1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reef'e doğru adım adım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde balyoznuri tarafından 9 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Evet arkadaşlar bitkili discus tankımı tuzlu suya çevirmeye karar verdim.Öğrenmem gereken konular olduğu için sizlerden yardım bekliyorum.

Akvaryumun güncel hali

Akvaryumum sump'la beraber 450Lt hacminde.Işık olarak 2 adet sylvanıa T8 30gro-lüx aydınlatma mevcut.Arkadaşlar şimdi kaç kg tuz almam gerek ve ne marka almam gerek.Sirkülasyon motoru kaç adet lazım.Ps nekadar gücünde olmalı.Aydınlatma konusunda neler kullana bilirim.Canlı kaya kaç kg yeterli olucaktır.Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.1 yada 2 ay içerisinde büyük ihtimalle geçmiş olurum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun kararın öncelikle.

15 kg tuz gerekiyor aşağı yukarı suyu tam hazırlaman için ancak elinin altında bulunması iyi olur. 20 kg bir kova alırsan iyi olur. Tuz Tropic marin, Instant Ocean Reef alabilirsin. Akıntı motoru olarak iki adet geniş açı akıntı motoru yeterli gelir başlangıç aşaması için.

Marka olarak Seıo veya Newave 3000 2 adet alabilirsin. Maddiyat ayırabilirsen daha pahalı ürün seçenekleri de bulunuyor. Protein Skimmer olarak ben son zamanlarda performansını ve fiyat aralığını beğendiğim Bubble Magus NAC modellerinden Protein Skimmer öneririm.

Bubble Magus NAC 6 Bubble Magus NAC7 modelleri yeterli gelir. Bu ekipman önemli bir ekipman eğer alabilirsen bir üst modellerini alman daha iyi olur. 230 liradan başlayan sana uygun modeller var.

Canlı kaya 40 kg kurulum aşamasında yeterli gelir sana. Gerekirse dekor ayaklarında farklı uygun kaya parçaları da kullanabilirsin. Kg miktarı yine maddi duruma göre 10 kg daha yukarı çekilebilir.

3. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Temel abi teşekkür ederim bilgiler için.Saf su kullansam hazırlarken bir problem olurmu.Ve suyu nekadar aralıklarla değişim yapıyorum.Birde PS kendim yapsam randıman alamazmıyım ?

4. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Bugün akvaryumcuya gittim fiyat almak için.Tuzu,kumu,Ps,2 adet sirkülasyon motoru,tuz ölçer,Canlı kaya toplam 1,750TL dediler.Bütün malzemeler alman malıymış.Sizce fiyat uygunmu arkadaşlar.Akvaryumun hacmine göre hesaplandı herşey.

Birde arkadaşlar mercan beslersem akvaryum bakımı biraz daha zorlaşıyormuş.Balık beslersen problem olmaz ama mercan besliceksen maliyetide akvaryum bakımıda artıyomuş.Bu konudada yardımcı olursanız sevinirim.

5. görkemtemel

görkemtemel

Aytekin bey merhaba ;

Kararınız için tebreik ederim :) Saf su derken direk musluk suyundanmı bahsediyorsunuz ? Ro veya damcana su kullanın ,musluk suyuyla kurulmuyor tuzlu su...Dıy ps içinde portalda çok fazla örnek var randıman alırsınız ama bence Temel abinin dediği gibi Bubble Magus pslere bir göz gezdirin...Aydınlatma sizin ne tür canlılar beslemek istediğinizle alakalı bir durum eğer sadece balık akvaryumu yapıcaksanız elinizdeki mevcut aydınlatma bile yeterli olur.Resif düşünüyorsanız akvaryumun yüksekliği ve boyutlarını yazarsanız ışık tavsiyesinde bulunabiliriz.
    1750 tl bana biraz fazla geldi ,ürünlerin tam marka ve modellerini yazabilirseniz daha belirgin olur bu fiyat... Tuz için size tavsiyem ****** olucak ,türk yapımı bir tuz ve ankaradaki değerli hobici arkadaşlar yapıyorlar,kullananlar çok memnun.

balyoznuri ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Görkem çok haklı Aytekin bence dikkate almalısın yazdıklarını. Marka ve model öğrenmen iyi olur ekipmanlarda yoksa kaliteli olup ama düşük hacime hitap eden bir ekipman da olabilir.

balyoznuri bunu beğendi.
  7. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Görkem bilgilerin için teşekkür ederim.Saf su dediğim arıtılmış su Ph 7 yani nötür.İçerisindede hiçbir element olmuyo analizlerde kullanıyoruz bi bu suyu.Aslında mercanda beslemek istiyorum ama önce bir tuzlu suya başlayım mercanıda sonra eklicem inşallah ama almışken bütün parçalarını almak istedim.Akvaryum 125/50/60h sumpla beraber 450Lt civarında .Müsait olunca markalarınıda öğrenirim.Ps'ide kendim yapıcam ekipmanım herşeyim tamam inşallah yapabilriz.Yardımlarınız için teşekkürler.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yaparsın yaparsın merak etme. Önerilen ps güzel bir ps ama yok ben kendim yapacağım dersen yapmaman için de bir neden yok açıkcası.

Sayfayı Paylaş