1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Refugium Kulumu

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Refugium kurulumu yapmak deniz akvaryumunu bazı artılara kavuşturur. Fakat, refugium yapımı sonrası mucizeler beklenmesi anlamını da taşımaz. Bu yazıda size refugium artılarını veya varsa eksilerini anlatmaya çalışacağım. Geçmiş zaman içinde çeşitli defalar refugium kurulumu yapıp bozmuş olsak da, yerinde kullanıldığında artıları bulunur. Tuzlu su terimleri içindeki refugium ifadesi nedir ve ne işe yarar merakınız varsa yazıya devam edebilirsiniz. İlk anlamanız gereken kısmı, refugium kurulumunun deniz akvaryumunun bir kenarında oluşturulan veya bünyesi içinde artı bir sucul alandan ibaret olmasıdır. Akvaryumun su değerlerine katkısı, ortaya çıkarılan küçük sucul bölgede nelerin beslenebileceği, kurulumunda hangi malzemelerin gerektiği aşağıda okuyacağınız satırlarda olacak.

  Refugium Kurulumu ve Yapımı Nedir ve Ne işe Yarar

  refugium kurulumu.gif

  Refugium kurulumu tercihen deniz akvaryumu sump kısmında veya civarında dış hazne olarak oluşturulan küçük bir alanı ifade eder. Çizimde de görüldüğü gibi refugium yapımı suyun direk akış gücüne maruz bırakılmaz ve üst kısmından akarak geçmesi sağlanır. Amaç, alt refugium alanlarında mümkün olan en az düzeyde su hareketini sağlamak. Bunun nedeni ise, refugium yapısı nedeniyle düşük akım ve oksijende işlev yapacak olmasıdır. Yüksek alg türleri yavaş değişken sudan daha rahat besinlerini ayrıştıracak, refugium tabanına serilen kum katmanının derinliklerin oksijensiz alan yaratılarak bakterilerin oksijeni Nitrat maddesinden temini sonrası filtre işlevine destek olacak. Bunun yanında, refugium yapımı sonrası eklenecek olan yosun türleri aydınlatmanın etkisiyle sudaki karbondioksit oranını tüketecek ve deniz akvaryumu pH değerinin sabit kalmasına yardımcı olacak. Aslen refugium kurulumu nedir sorusunun yanıtı budur.

  Refugium Kurulumu Şekilleri Nelerdir, Farklı Bir Alana Yerleşir mi

  Refugium kurulumu yapmak birkaç şekilde gerçekleştirilebilir. Modellerden biri çizimdeki gibi sump içinin bu amaçla kullanılmasıyla oluşturulur. Bu en kolay refugium kurulumu şekillerinden biri. Ayrıca, yine sump bünyesinde ama sump içi su akışından tamamen bağımsız sumpun sağında veya solunda bu amaçla bölmeler hazırlanabilir. Farklı bir kurulum şekli de akvaryumun üzerine oluşturmaktır. Bu sistemde oldukça kolay kurulabilir. Önemli olan görüntünün sizi rahatsız etmemesi. Bu şekilde refugium kurulumu çalışma prensibi olarak şu şekilde işler; akvaryumdan hacme göre uygun debiye sahip kafa motoru suyu refugium haznesine basar. Refugium dönüş borusundan su kendi akış şekli ile sumpa geri döner. Refugium kurulumu sonrası tabanına kum olarak birçok türde akvaryum kumu kullanılabilir. Bu noktada önemli bir karar vermek gerekiyor. Refugium içindeki kum kalınlığı DSB yani derin kum tabanı mı olacak, yoksa standart kum katman kalınlığına mı sahip olacak? Bu noktada size önerim, normal bir katmandır ama çalışma şekli olarak biraz esnek kalınlık iyi olur. İnce mercan kumu, ince mercan kırıkları, aragonit kum karışımları, midye kırığı karışımları kumlar son derece uygun kum türleridir. Ortalama 5-6 cm kum kalınlığı amacına hizmet eder. Bu kum katmanı ve yine refugium içine eklenecek olan canlı kayalar birçok organizmaya ev sahipliği yapacak. Amphipods, kopepod karides türleri kendiliğinden ortaya çıkan minik kabuklu türleridir ve çoğalmalarına uygun olan refugium ortamında çok kolay gelişirler. aynı zamanda birçok balık türünün severek yediği canlı yemler için bir doğal besleme alanı oluşturmuş olursunuz. Merak edilen diğer bir konu ise Refugium ve Akvaryum sirkülasyonu konusudur. Bu konuda desteği linkten almanız mümkün.

  Refugium Kurulumu Yaparsam Aydınlatma Nasıl Olmalıdır ki Verim Alalım  Refugium yapımı sonrası aydınlatma için detaylı bir armatür arayışına gerek yoktur. Yüksek yosun türleri beslenecekse ışıkların 12 ile 24 saat seçimi yaparak yakmanız yerinde olur. Tasarruflu floresan ampuller, T5 floresanlar, T8 floresanlar refugium aydınlatmasında kullanılabilir. Özellikle caulerpa alg yosun türleri toplu ölüm yaşayan yüksek yosun türleridir. Bu tarz alglerin bulunduğu refugium aydınlatması genellikle ilk başlarda 24 saat olarak aydınlatılır ve akvaryum dengeye girdiğinde 12 saate indirilebilir. Su kalitesine olumlu etkilerini yukarıda sıralamıştık, fakat deniz akvaryumu kurulumu aşamasında olan arkadaşların refugium kurulumu yapmak zorunda oldukları fikri kafalarında oluşmamalı. Birçok akvaryum (kendi akvaryumum dahil) bu şekilde bir su haznesini barındırmıyor. Fakat faydalı yanları olduğunu ifade etmeden de olmaz. Deniz atı türlerinin bu alanlarda beslenmesi son derece kolaydır, buna ilave olarak bazı sorunlu balıkları, karides türlerini akvaryumda beslemek konusunda zorlanıyorsanız, refugium kurulumu titiz ve yapımı aşaması iyi planlanırsa canlıları barındırmaya hazır ortamlar haline gelirler.

  Akvaryum Portalı
   
  Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  zipkinteam, OKTAY 26, Bozzzok ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 2. hmrhmr

  hmrhmr

  Mesajlar:
  400
  Yer:
  istanbul
  Temel abi eline sağlık on numara olmş
   
 3. ccasper

  ccasper

  Mesajlar:
  226
  Yer:
  Kocaeli / İzmit
  İsim:
  Serkan
  Peki kurulum yapıldıktan sonra hangi bitkilerin kullanılmasını tercih etmeliyiz
   

Sayfayı Paylaş