1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Reverse Osmosis RO kullanımına Başlıyorum

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde halilkocan tarafından 24 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Selam Akvaryumportalı ailesi;

Uzun bir zamandır Reverse osmosis yani kısa adı ile RO su arıtma sistemlerini araştırıyor ve inceliyordum. Ama kafamda hep bir soru işaretleri vardı, bunun sebebi ise RO kullanıp ta akvaryumunda su kaynaklı sıkıntı yaşayanlar, RO sisteminin iyi olmadığını insanları kandırmak olduğunu diyen kişiler vs.

Ama yaptığım hesaplama ve son zamanlarda su kimyası üzerine düştüğümde karşıma inanamadığım bir sonuç çıktı, Kısaca şöyle açıklayayım.

bildiğimiz gibi çeşme suyu kullanımı içerisindeki maddeler ve atıklar yüzünden akvaryumda kullanımda sıkıntılar oluşturuyor hatta yemek ve içmek için bile kullanımda sağlıklı olmadığı söyleniliyor.
    Hadi damacana su kullanarak bunu üstesinden geliyorduk ama eve alınan damacana ayda 10 tane olunca her ay 55-60 TL damacana masrafım vardı. (akvaryum+kullanım) Bunun üzerine bende RO sistemlerinin fiyatlarını ve markalarını araştırmaya başladım bunun sonucunda hepsinin aynı olduğunu ve sadece içindeki membran kalitesi ile orantılı olduğunu öğrendim.
    Ayrıca isim vermeyeceğim ama güvenerek kullandığım damacana suyunda akvaryum üzerinde son birkaç haftadır bir yosun artışı ve uzun kahve rengi yosunların oluşumu dikkatimi çekti son kullandığım suyu detaylı test için bir miktar alarak laborant bir arkadaşıma gittim ve değerleri tam hatırlamıyorum ama birçok değerde özellikle şişe üzerinde yazan değerlerin tutmadığını gördük TDS ölçümünde 90 tds çıkmıştı bunun üzerine su firmasının laboratuarı ile görüştüğümde su değerlerinde kimi zaman sapmalar olduğunu ve bu sapmaların bana sınırlar içerisinde olduğunu söyleyerek bunların kullandıkları filtre kullanım süreleri dolmaya yaklaştığı zamanlarda olduğunu söylediler. Bende bu tür yaşananlardan sonra RO cihazına daha bir sıcak baktım.
    Ve Bir mağzadan RO cihazı aldım aldığım RO cihazı Purelife marka ve sistem olarak ilk önce 5mikron sediment filitre sonrasında karbon blok ve 1 mikron sediment filitreden suyu geçirerek membrana gönderiyor ve membrandan sonra tatlandırıcı karbon denilen filitreden geçirerek kullanıma hazır hale geliyor.

Ben bu sisteme ilave olarak purepro marka PurePro® USA Deionization (DI) Filters linkteki ürünü sipariş verdim. Ve bu filtreyi membrandan sonra 2. bir çıkışla bağlayarak akvaryum için su alacağım.

Filitre şu şekilde;

Bu sistemi kuralı henüz 1 hafta oldu ama şu an sadece 1 kere su değişimi için akvaryuma su kullandım o da membrandan sonraki çıkıştan alarak. Ama bu demek değildir tamamen RO kullanacağım belirli aralıklarda yinede su değişimlerinde peyder pey damacana su kullanacağım ama kış ayında 2,5 litre olan buharlaşan suyumu RO dan 0 TDS olarak eklemeyi planlıyorum.

Birde http://www.akvaryumportali.com/ekip...akvaryumu-su-degisimleri-73-3.html#post140238 konusunda bülent beyin dediği alkali filtre kafamı kurcaladı acaba akvaryum için faydası olur mu bilemiyorum ama içme suyu için PH ı gerekli olan değere taşıdığını neredeyse bütün kaynaklarda okumuştum.

2. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Cevap: Reverse Osmosis RO kullanımına Başlıyorum

Çok mantıklı bir seçim olmuş. Ro kesinlikle şart bence mercan tanklarında.
    reçineyi taktıktan sonra kullanmadan önce 5 - 10 lt suyu akıt boşa. filtreler bir kendine gelsin..
    Hayırlısı olsun..

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Tamam uygularım bu gün bir aksilik olmaz ise takıp sizlere fotoğraflarım.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Öncelikle hayırlı olsun Halil bey,
    Sistemi seçmekle doğru karar vermişsin. Damacanaların kendisi zaten başlı başına bir tehdit zaten konuşacak birşey yok bu konuda gayet açık konu. Ayrıca içme suyu akar su olmalı ki canlı sağlıklı olsun, doğa da böyle. Bana göre en iyisi karadeniz yaylalarında 2500 rakımda akan su :).
    Büyük şehirlerde doğal su imkanı olmadığı için, şebeke suyunu arıtmak en mantıklı çözüm bence.
    Su değişimi konusunda bahsettiğim alkali filtre aslında akvaryum suyu için değil. İnsan kullanımı için önerdim.
    Akvaryum için membran dan sonra alınan su idealdir diye düşünüyorum. Herhangi bir filtreye ihtiyaç yoktur.
    Silikat filtresi hakkındaki düşüncelerimi de Deniz Akvaryumu Su Değişimleri konusunda yazdım zaten.
    Neyse sonuç olarak Sağlıklı canlılar ve hayatlar diyorum sana.
    Doğru seçim.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekkür ederim Bülent bey,

Doğal suyun en yakın kaynağında oturuyorum neredeyse büyük su firmalarının tamamı burada ama ben dediğiniz doğal su olan suyu da denedim akvaryumumda, hemde Uludağ'ın zirvesinde güldür güldür akan bir kaynaktan.

Ama sonuç hüsran ve ilk %20 lik su değişiminde 2 gün sonra cyano patladı akvaryumda. O yüzden en iyisi galiba bu olacak.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

İnsanoğlu olarak doğayı o kadar kirlettik ki son yüz yıldır, dünyadaki oksijen seviyesinde bile azalmalar oldu.
    100 yıl önce hiç olmayan, yaşam şartları yüzünden mutasyona uğramış bir sürü bakteri cinsi var.
    Su arıtmalar zararlı inorganik maddeleri filtrelediği gibi organik maddelerin filtrelenmesinde de çok etkililer.
    Korkarım bizden 2 nesil sonraki insanların çocukları doğal kaynak, içilebilir doğal temiz su kavramlarını geçmişte yaşamış insanların anısı olarak sadece internette okuyabilecek.

Sayfayı Paylaş