1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Resif Bölgesi Haber-CITES Forum Listesine Giren Balık

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 9 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında Resif Bölgelerinde canlı yaşamının risk altında olduğuna değinmeye gerek yok. Malum bu yıllardır böyle zaten. Özellikle fakir yerel halk bu anlamda CITES dinlemiyor, elbette ticaret canavarı da iş başında. Bu konuda aslında CITES işlevine pek girmek niyetinde değilim zira ithalatına izin verilen türler listelerinde belli. Genel olarak deniz akvaryumu doğa konusun da ortada.

İlginç olan yılların sığınması olan "Nesli tükenen canlıların akvaryumlar kurtarıcısı olabilir" ifadesinin gerçek olmasıdır. Bu ifade doğaya zarar veren tuzlu su sektörünün sığınma limanıydı uzun zaman. Ancak Percula (Amphiprion percula) türlerinin CITES raporlarına nesli tükenenler olarak girmesi artık bu ifadeyi bir liman olmaktan çıkarmıştır.

Birçok tür için kapalı sistemlerde üretilemediklerin büyük tehlike devam ediyor elbette ancak ne kadarına güvence olunursa o kadar iyidir. Son yaşadığım tecrübe de aslında bu gelişmeyi destekler nitelikte. Toplam 30-35 adet True percula yeni ithal edilmişti. İçlerinden 4 adet True percula ve 2 adet Picasso percula aynı gün aldım. Balıklardan 4 tanesi aynı belirtileri göstererek (Ağız yanaklarının çökmesi, hızlı ağız açıp kapama) öldü. Akvaryumu sorgulamadım aceleciliğim dışında çünkü akvaryum gayet sağlıklı. Ardından esnafta olanların da aynı belirtilerden fazlaca zayiat vermiş olması yukarıdaki gelinen sürecide izah ediyor aslında. Kapalı sistem üretimleri elbette var ama talebi karşılaması mümkün değil.

Bu sonuçla balıklarınıza iyi bakın, kim bilir son örnekler bizdedir belki de.:ay:

Sevgiler...

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: Resif Bölgesi Haber-CITES Forum Listesine Giren Balık

Bence gün gelecek bu yokolmakta olan türler yapay ortamlarda üretilip denize geri salınacak. Benzer bir örnek şu anda mercanlar ile ilgili yapılıyor halihazırda. İlgili linki başlığı altında bulabilirsiniz. Burada önemli olan nokta şu ki, yapay üretim başladığı gün, biz akvaryumseverlerin edindiği bilgiler ve deneyimler bu yapay üretimde başlıca kaynak teşkil edecekler.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

4 büyük, 4 küçük percula aldım geçen hafta. Dün gece bir kayıp daha verdim. Kısaca 4 tanesi hızlı ağız açıp kapayarak ve sonunda da kum üstüne yan yatarak öldü. Bu balıkların türünün korunması için bir şeyler yapmalıyız. Bir çizgi filmle meşhur olan balık çoluk çocuk oyuncağı olarak görülmemeli.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İthalat konusu karmaşık bir konu. Esnafta büyük darbe yiyor bu konuda. Sonuç olarak ithal ettiği canlılardan kayıplar kendilerinde olsa da zarardalar, müşterilerine satıp hobicide ölse yine itibar anlamında zarardalar.

Courageous bunu beğendi.
  5. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Palyaço alıçaklar boşuna kendilerini riske atmasın, yerli üretim geliyor az daha sabır :)
    İlk olarak Akvaryum Portalında :)

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam, büyümelerini bekliyoruz :)

Sayfayı Paylaş