1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef 'e doğru adım adım.......

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Fatih BARLAS tarafından 3 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Büyüsün bakalım o zaman. Geçen yaz ciddi darbe aldık arkadaşlar ısıdan dolayı. Hatta anemonlarım küçülme gösterdi ancak toparladılar ama bu sefer sonraki yaz dayanıyor. Soğutucu şart gibi görünüyor.

Yanlız arkadaşlar 8 angel, 1 büyük tang, 2 wrasse, 6 nemo türü ve daha da eklemek niyetim var. Bunların atık yükü içinde eğer bu mercan büyürse süper valla.

2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Abicim tankının boyutları en ideal tank ölçüleri. Litre olarakta uygun bence. Soğutucu yaza doğru şart. Ben tankımı kuzeye ve evin 0 ışık alan yerine kurdum. Aslında en mantıklısı yazın Klima hem sen hem canawarlar faydalansın :).... Şimdi senin litreye alsan alsan alıcağın en az 500w soğutucu iyi elektrik harcar. Ama tank üstü hafif hafif bi klima on numara olur bence. Balık yükünde maşallah yani iri angellarla beraber bir büyük tang harici problem yok. Angelları azaltıp bence biraz şöyle ortamı renklendirsen mercanlarla artık. :) Zamanı gelmedimi.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bir soğutucu 500w harcıyorsa en mantıklısı bencede klima.:ay: Benim evde iki tane inverter klima var. Ortamın sıcaklığını yada soğukluğunu ayarladıktan sonra bir ampülden bile daha az enerji harcıyor.super:gif

Courageous ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Doğru söze ne denir, bende gecensene soğutucu almaktansa kilima aldım. Ama 800 LT ve üzeri için kilimalarda bazen kesmiyor :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fatih zaman zaman çok güzel mercan yüküm oldu videolarda var. Fakat esnafta güzel bir angel görünce son African angel gibi tüm yapı değişiyor. Mesela onun yüzünden Murat'a trompet cral, düğme polipler verildi ve yine 2 adet brain coral çıktı, star polipler, düğme polipler ve aklıma gelmeyen mercanlar çıktı. Bu angel elden çıkarılacak bir türde değil çünkü çok özel ve diğer guin angel çok seviyorum vs. Gerçi halen mercanlarım var bunlara ramen ve mercan düşünüyorum ama yalan yok hem bu balıklarla olmalı ve hem de olması şaşırtmalı.

Samimi olmak gerekirse mercan türünde sert ve soft, Lps zorlanacağımı hiç düşünmüyorum ama balıksız yapmam.

Soğutucu yerine klima fikrinize katılmıyorum. Bizim evi bir düşünelim, bizim hanım serinledi kapatalım ceryan yakmasın diyecek ve kapaatacak ara ara, arkadşları gelecek sırtıma vurdu hastayım kapatalım diyecek ve bizim akvaryum bir 26 bir 36 olacak. Bu ciddin böyle.

6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Kh 11 olmasından dolayı kullanmış olduğum Prodibio ürünlerinin tanka zararı oluyormuş yabancı forumlarda sordum. Esnaflar içinde bu konu hakkında 1 kişinin bilgisi var ve bana söylenmedi. Canlılarımın telef olmaya başlamasının asıl sebebi buymuş. Sentetik ürün olduğundan dolayı 10 üzeri KH ta ters tepkimelere sebebiyet veriyor. KH ımın yüksek olmasının sebebide sağolsun tuzumuz. Red sea coral proyu artık şutlamanın zamanı geldi. Kovasının üzerinde zaten yazıyordu 12 kh değerinde 1025te sağladığını. Yeni tuz Reef crystal olacak. onda KH 9. ideali bu. Ama Red seanın güzel tarafı kalsiyum ,magnezyum ve potasyum oranı harika. Diğer tuzlarda ilave katkı kullanmak gerekiyor.

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Kh 9 a düştü. Bu hafta su değişimini Reef crystal ile yaptım ve camlar dahil hiç birşeye dokunmuyorum. Camlar önce yeşil sonra kahverengi ve artık pembeleşmeye başladı nokta nokta. Heryerde koralin alg belirtileri başladı. Sanırım Magnezyum ve Calciyumu hafta sonundan itibaren takibe alacağım. Tek sıkıntım borulardan su kaçırma problemi. Yeri tespit ettim conta yetmiyor silikon şart. Bu akşam işten gelince blue tangi kulede buldum. Allah tan hayvan ölmemiş. Hemen alıp tanka geri saldım. Sanırım 12-15 saattir boru sistemi ve kule arasıda indi.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fatih boru ağızları açık mı senin ? Bir file tak boru ağzına bunlar yaşanmasın. Kulenin üstüne elyafa düşüp kaybedilen balık veya devridaim motoruna kapılarak ölen balıklar çok oluyor. Önlem almak lazım.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Cevap: Reef 'e doğru adım adım.......

Pazartesi gününden beri tankımdan gözüm gibi bakıp büyüttüğüm POWDER blue kayboldu, Tankın ve salonun altını üstüne getirdim. Boruları söktüm kayaları tek tek kaldırdım, Salonda heryere baktım yok yok yok. 2 gündür aradığım hayvanı Bu sabah tankıma 1 metre uzaklıktaki strafor kutunun içinde kurumuş olarak buldum. Zıplamış içi ıvır zıvır dolu kutunun içine denk getirmiş kendini ve orada kuruyarak ölmüş. Delirdim. 3-4 aydır resmen hergün büyüyen deli herşeyi yiyen tankımın ağası öldü gitti sebepte tankın üstünün açık olması. Bu kadar emek moralim çok bozuk.

10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Geçmiş olsun Fatih, sonuçta bir canlı kaybı insan üzülüyor ister istemez, tekrar geçmiş olsun. Hayat bu hergün birşeyler öğreniyoz tecrübe kazanıyoruz acı, tatlı sıkıntılar çekerek. Tekrar geçmiş olsun...

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Geçmiş olsun Fatih abi, üzüldüm balığa :(

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gecmis olsun Fatih. Baligin durup dururken atlamasi ilginc ve talihsizlik olmus. Parazit yuzunden ani sicrama yaparlar ama sorun yokken yazik olmus. 3 gundur akvayumla ilgim yok foruma da giremiyorum ve dun gece ben de angellardan birini goremedim. Telefon actim yokmus ortalarda. Oluyor bunlar malesef yasaniyor.

Bozma moralini, kayip veriyoruz hepimiz o ya da bu sebeble zaman zaman.

Cep mesaj...

13. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Geçmiş olsun fatih.

14. Heliak

Heliak

Geçmiş olsun Fatih abi.

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Fatih geçmiş olsun kardeşim, ne güzel sorunsuz gidiyordun, düzelmişti tankın, gene ne ekledin tanka?

Allah'ım nedir bu çektiğin, senin tankında sorun olunca ben çok üzülüyorum yaaa.....

16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Herşey normalken birden bu iş oldu. Şanssızlık sadece sanırım buda hep bizi buluyor. Eve gelen maşallah bile demeden akvaryuma dalarsa böyle oluyor sanırım :)

murer bunu beğendi.
  17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Fatih hocam geçmiş olsun .Umarım bir daha böyle üzücü durum'larla karşılaşmazsın.

18. okaraca

okaraca

Yer:
    istanbul
    İsim:
    okaraca

Fatih geçmiş olsun herhalde powder blue ile senin bir ten uyuşmazlığın var.O akvaryuma Moorish idol yakışır. Senin emektar akvaryumuda fırsat olduğunda burada resimlerini paylaşacağım. Biliyorsun bebekden hiç vaktim kalmıyor. Neyse herkese kayıpsız günler.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Moorish Idol yakışır sahiden ama o balığa da güven olmuyor reef akvaryumunda. Uzun yıllar besledim ama o kadar zaman sonra vurmadığı mercanlara vurmaya başladı satmak zorunda kaldım.

20. okaraca

okaraca

Yer:
    istanbul
    İsim:
    okaraca

Merhaba Temel Bey yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum.Bilgi birikiminize ve bu hobiye büyük bir aşkla sarılmanıza hayranım.. Mart nisan gibi de marmara suyunda büyük bir Ricordea akvaryumu kurmayı planlıyorum.o zaman tecrübelerinize başvuracağım kesin.Fatih in önceki akvaryumu benim evimde şu anki tek tuzlusu akvaryumum.canlı yükü yok fakat fırsat olduğunda bu forumda sizlerle paylaşacağım.bol tuzlu günler...

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş