1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

RGB led ile tank aydınlatması

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde GETzREADY tarafından 14 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. GETzREADY

GETzREADY

Selamlar arkadaşlar, başlıkta dabelirttiğim gibi 10 w rgb led projektörlerden 5 adet almayı ve 200x50x60h ölçülerindeki FOWLR tankı aydınlatmayı düşünüyorum fikir ve önerileriniz nelerdir?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Ekim 2015
  2. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    http://www.akvaryumportali.com/threads/130-60-50-brc-reefland.21174/page-13

Aynı led projektörün tek renk, kumandasız, 10w olanından kullanıyorum 5 aydır. 130 cm tankta, 3 mavi, 2 beyaz olarak. 60 cm tankta 2 mavi, 1 beyaz olarak kullandım. Resme bakarsanız ışık homojen dağılmıyor. LPS ler pek umursamıyor, zoalar 4-5 cm uzatıyor kendini, ışık yetersiz olduğu için. yukarı yakın kayalarda yeşil yosun oluşuyor biraz...

Bir önceki akvaryumum 60 cm di, ve projektörler birbirine daha yakın duruyordu. Işık daha homojen ve güçlüydü, fakat bu seferde kahverengi sakal yosunu problemi tekrarlıyordu... Bunlar benim tecrübelerim.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  3. GETzREADY

GETzREADY

Hepsini aynı renk olarak kullanacağım,turkuaz mavisi hoşuma gidiyor.Ancak benim tankımda mercan yok sadece balık tankı.

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Balık tankına ampul taksan farketmez rengi hoşunuzu gidiyorsa olabilir. ama yinede de yosun problemi yaşayabilirsiniz bu riski göz önünde bulundurun.

5. GETzREADY

GETzREADY

Yosun problemi olacağını sanmıyorum yosunları yiyecek canavar çok tankta.Shimmering efekti olsun yeter :)

6. GETzREADY

GETzREADY

Ledleri bugün sipariş ettim 7 adet bakalım nasıl olacak.

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yosundan ziyade koyu kırmızı renk bir alge bu ledlerle aşırı tetikleniyor. Bende kullanmıştım zamanında.
    Bu tankta haftalık iki defa su değisimi oluyordu su degerlerinden kaynaklı bir durum değildi yani.

Ayrıca bu kayaların üstündeki algler bir resif tankında ca sı mg vs stabil giden bir tankta coral alge bıraktı yerini.

Bence bu tip ışık ve ca eksik suyu seviyor bu tip alge. Sizdeki de marin tank oduğu için bu tip bir oluşum gözlenebilir.

Özellikle beyazlar çok etkili bu konuda.

(1).jpg

8. GETzREADY

GETzREADY

Marine tank ancak su resif tankı olacak şekilde.Mg,ca,ph,kh,trace elementler dozlanıyor.Su değerleri mümkün olduğunca stabil tutulmaya çalışılıyor.Deneyip göreceğim artık.

veysel bunu beğendi.
  9. Katastrophe

Katastrophe

İsim:
    Fatih Çelebi
    sonuç ne oldu _?

10. GETzREADY

GETzREADY

Selamlar,sonuç RGB ledleri uzun süredir kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım,yosun vs gibi.Işık güçlü olmadığı için problem olmuyor.

11. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Akvaryumunuzdan bir resim paylaşabilir misiniz müsait olduğunuzda?

Sayfayı Paylaş