1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Resif Akvaryumu Oluşturma

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde sernur83 tarafından 3 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    kayaların ve ölmüş mescanların üstünde 1 cm ve 1 cm dende küçük üslerini komle saracak şekilde çok sayıda boru şeklinde içleri boş beyaz canlılar ve bu canlılar o kayalardan koptuklarında sanırım öldüklerinde suda yüzüyorlar ve güzel bir görüntü oluşmuyor dış filtre çeke bildiğini çekiyor fakat çok sayıda olduklarından komple kayaları kapladıklarından yetişteremiyor suyun içinde devamlı görüyorum kayaları ve ölmüş mercanları çıkartıp temizleyip tekrar koysam sorun olurmu
    ultraviyoleyi kapattığım için sayıları artmış olabilirmi

Düzenleme: 10 Ekim 2015
  2. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Akvaryumunuzun kaç litre olduğunu göremedim. Katkılarla boğuşmanız bitmez, onun yerine haftalık %10 gibi su değişimi düzen tutmanızı sağlar. Katkılarla uğraşmayın, su değişimine ağırlık verin ve kesinlikle bir refraktometre edinin. Su tuzluluğu, taş gibi sabit tutulması gereken bir parametre. Su değişimleri nitrat ve fosfatı azaltmanın en iyi yollarındandır.

3. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    akvaryum 330 litre 200 litre su alıyor refrakto metre ile ölçüm yaptım 1.025 te değer hafta sonu pazar günleri devamlı 20 litre değişim yapacağım 20 lt suya 660 gram tuz koyacağım

4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Buharlaşan suyu hangi sıklıkla tamamlıyorsunuz?

5. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    su buharlaşamıyor çünlü üstünü cam ile kapattım

6. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Bu da nitrat ın yükselmesine katkıda bulunuyor olabilir. Deniz akvaryumlarında buhar camı önerilmez. Zararlı gazların daha kolay dışarı atılmasını sağlamak için. Sump'ınız olsaydı belki cam kullanmaktan zarar gelmezdi. Yazın sıcağında nasıl soğutuyorsunuz cam varken? Deniz akvaryumlarında üst limit 27-28 derece gibidir.

7. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    30 dereceye kadar çıkıyor

8. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Peki, yavaş yavaş ilerleyelim. Bazı önerilerde bulunacağım için soruyorum, ingilizce ile aranız nasıl?

9. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    pek bilmem fakat google çeviride türkçeye çevirip okuyorum

10. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    http://www.ratemyfishtank.com/blog/what-not-to-do-with-a-saltwater-tank

http://www.aquarticles.com/articles/saltwater/Kamp_Beginners.html

http://www.manhattanreefs.com/forum/reefs-beginners/114703-what-not-do-your-reef-tank.html

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2152814

Buralarda yazılanları çeviri de olsa anlamaya çalışmanız yarar sağlayacaktır. Yerli forumlardaki başlangıç bilgilerini bulmayı da size bırakıyorum. Okumanız gereken çok şey var, aksi takdirde canlı ve para kayıpları yaşayacaksınız, emeğinize de yazık.

Pennywise bunu beğendi.
  11. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Mercan hava motoru ile sevk olmaz balık gibi oksijensizlikten ölmez 1 günde su değerlerini İdeal seviyeye çıkarman lazım

Pennywise bunu beğendi.
  12. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    bu mercan ölmemişmi geldiğinden beri düşüşe geçti hiçbirşey kalmadı içinde nerdeyse eridi gitti magnezyum sadece düşük değerde diğerleri düzgün değerde değilmi diğer mercanda hiçbir sorun yok gayet güzel maşaallah su ile bir alakası yok bence Resim 828.jpg
    dünkü Test sonuçları
    Magnezyum 1230 ppm çıktı
    20 ml katkı eklendi
    Fosfat 0.25 mg/L çıktı
    Nitrat 25 mg/L çıktı
    Tuzluluk 1.025 çıktı reflaktometre ile ölçüldü
    26 derece
    Kh 7.7 Dkh
    10 ml katkı eklendi

13. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Mercan kötü görünüyor tank'tan çıkarıp taze suyla hazırlanmış bir karantina tankına almanıza fayda var. Ölürse de orda ölür en azından, tank suyunu kirletmez.

14. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    buda diğer mercan Resim 826.jpg

15. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    öldü zaten

16. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    O zaman iskeletini içinde tutmayın daha fazla, çıkarıp atın. Nitrit testi yapmıyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam, ama amonyak artmıştır, bakteri kültürü ekleyebilirsiniz. 3-4 gün sonrasında da su değişimi yaparsınız. Su değişimine kadar aşırı besleme yapmaktan kaçınmalısınız.

17. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    hava gerekmiyorsa poşet içine konsaydı suyu azalıp mercan dışarda kalmazdı belkide o yüzden öldü olmuş bitmişe çare yok birdahaki sefere ona göre alım yaparız Resim 681.jpg

18. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    kayaları ve ölmüş mercanları çıkartıp temizedikten sonra tekrar akvaryuma koymaya karar verdim bu akşam eve gidince buna başlayacağım yarın nasılsa evdeyiz işe gitmeyeceğiz yarın temizliği bitiririm inşaallah

19. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Kayalardan ne temizleyeceksiniz?

20. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    ne olduklarını bilmiyorum 1 cm civarı içiboş boru gibi beyaz renkte canlılar var kayaları sarmış durumda yararlı veya zararlı olup olmadıklarını bilmiyorum
    ultraviyoleyi kapatıp katkıları katmaya başladığımda çoğalmaya başladılar öncesinde bu kadar değillerdi

Düzenleme: 10 Ekim 2015

Sayfayı Paylaş