1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Refraktometre kullanımı ve kalibrasyon sorunu

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 29 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar r/o suyu ile reflaktometreyi kalibre etmeye çalıştım ama bu sıfırda mı değil mi bir türlü anlaşılmıyor nasıl tutmak gerekir çok net bir görüntü alamadım netlik ayarı doğru ama mavi cizgi net değil tam açıyı bulamadım. Bir resim ekliyorum şimdi bu alet kalibre olmuş mu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Göz ile baktığınız yeri sağa sola çevirerek netlik ayarı yapılıyor.Birde tam net okuyabilmek için üstte ışık alan bölümü bir ışık kaynağına yaklaştırmak netliği arttırıyor.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Dediklerinizi uyguladım ama mesela fotoğrafı kendi ölçümüm sırasında çektim şimdi o r/o suyuna göre ölçülmüş yani 0 çıkması gerek doğru kalibre edilmiş mi sanki bana 1 de gibi duruyor tam 0 değil gibi yada çok mu takıyorum dersiniz?

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kalibrasyon doğru.

5. Erdal

Erdal

Saf su ile yapın kalibrasyonu ama kalibresi normal şuan iyice kurulamadan tuzlu su ölçmesin işiniz bitincede durulayıp kurulaıp kaldırın ;)

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Kalibrasyonu kendim yapmıştım demek ki gözümde bir bozukluk yokmuş. Teşekkürler yorum için ayrıca telefonun kamerası ile bakmakta daha rahatmış zaten dürbün kullanmayı da hiç beceremezdim. temo26

Sayfayı Paylaş