1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef von Welly

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde WELLY tarafından 28 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    @Ufuk_Arslan Bey merhaba,
    o kadar güzel dağılıyor ki :) RO arıtmada silikatı değişmeyi geciktirmişim. Onun etkisi sanırım. Kum değişimi öncesi başlamıştı. yeni silikat değiştim ve su değişimi yapacağım. Cyano için başka dikkat etmem gereken husus var mı. kök nedeni bulmam gerekli. ayrıca T5 ler etkiler mi? T5 değişim süresini nasıl anlarız.

Küçücük mercanlar kh ı bu kadar azaltabilir mi? artırmak için su değişimi hariç katkı mı girilmeli?

Dediğiniz gibi üst tarafta sarımtırak olmuş aktif karbon ekledim.

2. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Senin armaturun yeni yapilmadimi mesut usta tarafindan. Flolar sifir degilmi. Bukadar surede ne flo degisimi. O flolarin en az 1 sene kullanimi olmali. Silkat bir neden onu cozmussun zaten.
    Yeni tanklarda cyno olusumu dogal. Yeni kurulum basliklarina bakiyorsan gorursun mutlaka bir cyno olusumu geciriryorlar. sende birde kum degisti ustune ustuk. Bakteri dengesi oturdugunda ortadan kaybolacaktir. Isiklandirmayi biraz azalt. Su degisiminde cynolu bolumu sifonla ve bakteri kulturu gir tanka. Kisa surede duzene girer.
    Fazla ugrasma el sokmamaya calis tanka.

WELLY ve hiter bunu beğendi.
  3. mehmet_gzl

mehmet_gzl

Yer:
    Ankara
    İsim:
    m_guzel
    Aydınlatmadan olabilir ama su sıcaklığın ne durumda onuda kontrol et fazla sicaksa su buda sorun olur .birde temizlik ekibin ne durumda 3 tane torbo aldım ben ilk tanki kurdugumda şu an sayisini bilmiyorum çünkü yüzlerce yavru var masallah iyi cogaliyorlar ikinci seçenek ise yosun yiyen balık alman bende 3 yıldır büyüttüğüm yellow tang var yosun canavarı ne bulsa yer.konc vardı ama hermitler affetmiyor 3 yıldır beslediğim 2 hermitim var torbo sayısını dengede tutuyorlar .aynı zamanda yosunlarida affetmiyorlar yani .

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

WELLY bunu beğendi.
  4. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Arkadaşlar merhaba,
    Cyno devam ediyor. Florasanlar henüz 7 aylık oldu @Ufuk_Arslan .
    acilen apandist ameliyetı olduğum için akvaryuma çok bakamadım. Bugün gidip baktığımda aşağıdaki 2 noktayı gördüm.
    Bunların ne olduğu konusunda yardımcı olabilir misiniz?
    1 parça kaya üzerinde 2 adet var.

38.jpg

5. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Forum saglik sorunlariyla bogusuyor. Gecmis olsun sanada. Asteria yildizi. Herlequi shirimpler yiyor bunlari. Eger zoa kolonilerin varsa hepsini topla. Yoksa onlar zoalari topluyorlar. Sayilari bir anda onlarca oluyor.

Cyano icin bakteri kulturu girisi yapsana. Kullandigin mercan besini vs varsa onlari kes. Yemlemeyide azalt bir sure. Su degisimi ile bakteri girisiyle cyanodan kurtulman gerekir.

WELLY bunu beğendi.
  6. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Aklima gelmisken sana bisey soracagim. Isiklar komple kapaliyken cynodo yok olma varmi. Yani cyno degilde dyno olma ihtimali varmi ikisi cok karistirilir o yuzden sorayim dedim

WELLY bunu beğendi.
  7. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    @Ufuk_Arslan bana cyno gibi geldi. ipliksi bir yapısı yok. kayaların üzeri kahverengi kadife kaplı gibi. dağılabilir bir yapıda. mümkün olduğunca video çektirdim.

Haftaya işe başlayınca tedaviye başlayacağım, senin teşhisine göre.

41.jpg

40.jpg

8. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    O nasıl bir toz amanın sebebini bende merak ettim

WELLY bunu beğendi.
  9. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Cyano ya benzetemedim ben pek. Kadifemsi bir yapisi var gibi. Sanki dino gibi

Bu resme daha cok benziyor

WELLY bunu beğendi.
  10. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
  11. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Bende ne olduğunu anlayamadım.
    Bugün işyerine uğradım Beyazların süresini kıstım. Pazartesi ne olacağına bakacağım. Ayrıca Cyno ya benzettiğim için iş yerinden bir parça çelik(ST 52) buldum. Güzelce temizletip attım sumpa. bakalım paslanma etki edecek mi

Düzenleme: 12 Ocak 2019
  12. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Ben halaa cyno degil dino oldugunu dusunuyorum. Bir sure bekle bakalim. Duzelme olmazsa dinox denersin bu sefer

WELLY bunu beğendi.
  13. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    2 defa cyano tecrübem oldu bu cyano değil.

WELLY bunu beğendi.
  14. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Bende internette baya örneklere baktım. Cyno değil ama Dino gibide uzun uzun değil. Ne olduğunu bilmiyorum.
    Dün 40 lt su değişimi yaptım. Değişim sırasında bir kısmını sifonladım. Çok çabuk dağılan bir yapısı var. Biraz daha gözlemleyeceğim.
    Su değişimi öncesi nitrat 0 ph 8,15 ve KH 5 gibiydi. KH ın düşmesini tam anlayamadım. çok az ve küçük mercanım var.

@Çağatay Utku senin konunu takip ediyorum. Başına gelenlerden dolayı su oturana kadar ne balık ne mercan ne de katkı ekliyorum. Sadece yem ve su.

Bu arada Blue tang dün kayaların arasına saklandı ve hiç çıkmadı. 1 saat önce usul usul çıktı gezinmeye başladı.

Çağatay Utku bunu beğendi.
  15. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Merhaba,
    Akvaryum aynı şekil ilerliyor. KH hep düşük. Oluşan yosun (cyno yada dino) büyümüyor ama kaybolmuyor da.
    önümüzdeki hafta 1 adet naso tag eklemeyi düşünüyorum. Ayrıca snail ekleyeceğim.
    Her akvaryumda olmalı dediğiniz faydalı yosun vb. yiyen balık türleri varsa isim verirseniz eklemeye çalışırım.

Akvaryum camında minicik örümcek gibi beyaz oluşumlar var. Maalesef fotoğraf çekilemiyecek kadar ufaklar. Zaralı mıdır ? fikrim yok. Beyaz bir nokta gibi ve 10-12 kadar kolu var sanki. Ama hareket etmiyorlar. Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. Bende foto çekmeye çalışacağım.

Bu arada arkadaşlar benim için bir pano toplamışlardı onu devreye aldılar. Problu termometre, Ps gecikmesi için priz, voltaj koruması vs. bir sürü özelliği olan bir pano yapmışlar. Kalabalık olan herşeyi içine doldurduk en azından.

42.jpg 43.jpg

hiter ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  16. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Ne hayırlı arkadaşlarınız varmış :) Dediğiniz canlı buysa bir wrasse eklemeniz gerek bende yellaw wrasse var ama yemiyor bunları mandarian eklesem olurmu diye bir kaşıntı tuttu bu aralar
    IMG_20180607_211009.jpg

WELLY bunu beğendi.
  17. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    @Çağatay Utku Bey bunlar zararlı mı? adı nedir?
    Net olmasada foto çektim. Bendekiler yuvarlak gibi.
    Yellow wrasse buları yiyip normal yemde alan bir tür mü?

44.jpg

18. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Yok zararlı değil, benim yellow wrasse yemedi bunları. Red choris wrasse almıştım o yedi ama zamanla mercanlarada dadandı çıkarttım. Yellow wrasse dayanıklı balıktır karnını herşekilde doyurur. Tanka wrasse koyarken dikkat etmeniz gereken tek şek bir daha çıkartmayı düşünmeyin, çünkü tam bir kabustur onları yakalamak. O yüzden akvaryumcu da gaza gelip almadan önce mutlaka googelden kısa bir arama yapıp özelliklerini okuyun. Tang eklemek için birazdaha bekleyin genelde 4-6. Aylarında ekleyin derler. Başlangıç balığı olarak palyaço önerilir ki sizde var zaten , alg eater gobyde iyi bir yosun yiyicidir ama sizdeki sorun başka gibi sanki. Yeni canlı girmeden önce bu sorunu çözün

Düzenleme: 21 Ocak 2019
    WELLY bunu beğendi.
  19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
  20. WELLY

WELLY

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Veli CEYLAN
    Merhaba arkadaşlar,
    yeni keşiflere devam ediyorum.
    aşağıda görüleceği gibi yumurta gibi birşeyler var. ne olduklarını tabiki bilmiyorum.
    45.jpg 46.jpg

Sayfayı Paylaş