1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ribbon Hakkında

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde stablizer tarafından 6 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  RİBBON
  Ribbon olarak tabir edilen balıklar normal ciftleşmeler esnasında çok seyrek gerçekleşen ve gerçekleştikden sonra istenildiği takdirde genetik taşınma esasları göz önünde bulundurularak diğer batınlara taşınabilen bir mutasyondur.
  Bu mutasyonun fenotipe yansıması şöyledir.Dişi balıkda anal ve ventral fin erkek balıkda ise Gonopodium(Modified anal fin) arkaya doğru sivri bir şekilde uzar.Bu uzama bazen dorsal fin üzerindede gözlenir.
  Ribbon mutasyonu gonopodium’un gereğinden fazla uzamasına neden olduğundan dolayı erkeğin üreme aktivitelerinde aksaklıklara yol açar.Fazla uzayan gonopod eşleşme esnasında balığın dişiye gereken hareketi yapmasını engeller bazende uzama gonopodun işlevsel görevlerini tamamen yitirmesine yol açar.
  Ribbon özelliği gösteren türlerin üretilmesinde takip edilecek en garantili yol düz erkek ile ribbon dişinin ciftleştirilmesidir.Ribbon geni dominanttır.Bu sayede ribbon özelliği dişi üzerinden yavruların %50’sine taşınacaktır.
  Bunun yanında tavsiye edilen başka metotlarda var.Bunlar erkeğin gonopodunun kısaltılması(şayet işlevini kaybetmemişse) yada erkek henüz genç iken sadece bir dişi ile dar bir tank içerisinde tutulması gibi metotlardır.Hernekadar bunlar yazılıp çizilsede ne bende nede tanıdığım bir akvaristte bu alternatif metotların gerçekleştiğini görmedim
  Blue Grass Ribbon Erkek
  [​IMG]
  Blue Grass Ribbon Dişi
  [​IMG]
  Albino German Gold Ribbon Male
  [​IMG]

  Abdullah Üzümcü ve Uğur Zan'a zamanında yapmış oldukları teorik ve pratik katkılardan dolayı teşekkürlerimi sunarım.
   

Sayfayı Paylaş