1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef Odyssey - 60x60x40

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Jeddite tarafından 27 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Hiç endişe etmeyin. Öyle birşey olmuyor. Ben tankı kurarken sanırım 10 ampul civarı kullandım 2 ay filan boyunca. Sonra ellemedim. Son iki senede 5-6tane kullanmışımdır belki hepsi o. Düzenin sağlanmasına başta epey katkıda bulunduklarını düşünüyorum. Özellikle tank kurulumu esnasında bir çok döngü iç içe giriyor ve cok uçlarda dalgalanmalar yaşanıyor tankta. Bu çılgın dalgalanmalarin kısa sürede düzene oturmasını sağlıyor gibi hissediyorum.

Jeddite bunu beğendi.
  2. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    valla roman gibi okudum çok akıcı bir konu olmuş heveslendim tekrarmı bozup kursam akvaryumu:)
    hayırlı olsun çok keyif aldım gerçekten hoşgeldiniz aramıza

Jeddite bunu beğendi.
  3. Jeddite

Jeddite

Bence tekrar bozup kurmayin cok guzel bir akvaryumunuz var tecrube olarak cok ileride oldugunuz icin sizin gibi yolun sonundakilerin benim gibi yolun basindaki arkadaslara bilgi aktarmasi lazim.

Ayrica hobi odanizda hayirli olsun umarim icerisinde hersey gonlunuzce ilerler. Bitkili tarafinda az bucuk tecrubem oldugu icin kafaniza takilan bisi olursa yardimci olmakdan memnun olurum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

seaman038 bunu beğendi.
  4. Jeddite

Jeddite

2 Haziran:

Tanka canli kayayla asilama + olu karides girileli 15 gun, diatom baslayali 7 gun oldu. Bugun test kitlerinin bir kismi ve 12li biodigest kargosu elime ulasti. Donguye dair ilk olcumler su sekilde:

Amonyak: 0,05-0,1mg/l arasi
    Nitrit: 0,1mg/l
    Nitrat: 2mg/l - 5mg/l arasi
    Fosfat: 0,01

1 tup biodigest kirip beklemeye devam ediyorum. Sonuclardan nasi cikarimlarda bulunabiliriz? Acikcasi tropic marin testlerin renk skalalarini okumakda zorlandim.

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Amonyak ve nitritin sıfırlanmasını beklemek gerek ardından ani peak değerleri oluşturmayacak şekilde canlı yüklemesi yapılabilir. Bence öncelik mercana verilmeli. Adapte olma yetenekleri fazla, kolay tabir edilen mercanlar balıklara nazaran daha az olan organik yükleri ile balıklar gelmeden ortamı canlandıracaklardır. Mercanların suya eklenmeden detaylı bir dipten geçmesi makbul olur. Ama önümüz yaz soğutucu gibi bir imkan yok ise balıklar ile yola devam edilebilir. Bu noktada da ani peak oluşturmayacak sayıda beslenmeye dikkat ederek organik yük miktarını korumak sureti ile zaman geçirilebilir.

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Diatom iyice kalksın, temizlik ekibi işini yapsın.

7. Jeddite

Jeddite

Veysel abi henuz temizlik ekibi yok

8. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    teşekkür ederim mahçup ettiniz gerçekten bitkili akvaryum konusuna daha yeniyim önerilirineze açığım teşekkür ederim tekrar nezaketinize

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Temizlik ekibi alalım, conch 5 adet, turbo snail 2 adet başangıç için yeterli. Diyatomun kalkmasında faydası olur.

Jeddite bunu beğendi.
  10. Jeddite

Jeddite

6 Haziran 2016:

Amonyak + Nitrit sıfırlandı, Nitrat 2 civarında seyrediyor. 2 adet snail 3 adet conch girildi. Bununla beraber su tamamlama ünitesi sisteme eklendi. Bu zamana kadar sabah ve aksam sumpda 1025 tuzlulugu denk getirebilmek için işaretlediğim noktaya kadar manuel olarak RODI su eklemesi yapıyordum. Onumuzdeki ay uzun yurtdisi seyahati planladıgım icin o zamana kadar ATO'yu test edip sonrasında gönül rahatlıgıyla akvaryumu kendi haline bırakabilmeyi umut ediyorum. 50 litrelik bir plastik saklama kutusu aldım. Onun 15-20 litresini suan iceride dolduruyorum daha sonrasında su tamamlamayı baglayıp neler olucak görücez.

Su tamamlama olarak Auto Aqua Smart Ato Micro tercih ettim, umarım sıkıntısınız çalışır. Sump içindeki görüntüsü şu şekilde ve cihazın sensörünün bulundugu nokta gerçekten çok küçük, nano tank sahiplerinin saklayabileceği şekilde güzel, minimal bi tasarım yapmış çekik gözlü arkadaşlar:

unnamed.jpg

Buda temizlik ekibinden gözleri fıldır fıldır durmayan Conchlardan biri:

unnamed.jpg

veysel, Eren İkiok, burak ozu ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  11. Jeddite

Jeddite

Su tamamlama on:

Buda ro rezervuari:

veysel ve Eren İkiok bunu beğendi.
  12. Jeddite

Jeddite

Ve hersey yolundami diye teftise cikan akvarist ustat:

m.avcıoğlu, ka2n, Pennywise ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  13. Eren İkiok

Eren İkiok

İsim:
    Eren İkiok
    Hay maşallah bende olmayan 1 duygu sabır sizde fazlasıyla var :) Çok ayrıntılı,bilinçli ve su gibi konu valla :D Uzun ömürlü olmasını dilerim..

Jeddite bunu beğendi.
  14. Jeddite

Jeddite

Akvaryumda gun batarken kafama sormak istedigim bir kac soru takildi. Conchlar kayalara tirmanmaya cabaliyolar, hatta biri merdiven gibi olan yerden tepeye dogru istikrarla ilerlemekde ittire kaktira ve zeminde diatom vs kalmadi, tertemiz. Acaba bu davranis ac kalmalarinin gostergelerimi yemlemeye girismelimiyim?

samurai, cimlikaya, Pennywise ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  15. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    O ne öyle, Batman filminden sahne gibi:)

Evet çok azar azar yemleme yapılabilir. Günde bir çimdik gibi. Test yapıyor muydunuz?

16. Jeddite

Jeddite

Donguyle ilgili testleri edindim. Son olcumlere gore amonyak/nitrit:0, nitrat 2, fosfat <0,01 seklindeydi.

17. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Tamam, işler yolunda görünüyor ama daha yolun başındayız balatalar alışmamış, o yüzden 2. vitesi geçmeyelim, çok az yem atalım ki henüz kas yapamamış olan döngü sistemini aşırı yorup sakatlamayalım. Akvaryumunuz 0.36 m2 alana sahip, kaç tane conch var?

18. Jeddite

Jeddite

3 conch 2 snail

19. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Güzel sıkıntı yok, ilerleyen tarihlerde akvaryum kalabalıklaştığında belki sayıları artırmak gerekebilir.

Jeddite bunu beğendi.
  20. emrah aytekin

emrah aytekin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emrah aytekin
    Kurulumunuz hayırlı olsun, uzun soluklu oluması dileğiyle...

Jeddite bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş