1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Resif Tepesi

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Saruman tarafından 25 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aslında fena canlı değil akvaryumda fazla mercan olmadığı zaman kalıp çoğalması güzel.Gökhan abide kesin bilinçli bırakmış gibi,aslında benimde hoşuma gitmedi değil bulup ta balık akvaryumuna eklesem mi...:)

2. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Her aiptasia cinsi bu buyukluge gelmiyor. Bu farkli bir aiptasia cinsi ve bizim bildigimiz aiptasalar kadar hizli buyuyup ortaligi kaplayan kucuk cinslerden degil.

M

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Özdemir abi güzel açıkladın yakında bu cinsler satılmaya başlar...:)

4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Bundan akvaryumcunun birinde görmüştüm. Dedim herhalde zararı yok. Sonuçta o da canlı, o da bir anemon türü değil mi ?

5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Ben de resmi görünce direk aiptasa dedim ama ortalığı bulandırmak istemedim :D

6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Arkadaşlar Aptaisa' da bir anemon türü, yazarken biraz latife yaptım:) Özdemir beyin belirttiği gibi küçük ve hızlı yayılan cinsten değil sanırım.İki adet dev Aptaisa'm var ve herhangibir terslik yaşanmayacağını bilsem kesinlikle karides ile besleyeceğim ama her taraf aptaisa dolabilir endişesi ile şimdilik karides işine girmiyorum:)

Aptaisaların Mushroom'lar ile ilişkisi çok ilgi çekici, diğer aptaisa'mın hemen yanında bir mushroom büyüyor ve fotoğraflayabilirsem göstermek isterim ki, ikisi arasında inanılmaz bir mücadele var, Mushroom'un aptaisaya bakan tarafı yanmış gibi, ama asla pes etmiyor, bazen mushroom Aptaisayı deliğinden çıkartmıyor.Kİm galip gelecek diye izliyorum ama, Mushroom'un yanık tarafından şunu söyleyebilirim ki; Aptaisa bayağı yakıcı:)

7. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Gökhan bey Aiptasia Mutabilis diye böyle büyük olduğu tarif edilen bir tür var sanırım ondan sizdeki.

Saruman bunu beğendi.
  8. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Gökan herşey çok güzel ama en son yüklediğin palyaçonun yüz yapısı Kh ının biraz düşük olduğunu söylüyor haberin olsun. O nebiçim surat öyle yaw.

9. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    :) Mustafa Kh'ım 9 dkh altına düşmüyor, benim sorunum henüz çözülebilmiş değil, bu nedenle mantar dışında mercan olayına pek girmiyorum, tüm değerlerim normal gözükmesine rağmen, çoğu mercanın çoğalmasında ve yaşamasında sorun yaşıyorum, ama uzun vadeli çalışmalarım devam ediyor.Aydınlatma dedik 4-5 ay maksimum ve kaliteli aydınlatma denedim olmadı, mercan besini dedik,2-3 ay aydınlatmaya ilaveten, yoğun mercan besini takviyesi yaptım olmadı, şimdilerde ise aslında haftalık %10 değil %6,5 su değişimi yaptığımı farkettim, 2 haftadır %10 su değişimi yapıyorum bakalım... Tuzum bitmek üzere, başka marka tuz da deneyeceğim bu da olayı çözmezse akvaryum sorunlarını portala havale edeceğim:)

Konumuza dönersek; Yansıma....

Okurt bunu beğendi.
  10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Tuz olarak ne vardı ? Bitince reef crystal alın deneyin sadece düzenli su degisimi ile yola girecektir .

Seyyar cihazdan online.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam söz ettiğin sorunlar işin aslı tuhaf ve olmaması gereken sorunlar. Kule sistemi var mı, sump içinde neler var, filtre malzemesi var mı, iniş kısmında bahçe ızgarası vb gibi tuhaf malzemeler kullandın mı, sump kısmından ve akvaryumdan aydınlık bir fotoğraf ekle çözelim sorunu.;)

12. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Gökhan yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, son alıp denediğin ledler vardı. Onlar sıkıntı yaratmış olabilir mi ?

13. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    :) Bunu siz istediniz arkadaşlar günah benden gitti, ben tuzu değiştirdikten ve su değişimlerini artırdıktan sonra düzelmezse size danışacaktım;)

Biraz önce ölçtüğüm değerler;
    Kh : 8,5 - 9 dkh
    Ph : 8,2 yada 8,3
    Ca : 550
    Mg: Testim bitmiş büyük ihtimal 1200 ün altından değildir, çünkü hiç düşmezdi, akvaryumumda tüketim yok arkadaşlar... Kh' ı düşmeyen deniz akvaryumu bir tek benimkidir..
    Tuz : Sorunlar zaten varken Red Sea Coral Proydu, son 1,5 yıldır ******, arada yine ufak bir kova Red Sea Coral Pro kullandım.Sonuç değişmedi.. Tuzum bitmek üzere Elos yada Tropic Marin düşünüyorum..Tavsiyelerinize açığım.

Aydınlatma : Mh hariç her şeyi denedim, Şu an 6*24W T5 , 90 W cree led armatür ile toplamda 234W güç.. Maksimumda 2 saat yanıyor, daha sonra kademeli olarak düşüyor.

Fosfat testim şimdiye kadar hiç olmadı ama RO su silikat filtresinden alıyorum TDS 0-5 arası. Benimle aynı RO markasını ve tuzu kullanan arkadaşta her şey yolunda, PS miz bile aynı, o sistemi 6 ay önce kurdu, seramik kayaları koralin alg doluverdi, bende neredeyse ölmek üzere olan kaya anemonu ona verdim anemon muhteşem bir hal aldı, tuzu dili ile tadarak koyan bir arkadaş, hiç bir şey umurunda değil:)

Sumpta herhangi bir kule vs yok.

1- Ne daha önceki akvaryumum da nede şimdiki akvaryumum da coralin alg denilen algleri göremedim, varlar ama yılların akvaryumunda bu denli az olmazlar.

2- Tam ortada gözüken Hairy mushroomlar yeşil renklerini kaybettiler, sadece mavi ışık altında fosforlarını görebiliyorum.

3- Buton polipler zamanla eridi, erimelerinin sebebi aptaisalar değil.Aptaisalardan önce erime ve yok olmalar başlamıştı.

4- Buton polipler önceleri koyu yeşil renkli ve çeperlerinde sakalları olan yaratıklardı, şimdilerde gariplerim sakalsız ve renksizler, yaklaşık 1 yıldır böyleler ne ölüyorlar nede gelişiyorlar.

Sump bu şekilde,herkesin kullandığı plastik borular ve bubble magus nac 7 dışında bir şey yok.

ozgun_cyprus, halilkocan, Okurt ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    O kalsiyum değerini nasıl verdi o tuzlar öyle yahu.
    Ben bile rahatsız olurum o kadar yüksek değerde gökhan hocam.
    Test doğrudur herhalde, başka bir tankta test etme şansın oldu mu?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ruhsuz tank diyorum ben bu tarz akvaryumlara. Başımıza iş açtık miş açtık ama önemli olan bu içinden çıkılamayan işleri düzeltmek, yoksa onu al, bunu al, alttan kuş çıktı, üstten at geçti kolay iş.;)

Tek bir soru;

Pod yapısı nasıl, camlarda bolca olan o minik beyaz kabuklu yavrularından görüyor musun hiç, silecek ile cam silerken şimdi bunları kaldıracağım dediğin oldu mu hiç? Bir de bonus soru olarak, kayalar nedir tam olarak?

16. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Başka bir tankta deneyemem ama bir kez daha ölçtüm ilk ölçüm biraz acele olmuştu. Şimdi 500 çıktı. Yine yüksek ama 550'den iyidir:) Deneme tahtası olarak deneyeceğiz bir şeyler işte, Aydınlatma da oynayacağım, tuzu değiştireceğim, votka olaylarını deneyeceğim vs vs.. Tabi hangisinin etkili olduğunu anlamak bir kaç hafta içinde olmayacağı için uzun bir sürece yayılacak.

Temel hocam, podlar artık ortalıkta görünmüyor desem yeridir, fakat geçen haftalarda camı silerken minicik yüzlerce yavrusu vardı sanırım, o kadar küçüklerini hiç görmemiştim ama sanırım pod yavruları idi. Kayalar'ın bir kısmı basit canlı kayalardan, bir kısmı ise bir akvaristten aldığım ilk fotoda sağda görünen hafif brokoli'ye benzeyen kayalardan, artık fiji midir platemidir bilemem:)

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam kestirmeden gireceğim duruma. Taktir senindir, zira bu şekilde uğraşın içinde boğulursun benden söylemesi.

1. Tuz değişmeli, tuz tarafı unutulacak yani olasılık gündemden çıkacak. Reef crystals olabilir.

2. Kum çöpe atılmalı, yerine 0,3-4 mm mercan kırığı veya Caribsea kum ilave olmalı (Gönlüm mercan kırığından yana)

3. Kule eklenmeli, basit bir sebze sepeti bile olsa çekmeceli bir kule ile suyun malzemeden süzülmesi ve oksijen katkısı sağlaması gerek. Zira protein skimmer çok güçlü bir alet değil, üstten gelen suyun direk sumpa verilmesi ile yapı eksik.

4. Arada bir beyaz pleksi veya plastik bir parça var, dekor arasında. Salınım ihtimali düşük olabilir ama ne olduğunu tam bilmediğim için huylandım, bence çıkmalı.

5. Tuzu alınca %60 suya değişim ile köklü dalış yapılmalı.

6. Epar ampul kırılmalı ve arkaya yaslanmalı.

7. Mevcut armatür her ne ise, macera yerine standart aydınlatmaya geçmeli ve suya olan mesafesi açılmalı, yani yukarı çekilmeli biraz.

Uygularsan işlemler sonrası görüşelim.;)

Resif tepesi akvaryum.jpg

murat parin, Saruman ve Alparslan bunu beğendi.
  18. Temel abi bu soruya şunu eklesem, benim tankta bu durum mevcut. Pod'lar silecekle cam arasında olabiliyor her zaman, ayrıca o küçük kabuklular akşamları ışık kapanınca meydana çıkıyor sağ camda bolca gözüküyor. Gündüzleri ise gözlemlediğim durum, bir köşede başlarında bir snail duruyo olmaları. Bu durumda bir sıkıntımı var.?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sorun yok Erdem, gayet güzel bence anlattıkların. Pod gelişmeyen sistemde sorun işaretleri vardır, ben o yüzden sordum.

Erdem. bunu beğendi.
  20. Tamamdır abicim burdan görmüşken mesajını sormak istedim. Teşekkür ederim.

:portaliseviyoruz:

Sayfayı Paylaş