1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Refugium

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde OKTAY 26 tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. OKTAY 26

OKTAY 26

Yer:
    ESKİŞEHİR
    İsim:
    MURAT OKTAY YEDİBEN
    Merhaba;
    Bu refugium deniz akvaryumunda kafama takılan ilk şey oldu. Hazır bir sistemin beni tatmin etmeyeceğini anladım,yaşam çeşitliliğinin artacağı ve sump a su inişinin akvaryumun arkasında olması tankın genişliğini dahada artıracağı için bir çözüm olarak yan taraftan inişi versem önünde refugium yapsam dedim.
    Bunu nasıl yapacağım 150_65_55 lik 10 luk camdan (rodajlı ve temperli)akvaryumun yüksekliği 50 cm lik camla 30 cm sini çalsam, bana 30_65 _55 lik bir alan kalsa, akvaryum tarafı ndaki bölme 50 cm oldu. Akvaryum 120_65_55 kalırken refugium ve su iniş tarafında ki bölme 50 cm oldu. 5 cmlik taşırma yeterli Olurmu?
    Refugium ve su iniş tarafında kendi arasında 55 cmlik camla böldük tabandan 30 cm refugium a kaldı,35 cm de su inişine kaldı. Su inişine kalan yer 3 iniş için yeterlimidir? İleride bu üç delik camın yapısında sorun çıkarırmı? (Su sızdırması gibi)
    Yada taban camını 120 cm yapıp su iniş yerini ve refugium yerini aynı kalınlıkta 30 cm ilave yapılması doğru olurmu?
    (Basınç yüzünden)
    Konuyu okuyacak herkese şimdiden teşekkür ederim,saygılar...

2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Murat Bey düşündüğünüz düzenekle ilgili bir çizim paylaşmanız mümkün müdür?Valla okuyunca canlandıramadım ben gözümde :)

3. OKTAY 26

OKTAY 26

Yer:
    ESKİŞEHİR
    İsim:
    MURAT OKTAY YEDİBEN
    Akşam eve gidince bir denerim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ozan gibi bende durumu tam kavrayamadım. Refugium yerini çizimle belirtmek iyi olacak.

5. OKTAY 26

OKTAY 26

Yer:
    ESKİŞEHİR
    İsim:
    MURAT OKTAY YEDİBEN
    Haha siyasetçiler gibi hissettim kendimi çok laf ama anlaşılır bir şey Yok!
    Daha basit anlatayım 150 cm boyundaki akvaryumun içinden 30 cm sini bölüyorum akvaryum 120 cm kalıyor. Böldüğüm camın yüksekliği 50 cm refugium ve taşırma nın yüksekliğinden 5 cm eksik akvaryum dan suyu refugium ve taşırma ya böyle aktarıcam.
    not; teknoloji özürlü olduğum için kurtarmaya çalışıyorum idare edin.Yada oğlandan akşam destek isteyeceğim, saygılar...

Alparslan da çizebilir, anladı gibi:p

Alparslan bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anladım şimdi biraz. Akvaryumu küçültmek ne kadar doğru veya görüntü nasıl olur bilemiyorum ama ilginç bir yan görüntü oluşabilir. Tabii işlev olarak fayda almak için refugium içinden geçen su debisi ana devridaim ile aynı olmamalı. Bu bölümü yaparsan akvaryum ile bağlantısını iyi tasarlayıp gerekirse refugium içine düşük debide suyu haricen verebilmen iyi olur. Örnek olarak bir boru ile dibe yakın su verilir ve üstten taşarak veya borudan akvaryuma çıkan su karışabilir.

7. OKTAY 26

OKTAY 26

Yer:
    ESKİŞEHİR
    İsim:
    MURAT OKTAY YEDİBEN
    Refugium a üstten girip üstten çıkacak su, 5 cm düşük olması bu yüzden,arkadaki su inişi saklamış olacağım. Arkadaki kalan taban 35 cm olacak üç deliğe yeterli olurmu?

Ekli Dosyalar:

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    35 cm delik aralıkları ile anca denk gelir ama neden 3 delik ve kaçlık?

9. OKTAY 26

OKTAY 26

Yer:
    ESKİŞEHİR
    İsim:
    MURAT OKTAY YEDİBEN
    İki delik iniş biride emniyet dıye düşünmüştümtemo12

10. OKTAY 26

OKTAY 26

Yer:
    ESKİŞEHİR
    İsim:
    MURAT OKTAY YEDİBEN
    Akşam eve gidince arkadaşları aradım,akvaryumun yapıştırma işlemini lazerle yapabileceklerini arka ve refugium kısmınının camını siyah olabileceğini söylediler. Lazer ile yapıştırma hiç duymadığım için sorayım dedim,sakıncası olabilirmi diye? Ön camıda ben extra clear istemiştim hepsi ayrı bir cam olacak gibi (ortaya karışık) mutant bir şey çıkacak diye korkuyorum.

11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kesinlikle lazer yapıştırma onermiyorum. Lazerle yapistirmada yapıştırıcı sürülür ve ışıkla sertlestirilir. Hic esneklik olmadığından atma riski cok fazladir. Akvaryumu yapacak kisinin bunu onermesini cok yadirgadim bunu biliyor olması gerekirdi. En iyisi akvaryum silikonu. Normal silikon kullanilmadigina emin olun. Dahada onemlisi bu boyuyta bir akvaryum yaptiriyorsunuz madem yapacak kişinin daha once yaptigina emin olun. Ben huylandim açıkçası.

OKTAY 26 bunu beğendi.
  12. OKTAY 26

OKTAY 26

Yer:
    ESKİŞEHİR
    İsim:
    MURAT OKTAY YEDİBEN
    Teşekkürler mesut bey, yarın bir daha konuşayım neden böyle bir şey önermişler, saygılar...

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  13. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Seri akvaryum imalati yapan birimi normal camcimi?

14. OKTAY 26

OKTAY 26

Yer:
    ESKİŞEHİR
    İsim:
    MURAT OKTAY YEDİBEN
    Hem cam hemde evdeki duşa kabinleri ve camla balkon kapatmayı yapan büyük bir yerdi,dostluk oradan;)

15. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bende öyle tahmin etmistim ;) genelde lazeri cam balkoncular kullanir o yüzden israrla sordum akvaryum yapmismi diye. Arkadaşım ikisi birbirinden farkli şeylerdir işin puf noktalari vardır. Akvaryumun ölçüleri bunları uygulamayı gerektirir. Madem dost işi olacak bu kriterleri uygularsa yapilmayacak birsey degil sonuçta cama eli alıştıktır. Bunlari siralamya calisayim
    1. Cam en az 10mm tercihen 12mm olacak
    2. Tahminen temperli yapalım diyebilirler kesinlikle temper olmayacak.
    3. Akvaryum silikonu kullanilacak. Hatta silikonu sen al götür. Birçoğu bisey olmaz deyip elindeki normal silikonu kullanıyor. Farkini sen anlamazsin ama balıkların anlama ihtimali yuksek ;)
    4. Yan camlar taban camının ustune binmeyecek. Yandan tutacak. Kisa yan camlar uzun yan camlari içten öpecek. Alttan bir kusak donmesinde fayda var.

cimlikaya, veysel ve OKTAY 26 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş