bunu boşaltmamı istiyor. 50 km uzaktan gelip alacak. En önemli sorunum Skimmersız ortamda balık ve mercanlarım nekadar zaman dayanırlar(sirkülasyon sağlamak kaydı ile). Yeni suyumu depoladım yarın sabah 70 litrelik kovalarda tuz ile karıştırmaya başlıyacağım. Tankın silikon ve tangit ile yapılacak kısımlarını kurutma süresi gerekiyor bana. Bu konularda fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.

Ayrıca bu 2 günlük süreçte yemlemeyi kesmeyi düşünüyorum ne dersiniz. Abi bu çiziminde içteki boru üstte ben durso yaptım. Bu yüzden T harici bi aparat uymuyor denedik orda. 40 lık olsaydı 2 adet 10 numara olucaktı ama malesef yok fabrika üretmiyormuş. Psnin çalışmama sebebi sump ile ana tank arası su alışverişi kurutma olayıdan dolayı olamayacağı için şimdi başladım 60+60 litre iki kovada su şimdi başladım motorlarla karıştırmaya önceden. 200+120 litre olucak 320 litre psnin sumpta 25 cm su yüksekliğinde olması lazım benim hesaplamalarıma göre kaya ve kum yüksekliği hesaplandığında bi 150 +- daha suya ihtiyacım var o yüzden bi yandanda ozmosu devreye soktum bi 150 daha depolıcam. diğer su direkt yeni tanka boşaltılıcak silikon ve tangit kuruması engellenmeden. kalan suyuda sumpta tuz ile çevirip devir daimi 24 saat sonra başlatıcam. işte korkum bu noktada. 24 saat ps siz canlılarda sorun olurmu.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oksijen durumu var buna çözüm bulmazsan zaten olmaz. Hava taşı sallandırmayla filan olmaz o iş. Sump içinde de su hazırlamayı düşünmüşsün sen. Az çok bilirim o anları haklısın da her noktayı kullanmak istemede ama sumpu bence bu iş için kullanma ve devridaimi sağla. Tesisat kuruyana kadar sistemi overflow ile çalıştırıp ps'yi devreye alabilirsin.

Nalburlardaki 50.lik pimaşlardan yapabilirsin diye düşünüyorum geçici olarak.

Derinliği 8 cm iniyor derken overflow su girişi mi akvaryum içine o kadar giriyor ?

Yanlış anlamadıysam durso dediğin akvaryum içindeki dirseklerin önüne gelen ızgara kutunun akvaryum içindeki yüzeye mesafesi. Kutuyu yapıştıracağın için akvaryum suyunu yüzeyin en az 25 cm altında bırakmalısın ve bu mesafede overflow çalışmıyor. Bu mudur mevzu ?

Askılı ps tedarik etme imkanın var mı ? motor kendi motorunu kullanırsın olmadı gövde de bulsan olur. Oksijen girişi şartı başta olmak üzere tortu, bulanıklık toplamada lazım sana. Oksijen mutlaka şart bu süreçte. Yemlemeyi kesebilirsin, ps olmadan sistem çok fazla zorlanmaz zira suyun büyük bölümü de zaten yeni olacak. Ancak ilk kurulum sonrası bulanma, kalkan tortuları toplaman açısından ps çalışsa fena olmazdı. Fakat ps neden yok onu da anlamadım ?

Son öneri olarak ve eski sistemi alan arkadaşı madur etmemek adına. Olmadı dediğin gibi diğer sump içinde canlıları tutmak ve ps'yi orada çalışır tutmak çözüm görünüyor. Yapabilirsen istediğin mesefade kendi ps'ni akvaryumda kullanabilirsin geçici olarak.

5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Elimde 32 lik schuran ower flow mevcut. Bunla olursa deniyeyim. Derinliği 8 cmye kadar iniyor malesef. Evet istersem 8 cm aşağı iniyor. Ama oda yetmiyor. Durso zaten over flow 12 saatte kurur Dediler 20 cm derinliğe iniyor pleksi. o ihtimalde zor.

Aynen öyle ps bulmam zor abi. Canlı kumda tortu ve bulanıklık olma ihtimali nekadar olurki 1 2 saatte toplamazmı. Ben bu kadar sürede canlılarımı diğer sumpta tutarım Nac7 yi buna su basıp 25 cm e ayarlarım sanırım en güzeli. En mantıklısı bu. Tankıda pazar günü teslim ederim arkadaşa. En mantıklısı bu. Yarın çok yorulacağım ama napalım hanımı kandırmam lazım evden çocukla ikisini en güzeli kayın valideye yollamak 2 gün.

En güzeli budur. Tüm ayrıntıları resimleri ile burada paylaşacağım iyi akşamlar

6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Eski suyumu şuan test ettim son kere değerler hakkında yorum yaparmısınız Temel bey.
    1024
    27 derece
    KH 7
    ph 8,0-8,3
    mg 1470
    ca 450 ppm

kh yükseltmelimiyim sanırım calciyum ve magnezyum değerlerim toparladı.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cok iyi Fatif hicbir ekleme yapma sifir hazirladigin suyla birlikte yeni akvaryuma ekle. Sifir su degerleri ile o da toparlar. Sabirli bir surec sonrasi degerlerde varsa eger bosluk mudahale edilir.

Kolay gelsin...

Cep mesaj...

8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Sitede problem oldu sanırım, bütün sinirlerim tepemde bugün koskoca bir gün sadece Durso kutusunu yaptırabildim. Sehpayı yapacak olan marangoz arkadaşımızın insafına kaldık hala yapma keyfinde değil. Profil hazır üstünü kaplatamıyorum 1 saatlik iş ve tam 20 gündür bi türlü işler bitmemiş. Sırf bu yüzden bütün tank bekliyor anlatamıyorum insanlara. Nasıl bir zihniyettir sanki bedavaya yaptırıyoruz işi. Aynı zamandada en yakın arkadaşlarımızdan vatandaş. Neyse kısaca bizim iş şuan için beklemede. 150 litre su kendi kendine boşu boşuna kızımın odasında kovalarda dönüyor. Hanımlada papaz olduk walla :)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hiç sorma sunucumuz yenileme ve güncenleme yapımına girişmiş. Neyse bitirmişler sanırım. Bu ara şansımız sorma gitsin.

Seni çok iyi anlıyorum kurulum konusunda. Ev halkının isyanı da aslında doğal. Fakat suyun hazırlanma aşamasında fazladan döndüğü her saniye senin avantajın. :) Bir de oksijen versen kovalara ne güzel olur.

10. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bir kovada 2500 lük + 1500 lük bi kovada 4000 + 1200 lük 4 motor çalışıyor karıştırmada. İnan fiş kalmadı valla :)

11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Yarına komple sistemi eve getirip kurucam, herşey hazır boruları bile kendim kesip biçip tangitledim kafamdaki projeyi tam anlamıyla hazırladım sanırım. Taşıyıp monte edip kurmak kaldı sayılır. tek problem DURSO kutusunun cama yapıştırılması DIY bölümü sorumlusu arkadaşlarım fikir verirse sevinirim. Kutunun cama yapışacak kısmına kolaylık olması için 2 cm genişliğinde pleksi yapıştırdım. Acaba bunu cama en sağlıklı şekilde ne ile yapıştırabilrim. Silikonumu yoksa başka bişeymi ? Silikon tutmaz diyenler oldu kafam karıştı. Yardımlarınızı bekliyorum.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yanlış anlamadım sanırım pleksi kutuyu içerden cama yapıştıracaksın değil mi ? Silikon Fatih, hiç kafanı takma silikon ile yapıştır. Yıllarca silikonla yapışmış olarak kullandım ve çıkarırken zorlandım. Üstelik tutsun diye silikonu bolca süremene gerek yok, temiz işcilik olsun.

13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Çok teşekkür ederim ben de silikon diyorumda başkaları yapışmaz, tutmaz falan deyince kafam karıştı. Bu arada şu anki tankımın su gidiş kısmında cyno oluşumu tesipt ettim. suyun giden mazgal kısmında cyno fosfat yada silikattan ve aşırı yemden mi kaynaklanır onu araştırıyordum.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle kutu yapıştırma işleminde bir tecrübe önerisinde bulunayım. Kutuya önce bir koli bantı yapıştır yani cama yapıştıracak uzunlukta sarsın kutuyu ve yerine koyunca yanlardan cama bantları yapıştır ki kutu kuruyana kadar yerinde dursun. Bir süre bekeltip tamam düşmez deme çünkü düşerse camları maf edersin silikon izleriyle.

Su iniş kısmı daha evellede yazıştığımız gibi çok ilginç bir noktadır. Su yüzeyden çekildiği için genelde yağlanma fazla olur ve bunun anlamı akıntınında o kısımlarda uygun olması ve yine yeri itibari ile ışığında uygun olmasıyla sakal, saçak, cyno o bölgeleri çok sever. Cyno oluşumu için elbette diyemeyiz ama sakal ve saçak yosunları bu bölge de iş yapar. Kısaca tıkama yapmadığı sürece pek ellenmez ama sadece zaman zaman hafif temizlenir. Bunu şuna benzet, sump içinde sakal yosunu oluşturmak için ışıkla birlikte süzme panel kullanılmasıyla aynı işi yapması gibi. Cyno sebebleri belli Fatih silikat, fosfat, organik atık.

15. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Yapışacak olan bölüm zaten önemli bir yer değil sonuçta.Peleksiyi camda silikon tutar.

16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Tam 3 günlük yoğun bi hazırlığın sonunda yeni tankı tek başıma 16-17 saatte sabahlayarak kurdum. Tankın büyümesi gerçekten çok zormuş, kaya ve kum düşüldükten sonra ortaya 430 litre gibi bir net su hacmi çıktı. kurulum safhalarını fotolamaya çalıştım. Ama inanın kurduktan sonra ufak tefek eksiklere rağmen 10 numara oldu diyebilirim. Resim ve videoyu yayınlıyacağım.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Fatih. Geçmiş olsun diyelim. İnşallah sorunsuz, dengeli ve istediğin gibi bir akvaryum olur canlı sağlığı olarak. Bekliyoruz merakla akvaryumu.

18. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Harika olmuş Fatih inan içten yazıyorum. Ellerine emeğine sağlık. Ps dediğim gibi su içinde bir karede sump devreye alınmadı mı hala ? Sumpta devreye girince gerçekten çok güzel bir görüntü oluşacak. Olumsuzluk çıkmasından senden fazla korkuyorum desem yeridir.

Akvaryumu bir süre kendi haline bırakman iyi olur. Bir diyatom evresi başlayacak yani taban, camlar, kayalar kahverengi yosun bağlayabilir aman telaşla eklemeler filan yapma. Sabırlı olmak lazım bu oluşumlar olursa çok doğaldır. Yemlemeye bir süre dikkat etmek lazım aşırıya kaçam ve karides vs 5-6 gün verme canlılara.

20. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bu fotoları bu sabaha kadar çektim. Sumpta bi 100 litre su kurup geceden 25 cm derinliğinde yeni su yaptım. Sumpı bağladım gündür Ps sumpta toplamaya başladı. Devir daim ve se olayı gayet güzel. son videoyu yorgunluktan UYUMAZSAM eklicem evi berbat ettim kızımı 5 gündür görmüyorum özledim walla :( ... Öğlen suyu test ettim Ph 8,3 tuz 1025 sıcaklık 24-25 derece kh 13. diğerlerini test etmeye gerek duymadım. Dediğiniz gibi beklemedeyim bir hafta sonra sanırım yavaş yavaş düzene girer akvaryum Akıntıyı ve sirkülasyonu öyle bi yaptımki videoda görürsünüz Canlıları fazla sarmadan keyiflerini bozmadan her yöne durgun alan Yok gibi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş