1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef von Welly

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde WELLY tarafından 28 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Tuzluluk oranınız nedir? Kh baya düşük geldi mercan da yok. Coraline alg durumu nedir tankta mevcutmu?

2. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Tuzluluk 1025. coralıne alg yok.
    ama sanki yeniden diatom oluyomuş gibi bir kahverengilik oluşuyor kum üzerinde.
    belki testi yanlış yapmışımdır, hayatımda ilk defa yaptım.
    yarın tekrar denerim

hiter bunu beğendi.
  3. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Testleri tekrar yaptım.değerler aynı çıktı.

beyaz benek blue tang üzerinde tekrar belirdi. Yeme sarımsak kattım hemen.

Ayrıca ilk mercanları ekledim. Fotolarda göreceğiniz gibi en büyük derdim beyaz toz bulutu. Bir türlü geçmedi. Bu konuda yardım bekliyorum. Bakteri patlamasını nasıl geçebilirim. Herhangi bir müdahale yapmıyorum.

23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpg 22.jpg

4. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Tankın yeni henüz ve yaşanan sorunlar rutin şeyler, bir müdahale de bulunmadan sabırla beklersen geçecektir. Döngün oturmamış, onun aksaklıkları anlattığın şeylerin tümü.

Bakteri patlaması için aktif karbonun faydası oluyor, ayrıca uv filtre de beyaz beneğe de döngüye de faydalı oluyor. Yararlı bakteri de öldürdüğünü söylüyorlar ama ben o şekilde tecrübe etmedim, gayet faydalı bir alet bence. UV filtre ve karbon deneyebilirsiniz.

WELLY ve hiter bunu beğendi.
  5. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Merhaba Cengiz bey,
    aslında sizin konunuzu 2-3 kere okudum. Başınıza gelenleri aynen yaşıyorum.
    karbon zeolit gibi malzemeler alacağım. karbonda marka önerirmisiniz yoksa hepsi aynı mıdır?
    ayrıca bu zeolit olayını da anlamadım. kiminin 10kg sattı fiyata başkası 250ml satıyor. bunlar arasında fark mı var? yada marka olması mı fiyatı artırıyor.

Benim akvaryum 100x60x50 UV filtre konusunda öneriniz nedir ? kaç watt yeterli gelir.
    teşekkürler.

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İniş borusunun olduğu yere elyaf koyun iki güne bir değiştirin, aktif karbon ile múdahale edin tercihen rowa olabilir.
    Başka bir şey yapmayın. Zaten tankta canlılar var yavaş yavaş oturur suyunuz.
    Tuzluluk ve ísíyı kontrol edin yeterli.

hiter ve WELLY bunu beğendi.
  7. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Karbon icin veysel bey bisey soylemis zaten, zeolit hic kullanmadim bisey diyemiyorum. Uv icin ben jebonun kini almistim, pek kaliteli bisey degil cin mali deniyor ama ben memnun kaldim acikcasi bir sıkıntı yasamadim, hala da ara ara kullaniyorum yeni balik eklemelerinde vs.. fiyat performans olarak iyi bence, eheim inkini onermislerdi aslinda ama fiyat farkindan dolayi degmez diye dusunmustum, tecrube etmedim nekadar farki var bilmiyorum.. watt konusunda her markanin kataloglari var ordan bakarsiniz ama icinden suyun dusuk debide gecmesine dikkat edin

hiter ve veysel bunu beğendi.
  8. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Veysel bey dediğiniz gibi iniş borusuna elyaf koymak için düzenek denemeleri yaptım. küçük pet şişe koymayı denedim. Su tasarak yoluna devam etti.
    nasıl bir düzenek önerirsiniz.
    Karbon ve zeolit ekledim.
    peki amonyak patlaması ile bakteri patlaması arasındaki fark nasıl anlaşılır. bendeki bulanıklık sanırım 2 haftadır devam ediyor. Amonyak testim yok. okuduklarımdan patlamalar arası farkı anlayamadım. bu arada conclar toprağa gömülü duruyorlar.

veysel bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Amonyak olsa kötü koku çok fazla olur,
    İniş için kule veya plastik saklama kapları ndan kullanabilirsiniz.

WELLY bunu beğendi.
  10. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Bulanıklık devam ediyor.
    sistemde carbon dönüyor. Balıkların keyfi iyi.
    Yakından baktığım zaman gözle görülecek kadar sis gibi bir akım var.
    Kum olarak red sea reef base i yıkarayarak kullanmıştım. Zaten blue tang gelene kadar bulanıklık olmamıştı.

Girişe elyaf koydum. bakalım değişiklik olacak mı

hiter ve veysel bunu beğendi.
  11. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Şahsi düşüncem diatom devresini hafif geçiren tanklar bakteri patlamasını uzun ve şiddetli geçirebiliyor. İlk kurulum esnasında bu tür bakteri patlamaları özellikle balıklarda strese sebep olabiliyor, çünkü bu bakterilerde önemli miktarda oksijen tüketmekte.

Sanırım azalmakta olan bakteri populasyonu yeni balıkların gelmesi ile yemleme başlayınca yeniden çoşmuş.

Çok fazla da kurcuklamaya gerek yok, özellikle piyasada satılan bulanıklılık giderici diye satılan ürünlerden uzak durmakta fayda var, dikkatli yemleme , havalanmaya dikkat edip gitmek lazım. Bazen öyle ki bir sabah kalkınca pırıl pırıl bir su ile bile karşılaşabiliyor insan.

WELLY, Montimahir ve hiter bunu beğendi.
  12. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Herkese merhaba,
    Bulanıklık devam ediyor. Suda koku var. PS toplama kabı çok daha fena kokuyor.

Balıklar gayet hareketli ve daima aç :) . Palyançolar titremeli bir hareket yapıyorlar. sanki kurlaşma gibi geldi. Kavga yada temas yok. Conchlar kuma gömülüler. Bazen etrafta gezenlerde oluyor. Acaba ölüp sistemi patlatan var mı diye hepsini tek tek bulmaya çalıştım. 2 tanesi görünürde yoktu. Blue tang haftaya 1 aylık olacak. Korkaklığı üzerinden attı. Odaya yabancı girerse saklanıyor ama benden kaçmıyor. Hatta ayağa kalkınca direk cama geliyor.

Karbon ve zeolit sistemde dönüyorlar.( 1 haftaoldu)
    Dün akşam 40lt kadar su değişikliği yaptım. Hafif bir açılma oldu. Bu akşam bir 40 lt daha değiştireceğim. Akvaryum yaklaşık 400 lt sanırım.
    İlaç yada katkı gibi hiçbir madde girmeden bekliyorum.
    Elimde prodiest bakteri kültürü var. Ekleme yapmalı mıyım? Yada berraklık oluşama kadar su değişimlerine devam edeyim mi? Başka önerileriniz var mı?

28.jpg 29.jpg

13. EmirG

EmirG

Yer:
    Ortaköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    benim conchlarda gömüyordu kendini, tankım drop off forumda 2 ayrı kullanıcı tarafından güzelce yaşatılmış.

conchlara gelince, derin tarafta kendilerini kuma gömüyorlar günlerce ortalıkta görünmüyorlardı, hatta ara sıra çıktıklarında kabuklarındaki yosunların tamamen yok olduğunu görüyordum.

derin tarafın suyunu biraz hareketlendirdim aşağıdan yukarı basacak şekilde, o günden beri conchlar saklanmıyor. demek istediğim muhtemelen su kalitesi düştüğü zaman bu yaratıklar kendilerini koruma amaçlı gizleniyor olabilirler, bulanıklığın bu kadar uzun sürmesi de ondan kaynaklı olabilir. benim kurulum aşamasında (hala kendimi acemi olarak görüyorum) bu bulutlu görüntü 3-4 günde kaybolmuştu hiç bir ilave yöntem kullanmadan.

WELLY bunu beğendi.
  14. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bulanıklığın bu kadar sürmesi normal değil

WELLY bunu beğendi.
  15. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Banada normal gelmedi. Bulanıklığın kum olmadığı kesin. Elyaf koydum. değişiklik olmadı.
    Amonyak olsa, balıklar çok iyi. Yada amonyak bu kadar uzun sürer mi?
    Bakteri yada amonyak ne patladıysa atom bombası gibi sanırım.
    Dün yaptığım su değişimi ile biraz açıldı. Bu akşam 40 lt daha değişeceğim.
    20.10.2018 de blue tang eklendikten sonra oldu ve devam ediyor hiç aralıksız.
    Bulanıklığa yakından bakınca yolda giderken sis bulutuna girersiniz ya onun gibi. Akış yönünde akıyor.
    Bu arada ph 8,15 kh 6,4 nitrat 0,25 gibi. Tuz olarak red sea coral pro kullanıyorum

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Elyafı hemen sistemden alma dursun bir müddet hatta hep durabilir. Sıklikla temizle veya değiştir. Hemen almaz çünkü kum veya kayalardan kaynaklı bir bulanıklík varsa. Su degisimi yaptıktan sonra patlat bakalım bir tüp bakteri kültürü daha bulanıklík ne duruma gelecek.

17. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Veysel Bey biraz önce 40 lt daha değiştirdim ve 1 tüp bakteri kırdım.

veysel bunu beğendi.
  18. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Bakteri patlamasi varken neden bakteri kirdinki tekrar?

WELLY bunu beğendi.
  19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bekleyeceğiz bakalım bakteri patlaması mı başka bir nedenden ötürü mü? Bu kadar uzun süren bir bakteri patlaması olacağını tahmin etmiyorum.

WELLY bunu beğendi.
  20. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Bu kadar uzun süre Veysel abinin dediği gibi bakteri zor ama suda ki koku düşündürücü. Counchlar genelde kalite düşünce gömülüyorlar su değişimi çıkarırsa başka bir şey aramak lazım normalde ps de suda bu şekilde kokmaz diye düşünüyorum. Benim su da 10 günü geçerse su değişimi hemen koku olur bilirim değişirim suyu malum tank küçük.

Bulanıklık İçin kaya kumdan başka bir şey gelmiyor aklıma :olmadı:

WELLY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş