1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Resif Akvaryumu Oluşturma

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde sernur83 tarafından 3 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Ince borular şeklindeyse suyu süzen canlılar onlar, görüntü kirliliği dışında bir zararları yok. Belki iskeletlerini oluştururken kalsiyumdan biraz çalıyor olabilirler. Bence temizlemeye uğraşmayın hiç. Kayaları yerinden oynattiğınizda bile akvaryumunuzun düzeni değişecektir.

2. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    tamam sağolun kimse cevap yazmadığı için ne olduklarını bilmediğim için zarar verir diye temizlemek istemiştim ellemem o zaman

Düzenleme: 10 Ekim 2015
  3. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Ben yazıyorum ya :)

tristan bunu beğendi.
  4. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    eyvallah sağolun Allah razı olsun inşaallah

5. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Dediğimi yapıp boş zamanlarınızda okumaya çalışırsanız, inanın çok faydasını göreceksiniz, yeni kurulum başlıklarını dahi okuyun, sizin karşılaştığınız sorunların benzerleri bol miktarda var. Kolay gelsin.

6. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    Bu akşam yapılan test
    Magnezyum 1260 ppm 20 ml katkı eklendi
    Kalsiyum 450 ppm
    Kh 7.7 Dkh 10 ml katkı eklendi
    Tuzluluk 1.025
    26 derece

7. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Katkıların markasının ref lower olduğunu varsayarak yazıyorum. yalnız bana bu tüketimler bu akvaryum için biraz fazla geldi anlam veremesemde test verilerinin doğru olduğunu kabul ederek yazıyorum.
    KH
    3 gün dozlamayin ve değer 7 ye kadar düşsün. ondan sonra
    her 100 lt için günde 4ml ekleyin yada bunu 2 günde 1 defa 2 katı olarak ekleyin.
    CA ( kalsiyum )
    420 olana kadar dozlamayın birdaha sanırım 10 gün eklemezseniz bu değere düşecektir.
    MG (magnezyum)
    Ölçüm değeri 1290 olana kadar hergün her 100 LT için 10 ml ekleyin değer 1290 a gelince dozlamayı kesin.

Değerler istediğimiz yerlere gelince katkı dozlamayı keserek haftalık su deişimleri ile devam etmek bence daha mantıklı yukarıda dediğim gibi bu akvaryumda katkı gerektirecek bir tüketim olması şaşırtıcı gerçekten .2-3 günde 1 test yaparak kontrol etmeye devam etmekde fayda var.hergün test yapmak gereksiz bence.

Dış filtre ucuna aldığınız aparat gayet mantıklı olmuş güle güle kullanın ama içeriğindeki elyafı sık sık yenisi ile değiştirmeniz gerekiyor unutmayın .
    +acilen nitrat testi edinin beni bu tarz kurulumlarda birtek nutrient seviyesi korkutuyor.

8. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    Evet katkılar ree flower
    Testleri yapmıştım
    Test sonuçları
    Fosfat 0.25 mg/L çıktı
    Nitrat 25 mg/L çıktı
    Tuzluluk 1.025 çıktı reflaktometre ile ölçüldü
    Tamam dediklerinizi uygulayacağım Allah Razı olsun Sağolun

9. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Nitrat yüksek ama yeni kurulum olması ile alakalı bir durum birazda filtrasyondan kaynaklanıyor.
    Ama nitrat size her zaman sıkıntı çıkaracaktır sumpsız sistemde .
    Dozaj pompanız var ben olsam votka dozlamaya başlardım ama bu seçim size ait ben su değerleri konusuna belkide biraz fazla hassas dayranıyorum yapı olarak bu nedenle diğer arkadaşlarımızda yorumda bulunsunlar isterim.
    Votka benim düşüncem ve çok çok gerekli değil ama nitrat ve fosfatı kabul edilebilir aralığa getirir.
    Bu arada ölen vanlılız kargoşamafan ötürü girmiş ama üzülmeyin birdahaki sefere benzer bir durum oluşursa canlıyı Günde 2 defa ro su ile veya iyot banyosu ikenyıkamak iyi bir müdahale yöntemi oluyor.

10. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Hiç bir mercanı tatlı su ile yıkanmasını önermem ....tatlı su banyosundan sonra mutlaka ölür ....geçmişte yaşadığım tecrübelere göre bilgi veriyorum

tristan bunu beğendi.
  11. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    Akvaryumu içindeki kayalar ve ölmüş mercanları tamamen boşaltıp filtreler ve kum temizlendi kayaları ölmüş mercanları yıkadım yarına kadar üstündeki kirler çıkarsa akvaryuma koyacağım canlıların suyun durumu güzel maşaallah Pırıl pırıl oldu testleri yarın yetiştirebilirsem tekrar yapacağım protein Skimmerin motorunu eheim Marin Skimmer motorla değiştirmek istiyorum kendi motoru arızalanınca kendi motorundan daha fazlasını yapan bir motor ilave etmiştim fakat bu motorlar fazla köpük yapmıyor kuru toplama yapamıyorlar eheim motor güçlü bir motora benziyor kuru toplama yapar diye düşünüyorum nederdiniz sera 600 lt Skimmer var akvaryumdan son Görüntüler image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

image.jpg Abi helal olsun güç olsun razıyım içki falan işe sokmayalım lütfen haram işten hayır gelmez

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 12 Ekim 2015
    Onurs bunu beğendi.
  12. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Dostum kayaları yıkadım derken ? Keşke sorsaydın birçok emeğin boşa gitti akvaryumdaki biyolojik yaşama yeniden başlayacaksın mecburen :olmadı:

13. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    Sorun değil yeniden başlayalım pislik içinde yaşanmaz Temizlik iyidir benim bir acelem yok ölmezsek bitiririz inşaallah

Temizlemem istenmedi fakat çok kirliydi kayalar sürekli suyu kirletiyordu suyuniçinde Yüzen çok Sayıda parçacıklar vardı değişik değişik güzel Görünmeyen canlılar ben yaşamak istermiyimki o ortamda canlıları bırakayım temizlerken bir tanesini anemon yakaladı ve yedi bu canlı hakkında bilgisi olan varmı çok Sayıda vardı akvaryumda tırtıl gibi kırmızı
    renkte image.jpg image.jpg zararlımı yararlımı bir canlı

Eyvallah sağolasın tecrübelerinizden faydalanmak isterim Allah Razı olsun inşaallah

Diğer mercan öldü çıkarttım Hammer

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 12 Ekim 2015
  14. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Acilen bir doz bakteri dozlamanı öneririm, şansın varsa akvaryumdaki diğer canlılar kurtulabilir ama kayalar yıkandıktan sonra pek şansları kalmamış gibi görünüyor. Kayaların yüzeyinde ve kumda, akvaryumdaki canlılara zehirli gelen maddeleri zararsıza dönüştüren faydalı bakteriler vardı, onları yıkamış oldun. Kumdaki bakterilerin kitle halinde ölmesi için ise kumu şöyle bir karıştırman yeterlidir. Birikecek zehir tüm canlıları öldürmeden bakteri eklemesi yaparsan iyi olur. Bu süreçte yemlemeyi de azalt elbette. Resmini gönderdiğin kurtlara gelince, yan taraflarında fırça ucu şeklinde beyaz kıllarla donatılmış ise büyük ihtimal zararlıdır, öte yandan anemon onlardan birini yediyse ve hayattaysa, şanstan anemon için besin görevi görüyor olabilirler :)

15. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    ne bakterisini ekleyeceğimi bilmiyorum örnek verirsen iyi olur bakteri kültürünü okumuştum onumu ekleyeceğim almamda tavsiye edeceğin yer varmı nekadar nasıl ekleniyor su şeklindemi

16. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Tavsiye edebileceğim bakteri kültürleri prodibio nun Biodigest i ve Fritz firmasının 460 i olacaktır hangisini bulabilirsen olur. Başka ürünler de var elbette. Netten satın alabilirsin.

17. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Serkan bey önemli bir bilgi. Kayalar içerisinde yararlı birçok bakteri barındırır. Siz onları tatlı su ile yıkarsanız bu bakteriler ölür. Ölmesinin yanında amonyak dediğimiz zararlı bir salınım yapar. Tekrar kazandırmak ise öldürmek kadar kolay değildir. Hepimiz bu hobiye başlarken birçok hata yaptık. Burada bizlere yardımcı olunduğu gibi biz de yardımcı olmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince. Siz de yarın belki başkalarına yardımcı olacaksınız. Ancak sizden ricam deniz akvaryumunu tatlı su gibi düşünmeyin. Canlıları büyük bir çoğunluğu okyanuslardan binbir zorluklar içerisinde getiriliyor. Bu sebeple hem pahalı hem de zahmetli bir hobi haline geliyor. Lütfen sorun. Özellikle kayalar ve akvaryum biyolojisi için çok önemli bir yere sahiptir. Diğer konuları da özellikle kurulum konularını da okumanızı tavsiye ederim. Yeni başlayanlar içerisinde birçok eski yazı mevcuttur. Okyanusu evimize, iş yerimize taşımaya çalıştığımız bu hobide hem maddi hem de manevi birçok giderimiz oluyor. Sizin işiniz Ayvalık gibi bir yerde daha zor.

Gmsy, Ontheway ve harfuzmani bunu beğendi.
  18. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    Bugünki test sonuçları:
    Magnezyum 1230 ppm 20ml katkı eklendi
    Kalsiyum 430 ppm
    Kh 8.0 Dkh 10 ml katkı eklendi
    Tuzluluk 1.025

19. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    Prodibio - Bio Digest Bakteri Kültürleri Geldi Bu Akşam Akvaryuma 4 Ampul kıracağım

20. bin_meh

bin_meh

Yer:
    istanbul
    Serkan bey iyi günler 4 ampül fazla gelebilir bence. kh, ca ve mg ölçek yerine nitratı ölçmeniz bu aralar daha iyi olur . Çünkü siteme gerçekten büyük bir müdale etmişsiniz. Kayaların çıkarılıp yıkanması kumun temizlenmesi . Bu arada motor değiştirdiğinizi söylememişsiniz. Kullandığınız motorun pervane millerine dikkat edin genelde metal milse bazı markaların haricindekiler paslanma yapıyor.

Onurs bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş