1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef Görünümlü Tatlı Su Tankı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 30 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Merhaba Arkadaşlar,

Uzun zamandır merak ettiğim bir konu vardı.Şimdilerde ise bunu hayata geçirmeye çalışıyorum.Ancak başlamadan siz tecrübeli arkadaşlara danışmadan da hareket etmek istemedim.

Ben Reef akvaryum hastasıyım.Ancak bu epey bir maddi imkan gerektiğinden kuramadım.Şimdi 125*60*55 ebatlarında bir tank yapacağım şubat ayında.Mobilyalı olacak kısmetse.Bunun dekorunu,taşlarını KURUTULMUŞ mercanlar ve kayalar ile yapmak istiyorum.Beyaz,kırmızı,mor mercanlar ile o denizin havasını tatlı su tankımda yakalamaya,en azından buna yaklaşmaya çalışıyorum.Hafif mavimsi bir de ışıklandırma ile bunu elde edeceğim inşallah?

Ancak bu tarz bir akvaryum olabilir,kurulabilir mi?Besleyeceğim balık türü ise ciklet.Bu arzu ve hevesimin olabilirliliği hakkında bana yardımcı olmanızı rica edeceğim arkadaşlar.

2. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Cevap: Reef Görünümlü Tatlı Su Tankı

Eray bey merhaba. Öncelikle hoşgeldiniz.

Beslemek iste balık türü chiclid doğası gereği kayalık ortamları çok sever. Siz mercan vs. koymak istiyorsunuz. Sanırım bu imkansız gibi birşey. Ama yine de tecrübeli arkadaşlar daha iyi bir açıklama yapacaklardır.

Güzel vakit geçirmeniz dileği ile.

3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Mercan da bir nevi kaya diye düşündüm.Onunla da güzel kayalık bir ortam oluşturulabilir belki?Ama dediğiniz gibi bilenler daha doğrusunu yazacaklardır.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Eray bey tatlı suda resif taklidi yapabilirsiniz belki ama suyun renginden tutunda içine koyduğunuz ölü mercan ve kayalar aynı renkte ve güzellikte olmayacaktır.

Snowblind bunu beğendi.
  5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ölü mercanlar, keskin sivri vs. yapıya sahiptirler, bunlar balıklarınıza zarar verecektir...

Snowblind bunu beğendi.
  6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Yani "Bu sevda dan ya vazgeç ya da para biriktir ve reef tankı kur" diyorsunuz kısaca :smiley33: Renkler tutmayacak ve mercanlar da balıklara zarar verecek olduktan sonra böyle bir şeye kalkışmak anlamsız.Yalnız anlayamadığım konu mercanların kenarları madem keskin ise tuzlu su balıklarına neden zarar vermiyor da tatlı su balıklarına veriyor?

7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Bundan birkaç yıl önce bir yurtdışı seyahatinde bir petshowda çok gerçekçi plastik mercan ve deniz canlıları görmüştüm turkiyede var mıdır bilmiyorum ama bir araştırın isterseniz.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balıklara zarar vermeyecek ölü mercanlarda ama onlarla kurulsa bile ölü mercanın rengi kısa süre sonra kahve rengi olur yosun kaplayınca vb. Durmadan temizlemek ise işkence olur.

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Özdemir Bey,ben Manavgat'da ikamet ediyorum.Burada en basit bir hava motorunu,filtreyi dahi markalı bulamıyorsunuz.Isıtıcı ve hava hortumu vantuzları,check valve ları zaten karaborsada alacağız bu gidiş ile.Herkes malzemenin en ucuzu peşinde.Hal böyle olunca Pet Shop larda en ucuz ve kalitesizini getiriyor.Buraya bir yolunuz düşerse görürsünüz.Pet Shopların durumu içler acısı halde.Geçen birinde şelale filtresi sordum.Yemin ederim ki bana "Şelale filtre de ne?" diye sordu.Belki inanmazsınız ama durum bu.E durum böyle olunca da dediğiniz kalitede malzemeleri burada bulabilmem mümkün değil.Antalya deseniz çok da farklı değil.İnternet den resime bakıp almak da çok aldatıcı oluyor.

Tamam Temel ağabey vazgeçtim :( Bana başka bir şekilde hazırlarız yeni tankı.Şubat gibi en geç başlayacağım.120x60x50 olarak düşünüyorum ancak en veya yükseklik olarak tavsiyen olur mu?Ciklet grubu olacak yine :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayat devam ediyor canın sağ olsun.

11. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Aslında durum benim içinde pek farklı değil bende büyük bir sehirde oturmuyorum, sıkıntılar farklı değil aslında. Yerel alelade kayalarda çok güzel ciklet akvaryumlari kurulabilir. Kolay gelsin.

Snowblind bunu beğendi.
  12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Yapacağız artık bir şeyler.Mercan sağlıksız olacağından vazgeçtim.Kısmet ilerisine artık.Belki bir reef tankı kurabilirim?Şimdilik ama elimdekilerle yetinip mutlu olmaya bakacağım :)

Sayfayı Paylaş