1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Resif + Palyaço Acemi Kurulum Hakkında

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde burak ozu tarafından 12 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Merhaba,

Forumu inceleyebildiğim kadar inceledim ve hemen hemen her bir konu altında başka cevaplar buldum. Öncelikle herkese tüm paylaşımlar için teşekkürler.

Acemi bir kurucu olacağım ve 50x50x60h olarak bir akvaryum kurmak istiyorum. İçerisine iki palyaço ve uyumlu mercan koymayı düşünüyorum. Aşağıda tam kavrayamadığım veya ucu bende açık kalan sorularımı cevaplayacak tecrübeli 'HOBİ ABİLER' olursa çok memnun olurum.

- Öncelikle akvaryumu Bursa'da camcıda yaptırmayı planlıyorum. Bu sebepten dolayı kurmak istediğim akvaryum için daha farklı ölçüleri önerirseniz ona göre yaptırabilirim. İki palyaço ve resif için ideal koşulları yaratabileceğim stressiz ve huzurlu yaşayabilecekleri ölçüler nelerdir ?

- Akvaryumu yaptırırken sump için deliği nereye açtırmam daha doğru olur ?

- Bu boyutlar için alacağım PS için nelere dikkat etmem gerekir ?

- Nasıl bir sump kurulumu önerirsiniz ?

Önereceğiniz özelliklere göre maliyet araştırması yapacağım. İlginç bir şekilde aynı ürünler için bile çok farklı fiyatlar dönebiliyor.

Amacım olabildiğince doğal ortamlarında yaşayabilecekleri bir ortam yaratmak olacak. Bu sorulara cevap bulduktan ve malzeme tedarikini hallettikten sonra kurulum için daha detaylı konuları da inceliyor olacağım her şeyi birbirine karıştırmaya başladım.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Önder., MESUT_KERİM, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun kararınız.

Sump deliğini akvaryumun yerine göre de ayarlamak mümkün. Arka kısım duvara bakıyorsa sol üst veya sağ üst kısım uygun. Aşağı iniş borulaması basit dirsek ağzı olacaksa üst sınıra 9 cm aşağıdan delinebilir, yan cama 6 cm boşluk bırakarak delinebilir. Ayrıca duvara bakan kısım yan camlardan birine denk geliyorsa yan camdan da delinebilir. Aşağıdaki linkte delik yeri ve dirsek sistemi net şekilde videolu olarak bulunuyor.

http://akvaryumportali.com/threads/normal-akvaryumu-deniz-akvaryumuna-Çevirme.12213/

Verdiğiniz hacimde verdiğiniz canlı yükü yaşar ama hacim olarak artırma şansınız varsa bu yer durumuyla orantılı olarak artar ve size kalmıştır.

Protein skimmer ekipmanında dikkat edilmesi gereken, toplama kapasitesi, sessiz olması, maddi imkanlar çerçevesinde modeller bulunuyor. Aşağıdaki markaların hacminize uygun olanlarını araştırabilirsiniz.

Reef Octopus
    Ati
    Skimz
    Nac (7)
    Bubble King

Sump olarak tasarımı yaparken alt dolap yer imkanını değerlendirin, sump üstünde otomatik su ekleme için bağımsız tatlı su haznesi ve sağ tarafta veya sol tarafa yukarı basma motoru için 20 cm yükseklikte - 20 cm genişlik bölme bırakacak kadar motor bölümü bırakılabilir. Örnek aşağıdadır.

nano sump.jpg

Araştırma iyidir, tavsiye ederim. Birçok malzemeyi okuyabilir, duyabilirsiniz. Bunların gerektiği anı ve zamanını foruma danışarak belirleyin. Acele etmeden ve bir süre sonra vitrine kaldırılacak ekipman almayın, bir kere alın, bir sonraki adımda da size yetecek, sizi yarı yolda bırakmayacak kalitede alın. Yatırımı hayalinizdeki canlıya değil, sistemin kendisine harcayın ki, hayalinizdeki canlılara bir kere para verin, o canlıları 3-5 sefer satın almayın. Sistem tercihinde ilk şık seçilirse satın alınan canlılar ölse de sistem elde kalır ve durur. İkinci şık seçimdeki gibi yatırım sisteme değil canlıya yapılırsa, alınan canlılar öldüğünde elde hem sistem yoktur ve hem de alınan canlılar yoktur.

Açıklayıcı olmuştur umarım, başarılar...

TAMER75, cimlikaya, Önder. ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ilginiz ve donusunuz icin tesekkur ederim.

Anladigim kadariyla dirsek agizlarinin yukari bakmasi daha saglikli olacak.

PS ile ilgili olarak toplama kapasitesi akvaryum hacminin ( benim olculerimle yaklasik 150 litre oluyor ) 3 kati kapasiteli bir PS yeterli olacak sanirim.

Ben iyice arastirip tekrar yeni sorularla geliyor olacagim. Tekrar tesekkurler

4. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Akvaryumunuz 250 litreyse, siz de içine bahsettiğiniz gibi 2 nemo ve mercanlar alacaksanız aynı litrajda bir PS edinin. 3 katı olması gerekmiyor. Akvaryumda balık 2 nemo ile sınırlı olacaksa PS de gerekmeyebilir. Ama bu hiç bir zaman olamadığı için litrajın üzerinde PS fikri verilir. Bizler nedense koyulması gerekenden fazlasını sığdırmaya çalışırız 4 köşe cama.

5. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Amacim kesinlikle 2 palyaco ve mercan uzerini dusunmuyorum ancak PS dogal ortam yaratma konusunda onemli oldugu gibi bir izlenim aliyorum ( henuz bilgim yeterli degil o yuzden izlenim noktasindayim ) ayrica henuz akvaryumu yaptirmadim haftasonu firsat bulabilirsem eger Bursa'da bulunan bir kac camci ile gorusecegim. Akabinde cok acele etmeden forumu takip ederek ozellikle hobiye heveslenmis ancak vazgecmis veya ikinci el olarak satma karari almis urunleri inceleyecegi acelem yok. Ancak icime sinen ve kural kitabina gore olmasi gerekenlerin saglanabilecegi bir ortam yaratmaya calisacagim. Tabi Temel Bey ve sizler hibi tecrubeli kisilerin yardimiyla.

Fiyat olarak seviyeler 200 - 250 tl gibi gozukuyor sifir 150 litre PS icin.

Aklima gelmisken 50x50x60 akvaryum icin ne olculerde sump dusunmeliyim ?

6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Burak bey ps sudaki proteini nitrat olusmadan toplamaya yarar. 2 balik üstünü dusunmuyorsaniz onsuz da idare edebilirsin. Fiyat araştırmasını yapin burdan bizimle paylasin az cok ne ne kadar faydamiz olur

7. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Birde sump konusunda anlamadigi bir kule durumu var. Anladigim kadariyla farkli sekillerde sump yapilabiliyor ki Temel Bey'in paylastigi resimde kule yok. Kule sump larda elyaf konuyor ve bu elyafin iki gunde bir degistirilmesi gerekiyor diye okudum. Bu olmadan veya farkli bir sistem var midir ?

Sump icin kule veya kulesiz hangi sistemi onerirsiniz ? Ayrica dedigim gibi 50x50x60 icin hangi olculerde sump uygun olacaktir ?

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Sump ölçüsü olarak mümkün olabildiği kadar büyük ve mümkünse tatlı su haznesi olan bir tasarım yapın. Kule tipte elyafla kullanılacaksa sık değiştirilmeli ve dizayn su sesi olmayacak şeilde yapılmalıdır.

9. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bu arada ilanlar kısmında İstanbulda düşündüğünüz ölçülere yakın kurulmuş ama kullanılmamış bir tank vardı bir bakın isterseniz.

10. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
  11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Evet bu ilandı. Yanlış hatırlamıyorsam İstanbuldaydı.

12. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Zaten kule ile ilgili kafamda olusan soruda bu ilandan sonra geldi :) bakalim Ozlem Hanim'a sordum isallah Bursa'da dir. Ama dedigim gibi acele etmek istemiyorum sindire sindire yapmanin daha dogru olacagini dusunuyorum. Haftasonu da akvaryum ve sump ile ilgili fiyat almis olurum. Sizlere soracagim sonrasinda tabi ki. Bu olculer icin 8 mm tercih etmeyi dusunuyorum cam icin uygundur degil mi?

13. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    6 mm yeter 8 mm garanti olur ;)

14. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ok'dir destek icin cok tesekkurle. Simdilik iyi geceler.

15. Önder.

Önder.

İsim:
    Önder ÖZTÜRK
    Burak aramıza hoş geldin

16. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Eyvallah Onder Abi. Seni dinlemeyip buraya girmeseydim muhtemelen su an pisman bir sekilde dolasiyordum.

Erdal bunu beğendi.
  17. Önder.

Önder.

İsim:
    Önder ÖZTÜRK
    Doğru yolu bulmussun ;)

Erdal bunu beğendi.
  18. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Evet bugün sonunda fırsat bulup sahada da bazı incelemeler yapabildim.

Aşağıda fikrinizi merak ettiğim konuları bulabilirsiniz. Öncelikle akvaryum ölçüleri ile ilgili olarak 60x60x50h ölçülerinin aydınlatma içinde daha iyi olacağı kanısına vardım.

- Akvaryum (8 mm) için kapaksız : 200 tl
    - Kapak fiyatı kaç aydınlatma koyacağıma göre değişecekmiş. 50 - 60 tl civarı diyor. Bağlantı elemanları olmayacak. (SİZCE KAÇ AYDINLATMA KOYMALIYIM ve HANGİSİNDEN. AYRICA IŞIKLANDIRMA YÜKSEKLİĞİ NE KADAR OLMALI ? )
    - Mobilya için yaklaşık 200 tl fiyat verdi ancak onu farklı yer ile de görüşeceğim.
    - Sump: 50x30x40h 3 bölmeli 50 tl.
    - En ilginç olanı ise akvaryumu yapan abi zamanında belki isteyen olur diye PS almış kenara koymuş. Kimsede sormuyor hep tatlı su için geliyorlar. 130 tl ye vereyim dedi. Macro Aqua AS-100P markası. Kullanılmamış sıfır kutusunda duruyor. Ne dersiniz bu ölçüler için yeterli mi ? Fiyat iyi mi.

20141115_124054.jpg

Bu detaylar için fikirleriniz benim için önemli. Tüm ürünlerin fiyatları nasıl, kapak yaptırmalı mıyım, yaptıracaksam hangi tip ışık, kaç tane ve yüksekliği en son olarakta PS iyi midir, fiyatı uygun mudur ?

Sizlerden gelecek olan dönüşlere göre Pazartesi siparişi vermeyi düşünüyorum.

Önder. bunu beğendi.
  19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kapak olmaz öncelikle onu söyleyeyim, askı armatür veya camlara oturabilen ayaklı bir armatür tercih edeceksin.Aqua macro fiyatına göre iyi önce 200 ünü kullandım sesli çalışır biraz.

20. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Evet forumu arastirinca detaylica Murat Bey'in yaptiklarini gordum
    Armaturu kendim yapmaya karar verdim. Onu simdilik askiya aldim o yuzden. Mobilya icinde demir profil yaptirip uzerine mdf vidalayacagim. Ilk etap akvaryum, sump ve PS olacak.

Eger PS benim olculerime iyi ve fiyatida iyi derseniz pazartesi bu olculer ile PS siparisini verecegim.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş