1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef von Welly

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde WELLY tarafından 28 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bence bakteri kaynaklı gibi görünmüyor, cam kenarlarí dalga motorları gibi elemanların üzerinde bakteri plakasına benzer bir oluşum yok temiz. Tahminimce kurulumda iyi yıkanmayan kum ve kaya kaynaklı sorun.

Tabiki üstatlar ne diyecek onlarín fikrine de bakmak lazim

WELLY bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bence kumu da elemeyelim @Montimahir Mahir, kötü bir Aragonit kum yüzünden aylarca bulanıklık geçmemişti bende. En sonunda kumu o kadar yıkama yapmama rağmen hala gecmeyince atmak zorunda kalmıştım. Hatta o an tanktaki bulanık suyu bile hiç dökmeden tekrar kullandím kum değişiminden sonra bir kaç saate cam gibi olmuştu.
    Birde benim ölçüler Nano bu kadar hacimde bile değildi.
    Tahminim hala içeride kullanılan ana elemanlar.

Montimahir bunu beğendi.
  3. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Tuz bozuk sanırım dostum

muratmuratt, WELLY, hiter ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    merhaba arkadaşlar,
    @veysel bey kullandığım kum red sea reef base dir. Benden kumdan şüphe ettiğim için balık kepçesi ile karıştırdım. Kalkan tortu o bölgede geri çöküyor. Ayrıca video da gördüğünüz motor yeni eklendi o sebeple temiz. Diğer taraftaki motor kahverengi tortu yada yosunlu halde hafif oynatınca dökülüyor.
    Dediğiniz gibi sump a elyaf ekledim bulanıklığı etkisi olmadı.

@Montimahir odada parfüm konusunu başka bir yerde de söylemiştiniz. parfüm yada yersilinirken ilaç kullandırmıyorum. Kendim camları cam sil ile dikkat ederek siliyordum. Onuda bıraktım. Kullandığım plastik kümeslerde kullanılan türden. Bir köşesinden baktım gayet sağlam duruyor.

@Fatih BARLAS bey in dediği gibi tuz(redsea coral pro) olabilir mi diye düşündüm. en başta akvaryum bakteri eklediğim zamana kadar 2 ay tuzlu çalıştı. Netlik hiç bozulmadı. ilk oluşan bulanıklık 1 ay kadar sürdü palyançolar eklendikten sonra kayboldu. Blue tang ekledikten sonra tekrar bulandı.

Ayrıca son su değişimlerini 40 lt +40lt aynı tuzla yaptım. su değişimi biraz bulanıklığı aldı. Şu an sabit. ne azaldı ne arttı.
    120 lt lik bir bidonum var. Onu doldurup hafta sonu bir değişim daha yapmayı düşünüyorum. 300lt için olumsuz bir etki olur mu?

5. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Merhaba,
    Bulanıklık durumu devam etmektedir. Aydınlatma çalıştıktan sonra hafif bir berraklık gelir gibi oluyor. Ertesi sabah ilk haline dönüyor. Göz yanılması olmasın diye diğer arkadaşlarıma da baktırdım. Aynen durum böyle.

6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Elyaf denedin mi dostum. Sık değişim yaparak bir kaç gün dene

WELLY bunu beğendi.
  7. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Ps toplaman cok fazla mi?

WELLY bunu beğendi.
  8. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Fatih bey elyaf ekledim. Gün aşırı değişiyorum. Bulanıklığa etkisi olmadı gibi.

Cengiz bey Ps videosu çektim. Bence az topluyor gibi. Ayrıca elyaf değişirken ps direk taşıyor.

Moliro bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sulu toplasın biraz daha daha çabuk atar bulanikligi

WELLY ve Moliro bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Elyafı yıkamadan koyarsanız direkt PS i taşıdır.

WELLY ve Moliro bunu beğendi.
  11. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Merhaba,
    Bulanıklığın sonu gelmiyor. Testlere göre her şey yolunda. Su değişiminde azalan bulanıklık tekrardan geliyor.
    Dün balık kepçesini aldım kumu güzelce karıştırdım. Malesef kum bulanıklığı etkiliyor. Elyaf yada PS bulanıklığı toplayamıyor.
    Aklıma gelen tek çözüm kumu değiştirmek.
    Zaten 3 tane balık 4 tane minicik mercan var. Canlıları sumpa alıp komple dolduracağım ve sanki akvaryum gibi çalışacak.
    Elimde 120 lt lik tıbbi atık bidonu var. 20 kg kaya ve 100 lt suyu ayırıp kayalar ölmesin diye dalga motoru ısıtıcı ekleyebilirim. Toplamda 180 lt suyu tutabilirim. kalan su ve kumu atacağım. Önceden alacağım ve yıkayacağım 20 kg 2-3mm mercan kırığını kayaları ve 180 lt suyu tekrar ekleyeceğim. Döktüğüm su yerine RO dan yenisini ekleyip tuzu ayarlayıp canlıları yukarı alacağım.
    Teorikte iyi gibi geliyor ama sonuçları nasıl olur hiç bir fikrim yok.
    Bu tarz bir durumla karşılaşan arkadaşlar varsa yardımlarına ihtiyacım var.
    Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum.

veysel bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryumdan akvaryuma fark eden bir durum ancak yapabilirsin. Zamanında çok kum değişimi yaptíğímíz oldu.
    Biyolojisi güçlü tanklardí.
    Ufak bir diyatom süreci geçirebilir tank. Kumu yíkarken tamamen temizlendiği den emin ol defalarca yíka. Mercan kumu fazla bir zorluk cikarmaz zaten.

WELLY bunu beğendi.
  13. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    @veysel Plan olarak doğru mu?
    sizin farklı bir uygulamanız oldu mu?
    Mercan kırığı için netten bakıyorum fiyatlar çok enteresan. aldığınız belli bir varsa mesaj atabilir misiniz

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yapabilirsin uygulamada bir sıkıntı olmaz bu şekilde. Kayalarí fazla dışarıda tutma aktarırken.
    Ankara da aldığımız yer var ben oradan alırım hep,.akvaryumcu arkadaşımız Emrah.

15. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Kumu sifonlayarak cekersen suyun bir kismi kalabilir, daha once boyle degistirenler olmustu

16. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Veli elyafı ne sıklıkta değiştiriyorsun?

17. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Plan mümkün ama blue tangi bir yerlere misafirliğe gönder. Bu değişimi kaldıramayacaktır.

18. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Merhaba arkadaşlar,
    Biraz cesaretle yukarıda yazdığım plan dahilinde kum değişimini yaptım.
    Önce sumpu max seviye doldurdum. Palyançoları sump içine attım. Blue tang i yakalayamadım. kayaların hepsini aynı bidona alıp su ile doldurdum.
    Kayalar çıkınca blue tang sanki ölmüş gibi dipte yan yattı. Yakalarken hiç hareket etmedi. Alıp sumpa koydum. gidip bir köşeye yan yattı.
    Suyu, kumu bulandırmadan mümkün olduğu kadar çektim ve kalan suyu kum ile attım.
    Yeni kumu ekleyip kayaları mümkün olduğu kadar aynı şekilde dizdim. Kayaların olduğu kap çok bulanıktı.o suyu kullanmadım. Blue tang in saklandığı aralığı aynen oluşturdum.
    suyu tekrar doldurdum, eksik kalan miktarı yeni su ile tamamladım. Blue tang ölmüş gibi yatıyordu. Kepçe ile aldım üst tarafa ekledim. Anında canlanıp bir tur attı ve saklanma bölgesine gitti
    Sistemi komple çalıştırdım. bir tüp bakteri kırdım.
    Şuan sıkıntı görünmüyor, balıklar gayet hareketli ve iştahlı.
    Bulanıklık bayağı kalktı. Aynı suyu kullandığım için sanırım eski kumdan kalanlar kısmen uçuşuyor. Kayalar renk olarak biraz kahverengi gibi oldu. Daha önce yeşilimsi idiler. Dalga motorları daha randımanlı çalışıyor ve kum kesinlikle kalk mıyor.

Değişim işini max 2 saat içinde bitirdim.
    Böyle bir olay sonucunda yapmam yada dikkat etmem gereken durumlar var mıdır?

Aşağıda video ve foto bulabilirsiniz.

30.jpg 31.jpg 32.jpg

MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  19. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Yaptığım son test değerleri
    PH :8,00 Nitrat : 0 KH: 5,7

MESUT_KERİM bunu beğendi.