1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef Tank Akvaryum Hakkında

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde argento76 tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Reef akvaryum olarak daha önce yaklaşık 400lt lik tank tan 650 litre akvaryuma geçtim. Reef akvaryum ölçüleri 150x65x55h şeklinde, sump ı unuttum :rolleyes: Ortadan inişli ve vanalı, yine ortadan 2 ye bölünmüş su basması var. Sicce 5800 sump motoru kullanıyorum. Genellikle bu İtalyan motorları,ilk zamanlar biraz ses yapıyor ama 1-2 hafta içinde ses kesiliyor. Nitekim skimz sm201 ps de de aynı şekilde oldu. Evet ps sm201,ayar yapması son derece kolay ve toplamasından da memnunum. Sump ın içinde zeolix ve biopellets reaktörleri var. İkisi de dıy kendin yap yapımı. Isıtıcı Eheim 500w, akıntı motorları sicce 3 ve hydor 4. Kum olarak mercan kırığı ve aragonit karışık. yaklaşık 5 cm kadar kum yüksekliği var. Aydınlatma 4x54w sylvania 2adet mavi bitane beyaz 1 tane hafif pembemsi. :)

Mümkün olan en kısa zamanda led e geçmeyi düşünüyorum. Akvaryum balık sayım çoktu ama daha önce yazdığım gibi beyaz benek ten bir çoğunu kaybettim. Şimdi blue tang, unicorn tang, yellow tang, 2 adet true percula, 2adet purple fire goby, 2adet dr, karides, yellow warasse, scooter goby. Canlı olarak adını bildiklerimi yazıyorum, candy cane,brain coral, hairy mashroom, 2 tane de değişik türden yeşil mushroom, bubble rose anemon, hammer coral (2 adet farklı tür) octopus coral,frogspawn coral,tube anemon,neon leather,star polyp ( 2 ayrı tür) fosforik green plip ve yellow polip+ 1 küçücük frag da mavi zoa. iş yerinden yazıyorum aklıma gelenler bunlar;).

Unutulanları, merak ettiklerinizi sorabilir,tavsiyelerinizi yazabilirsiniz.

teşekkürler..

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    EEE hani görseller ?
    Sağlıkla besleyin.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun, Halil haklı.:)

4. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    En kısa zamanda ;)

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Görmeden olmaz...:)

6. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    işte fotolar.. P1000078.JPG P1000078.JPG P1000078.JPG P1000077.JPG P1000078.JPG

Ekli Dosyalar:

Erdem. bunu beğendi.
  7. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Biraz daha..

Ekli Dosyalar:

Erdem. ve Alparslan bunu beğendi.
  8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hayırlı olsun güzel bir tank kurmuşsunuz. PS biraz sulu toplamış gibi.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gayet iyi görünüyor, yeni kurulum olduğu için akvaryumda gayet net ve temiz. İnşallah aynı güzellikte devam eder.

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryum ve balıklar uyum içinde devamını dilerim.Maşallah...:nazar:

11. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Teşekkür ediyorum herkese.Bu görüntüler beyaz benekten önceydi.Şimdi akvaryum biraz daha boş.Yeni görüntüleride müsait olduğum en kisa zamanda ekliyecegim.

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sadece resimler gelince yapacak bir şey yok,yeni resimleri bekleriz...:)

13. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Yeni fotolar telden çekildi.

Akvaryuma yeni balık eklemesi yaptım. Liste şu şekilde. Önerilerinizi bekliyorum.

1-Sohal tang l boy
    2-Naso tang l boy
    3-Clown tang l boy
    4-Blue tang s boy
    5-Dejardini s boy

2. günde naso ve sohal nori yosunu yemeye başladı. Naso tam anlamıyla yiyor fakat sohal sanki alıp tükürüyor gibi? Belki de bazen yiyor da ben görmüyorum. Diğer balıkların zaten yem sıkıntısı yok. Bu arada bir anda bu kadar balık yüklediğim için akvaryuma şeker takviyesi yapıyorum.1 hafta sonra yavaş yavaş kesecem. Bugün 3. gün. Nori dışında sohal için ne önerirsiniz? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

20130119_211209.jpg

20130119_211209.jpg

20130119_211209.jpg

Ekli Dosyalar:

Erdem., murat parin, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun yeni balıkların. Yem konusunda acele etmeye gerek yok. Abartmamak lazım yem denemelerini balıklar bir anda eklendiği için. Spectrum sarımsak özlü palet yem ile Sera bitkisel pul yemi abartmadan deneyebilirsin. Pul yemi deneyerek ve yiyorlarsa vermek lazım.

Şeker ilavesi son derece saçma olmuş. Hiçbir faydası olmayacağı gibi ters tepebilir.

15. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Şekerin sudaki bakteri çoğalttığını düşünüyorum ve buda nitratı düşürüyor diye biliyorum. Mümkünse biraz açıklar mısınız?

Teşekkürler.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bakterileri çoğalttığı, beslediği doğru ama unutma ki balıkların beslenmesindeki ipler bizim elimizdedir. Dengeli beslersin, yediklerini gördükçe besler devam edersin. Yeni eklenmişler veya eski olmuşlar değişen nedir? Balık sayısı arttıkça Nitrat zaten eski veya yeni hep olacak. Bugün suni ve bilinmez şekilde azaltmanın faydası yok. Elinde olmayan ve ölçülemeyen şekilde artan bakteri popülasyonu besinsiz kaldığı anda ölümler başlar ve Nitrat değerin şimdikinden fazla olur. Yeni eklenen fazla sayıda balık varsa korkulacak olan Nitrat değil amonyaktır, bu da balıklar yedi, yemedi diyerek akvaryuma aşırı yemleme yapıldığında ortaya çıkabilir.

Bunun dışında dizginler bakterilerde değil sende olmalı.:)

17. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    Evet dediğiniz doğru ama buradaki amaç zaten döngüyü güçlendirmek olarak düşünüyorum. Bakteriler amonyağı nitrite nitriti nitrata çevirmiyor mu? illaki yeni balık alınca, hele ki bu balıklar zor yem kabul ediyorsa, yemlemeyi bir miktar arttırıyorum.

Şeker girerek bakteri popülasyonunu da arttırıyorum. Sonra birden kesmeden şeker dozlamasını azalta azalta girmeyi kesicem. Sump ta zaten biopellet var çok fazla miktarda değil. Bence şeker dozlamanın en büyük riski bakterilerin sudaki oksijeni tüketmesi olarak görüyorum.Ayrıca burada ps de önemli çünkü ölü bakterileri etkili şekilde toplaması gerekiyor ve oksijen verimi yüksek olmalı skimz sm201 bu konuda ona güveniyorum:) . Yanlışım varsa affola,bu düşüncede bir miktar daha şekere devam temo10

Tavsiyeleriniz benim için önemli..

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tavsiyelik bir nokta kalmamış, şekere devam kararı almışsın zaten, hayırlısı olsun diyelim.

19. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    :) Laz damarı tuttumu tutuyor.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Şeker konusunda daha önce birkaç forum sitesinde okudum ve saçma geldi sadece şeker olarak değil zorla bakteri çoğaltmak veya beslemek kısmı saçma bence tank kendi döngüsünü kendi oturtmalı. Onun yerine tanka vitamin ağırlıklı hepagrasovit ampul kurmak daha doğru ve biodeğist.

Sayfayı Paylaş