1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reeflowers

Başlığı 'Katkılar ve Kimyasal Filtreler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 24 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Reeflowers katkıları Kalsiyum (Calcium Blend), Karbonat Kh Blend Balling, Magnezyum (Magnesium Blend), Potasyum gibi deniz akvaryumu katkılarını içeren bir üründür. Reeflowers fiyatları hakkında olmasa da kısa kullanım tecrübemi ve kullanan arkadaşların ilettiği tecrübeleri aktarmaya çalışacağım.

http://www.akvaryumportali.com/tuzlu-su-ekipman-tanitimlari/reeflowers-all-elements-11866.html yerli bir ürün olduğundan yerli ürünler hakkında yorum yaparken dikkatli davranmaya özen gösteren bir yapım vardır. Ancak unutulmamalı ki özellikle yerli ürünlere yapılacak yapıcı eleştiri ve öneriler ürünün gelişimine katkıda bulunacaktır. Reeflowers ürünlerinden Kalsiyum, Karbonat, Magnezyum, Potasyum, elementlerinden olusan bir serisini satın almamış olsam da Fatih arkadaşımızın taşınma nedeniyle denemem için vermesiyle tecrübe etmeye firsat buldum. Kalsiyum ürünü ile Kh katkısının kullanımı ardından artı veya eksi bir durum görmedim. Biraz da elbette her akvaryumun yapısına göre değişecektir. Mercanlarda gerileme olmaması ürünün işini yaptığı anlamına gelecektir benim açımdan. Reeflowers dışındaki diğer bilindik markalar çok daha yumuşak formda gibi geldi bana. Yani Ml hesabı olarak söylemek gerekirse 10 ml diğer ürünlere göre değerleri daha fazla yükseltiyor. Ürün aslında güçlü yapıya sahip. Elbette bu konuda bilimsel yazabilmek belli bir testi gerektirir. Bizler tecrübe bazında ve akvaryum tarafındaki gözlemlerimiz noktasında daha çok yorum yapabiliriz. Bir süre kullanmayı denediğimde akvaryumdaki mercanların ürün eklenmesi ardından ani ve geçici pusma hareketi gerçekleştirdigini fark ettim. Elbette kendimi doz ve kullanış şekli olarak ilk önce sorguladım ve sonrasında benzer başka elimdeki ürünü (Tropic marin) aynı tarzda denedim, ardından toz halde olmasın aynen Reeflowers gibi sıvı olan formda bir ürün olan QFI sıvı kaliyum, Kh ve Magnezyum elementlerini denedim ve pusmanın olmadığını gördüm. Bu ürün tabii oldukça seyreltilmiş bir ürün Reeflowers yanında. Elbette bu kesin bir kıstas olmamakla birlikte elimdeki Reeflowers katkısını sonuna kadar kullandım sonrasında. Sps ve LPS mercan olarak bir eksi veya artı da Reeflowers kullanımında gözlemlemedim.

Reeflowers Deniz Akvaryumu Katkıları Kullanımı;

ReeFlowers ürünlerinden bazılarının Ticari kullanım talimatlarını konu devamında bulabilirsiniz. Reeflowers Potasyum Iodide 250 ml; canlı yükü standart akvaryum baz alındığında 100 lt’ye haftalık 0,2 ml kullanılması tavsiye edilir. Uzun süreli kullanımda 100 Lite için günlük 0,1 ml’den yüksek girilmemelidir. Reeflowers içeriğinde Potasyum iyodür bulunur. Reeflowers katkıları laboratuvarlar tarafından analize tabi tutulmuştur.

Reeflowers Magnezyum Blend; Konsantre olarak yüksektir, iyonik magnezyum çözeltisi içerir. ReeFlowers Magnezyum Blend, 1 lt’de en az 100.000 ppm magnezyum içerir. Akvaryum suyundaki kalsiyum ve karbonat arasındaki dengeyi düzenlemeye yardımcı olur. İstenmeyen inorganik maddelerin karbonat iyonlarıyla çökelmesini engeller. Mercan, istiridye ve benzeri canlıların iskelet oluşumu için gereklidir. Magnezyum değeri 1290 ppm’in üzerinde olmadığı sürece kalsiyum değeri dengelenemez. Reeflowers Kullanımı konusunda ticari tanımına bakarsak; her akvaryumda magnezyum tüketim oranı farklıdır. Ürünü kullanmadan önce akvaryumdaki magnezyum konsantrasyonunu uygun bir test kitiyle belirleyin. Daha sonra uygun seviyeye ulaşıncaya kadar 100 lt'ye bir günde 20 ml'yi geçmeyecek şekilde çözeltiden ekleyin şeklinde bir ibare bulunur. 1 litre sıvı çözelti 100 lt'lik bir akvaryumda toplam 1.000 ppm artış sağlayacaktır. (1 ml çözelti 100 lt'de 1 ppm artış sağlar). İstenilen seviyelere ulaşıldıktan sonra periyodik testler yapılarak tüketim miktarı bulunur ve tüketim miktarına göre günlük veya haftalık olarak çözelti eklenir. Günlük tüketim 5 ppm’in üzerinde ise ekleme işleminin dozaj pompası ile güne yayarak yapılması tavsiye olunur. Reeflowers magneyum hedef değerleri ise; kH: 9-10, Ca: 440-460, Mg: 1340-1380. Bünyesinde barınanlar; Magnezyum Klorid, Magnezyum Sülfat. Reeflowers ürünü içerik olarak labaratuvar tarafından analize tabi tutulmuştur.

Reeflowers Kalsiyum-Calcium Blend Kullanımı;

ReeFlowers kalsiyum Blend, bir litresi minimum 150.000 ppm kalsiyum ihtiva eder. Kalsiyum, deniz suyunun önemli iyonudur. Mercanlar, istiridyeler ve benzeri canlıların iskelet oluşumu için gereklidir. Resif akvaryumunda kalsiyumun 440-460 ppm aralığında olması, diğer fiziksel ve kimyasal gereklilikler sağlandığında mercanlar ve diğer iskelet yapısına sahip canlıların hızla büyümesini sağlar. Ticari Kullanım Tarifi; Kalsiyum tüketimi akvaryumdan akvaryuma değişkendir. Reeflowers Kalsiyum kullanmadan önce akvaryumdaki kalsiyum konsantrasyonunu uygun bir test kitiyle belirleyin. Daha sonra uygun seviyeye ulaşıncaya kadar 100 lt'ye bir günde 10 ml'yi geçmeyecek şekilde çözeltiden ekleyin. Reeflowers sıvı çözeltinin bir Litresi 100 lt'lik bir akvaryumda toplam 1.500 ppm artış sağlayacaktır. (1 ml çözelti 100 lt'de 1,5 ppm artış sağlar). Hedeflenen seviyelere ulaşıldığında periyodik testler yapılarak tüketim miktarı bulunur ve tüketim miktarına göre günlük veya haftalık olarak Reeflowers kalsiyum çözelti eklenir. Günlük tüketim 5 ppm’in üzerinde ise ekleme işleminin dozaj pompası ile güne yayarak yapılması tavsiye olunur. Reeflowers kalsiyum hedef değer; kH: 9-10, Ca: 440-460, Mg: 1340-1380.

Reeflowers Kh BLEND Kullanımı;

Etkisi yüksek bazlı ve karbonat sertliği (kH) artırıcı çözelti içerir. Reeflowers Kh katkısı Coral-Mercan, istiridye ve benzeri canlıların iskelet oluşumu için gereklidir. Akvaryumda bulunan organik maddelerin ayrışması ile oluşan zayıf asitler bazlık derecesini tüketir. kH çözeltisi akvaryumdaki bazlığı yükselterek pH stabilitesini yükseltmeye yardımcı olur. Kalsiyumda olduğu gibi akvaryumların kH tüketim oranı farklıdır. Reeflowers Kh kullanmadan önce akvaryumdaki kH değerini uygun bir test kitiyle belirleyin. Daha sonra uygun seviyeye ulaşıncaya kadar 100 lt'ye bir günde 7 ml'yi geçmeyecek şekilde çözeltiden ekleyin. Bir litre sıvı Reeflowers çözelti 100 lt'lik bir tuzlu su akvaryumunda toplam 150 dkH artış sağlayacaktır. (7 ml çözelti 100 lt'de 1 dkH artış sağlar). Reeflowers Kh blend ile hedeflenen seviyelere ulaşıldıktan sonra periyodik testler yapılarak tüketim miktarı bulunur ve tüketim miktarına göre günlük veya haftalık olarak çözelti eklenir. Günlük tüketim 0,5 dkH’ın üzerinde ise ekleme işleminin dozaj pompası ile güne yayarak yapılması tavsiye olunur.

Akvaryum Portalı;
  2. halilkocan

halilkocan

Ad-Soyad:
    halil kocan
    Cevap: Reeflowers

Henüz kullanmadım ama kullananlar çok iyi olduğunu söylüyor eline sağlık Temel abi güzel faydalı bir yazı olmuş.
  3. suret

suret

Ad-Soyad:
    Burak N

Reeflowers ionic balancer'ini kullanıyorum. Üzerinde yazandan farklı şekilde kullanıyorum çünkü bendeki ürün balling için özellikle üretilmiş ve üzerinde buna uygun bir kullanım talimatı var. Balling metodu dışında kullanımı ise all elements'den daha yoğun olması nedeniyle daha az eklenmesi gerektiği yönünde bir bilgi aldım satıcıdan. Kullanımdan iki gün sonra durgun olan mushroom'ların gelişmekye başladığını fark ettim. Bu benim su değerlerim çok iyi olmayan akvaryumumda böyle oldu, başka birinde farklı sonuçlar vereceğinden şüphem yoktur.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert

Teşekkürler Burak, yazdıklarından sanırım dediğimiz alkanite eksiliğinin bulunduğunu çıkarabiliriz. Zaten sesin akvaryumun halen hafif bile olsa ince bir alg tabakasından çıkmamış olması da bunu gösteriyor.
  5. Reef 47

Reef 47

Ad-Soyad:
    Alp Burak ÖZBAY

İyi olduğunu duydum ama tecrübe etmedim.
  6. saruhan

saruhan

Ad-Soyad:
    Saruhan Genel

Reeflowers Ürünleri Fazla Girildiği Zaman Tanka Kendini Absorte Edemiyor Malesef...

Sayfayı Paylaş