1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ricordea Mushroom Bakımı

Başlığı 'Soft-Yumuşak Mercan Forumu' kategorisinde basma tulumba tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Ricordea mushroom mercanları bir çoğumuzun tankında görmek istediği ve renkleri ile göz alan canlılar. Ricordea'lar hakkında edindiğim birkaç tecrübeyi sizlerle paylaşmak için bu konuyu açmış bulunuyorum.

İnternette şu şekilde bakım istediklerine dair bilgiler yer alıyor. Öncelikle bunları sunayım:

Florida için:
    Bakım seviyesi: Orta - 3/5
    Davranış: Yarı Agresif
    Işık: Düşükten orta şiddete kadar ***
    Akıntı: Düşük
    Su değerleri: 22-26 derece, 8-12 dKH, 8,1-8,4 PH, 1,023-1,025 tuzluluk
    İhtiyaçları: İyodin ve trace elements
    Köken: Karayip

Yuma için:
    Bakım seviyesi: Orta - 3/5
    Davranış: Yarı Agresif
    Işık: Ortadan yüksek şiddete kadar ***
    Akıntı: Düşük
    Su değerleri: 22-26 derece, 8-12 dKH, 8,1-8,4 PH, 1,023-1,025 tuzluluk
    İhtiyaçları: İyodin ve trace elements
    Köken: Pasifik

Aralarındaki yegane fark, kökenleri ve istedikleri ışık şiddeti olarak değişiyor. Peki diğer farklar neler?

> Yuma'nın ağzı daha büyüktür ve ağız çevresinde tenteküller bulunmaktadır. Florida'nın ise ağzı ufaktır ve çevresi baloncuklarından izole edilmiş şekildedir.
    > Yuma'nın baloncukları dışa doğru eğilim gösterir ve nizami bir hat sergilemez. Florida'nınkiler ise çeperden taşmaz ve birbirine yakın büyüklükte ve nizamidir.

Kısmen alıntı yapılan video linki:

Şimdi gelelim tecrübelerimize:

Yuma'lar ülkemizde daha çok Endonez ithalatı yapıldığı için daha ucuza bulunabiliyor. Amerika ithalatı ise pek yapılamadığı için Florida'lar bu bağlamda daha pahalı oluyor. Oysa dünya için durum tam tersi diyebiliriz. Birçok satış sitesini incelediğim kadarı ile, Yuma'lar Florida'lardan çok daha pahalı görünüyor.

Her ne kadar bakım seviyeleri eşit görünse de, özellikle parlak renklere sahip yuma'ların bakımları; florida'lara göre çok daha zor olabiliyor. Ben şu zamana dek birçok yuma'yı neden öldüklerine hiçbir anlam veremeyerek kaybettim. Ancak tek renge sahip yuma'lar ise buna istinaden oldukça kuvvetli oluyorlar.

Renkli yuma'lar standart olarak boyları 5 cm e ulaşıyor. Tek renk yumalar ise 15 e kadar büyüyebiliyorlar. Florida'ların ise erişkin boyu genelde 7 cm e kadar oluyor.

Agresifliklerine bakacak olursak, aynı kökene dayanmalarına rağmen; yanyana duran ricordea'lar bazı zamanlar birbirlerine zarar veriyor ve tam açılmalarına engel olabiliyorlar. Özellikle tek renkli olanlar ile karışık renkli olanlar arasında rastlayabildiğim bir durum bu.

Hedef yemlemeye ihtiyaç duymasalar da, gelişmeleri ve çoğalmaları açısından; özellikle yine renkli olanlara karides kıyması ya da plankton diyeti faydalı oluyor. Yineleyeceğimiz gibi karışık renkli yuma'lar bazı zamanlar tam baş belası olabiliyor. Bu yüzden hedef yemlemeden kaçınmamanızı öneririm.

Aydınlatma olarak, canlı en güzel renklerini mavi yoğunluklu ışık altında sergiliyor. Kısaca buna ben, canlıya çalışacaksak beyaz ağırlıklı, kendimize çalışacaksak mavi ağırlıklı ışık gerekli diyorum. Yani gelişimleri için ihtiyaç duydukları 10-14 bin kelvin arası ışık değerleri. Üstelik bu nazlı türlerin, birçok güçlü mushroom türü gibi ışığa uzanma gibi bir zahmete pek girmiyorlar. Işık alamadıkları yerde ölüyorlar. Bunu da çok rahat belirtebilirim.

Akşamları mavi ışık altında izlemesi en zevkli mercanlardan biri olduklarını iddia ederek, huzurlarınızdan ayrılıyorum.

Herkese mutlu yıllar dilerim...

Beril olcay, TencoMelih, -Seyyah- ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Floridaların görüntüsünü bende çok seviyorum.Değişik renlerini buldukça tanka ekliyorum.O kadar hızlı çoğalabilen bir canlı ki neden bu kadar pahalı olduklarına bir türlü anlam verebilmiş değilim.Tankımda akıntı fazla olduğu için birbirinden ayrılan parçaları bir daha bulamıyorum.Bu şekilde en az 7-8 parça kaybolmuştur tankın içinde.Acaba bunlarda mercanlar gibi coral glue ile yapıştırılabiliyor mu?

basma tulumba bunu beğendi.
  3. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hakan Bey, coral glue ile yapıştırabiliyorsunuz. Ancak ufak parçaları avuçta tutup düzgün yapıştırabilmek insanı uyuz edebiliyor gerçekten :) Suyun dışında yavrular, iyice ufaldıkları ve zaten yapışkan bir kıvamda oldukları için çıldırtabiliyorlar. Özellikle alt kısmına yapışkanı denk getirmek önemli. Yoksa toparlaması daha çok zaman alıyor.

harfuzmani ve Montimahir bunu beğendi.
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Çok güzel bir yazı olmuş , teşekkürler. Florida' lar daha renkli diye biliyordum, ancak Tidal gardens' taki arkadaşın favorisi sanırım Yuma' lar.

Bu arada Tidal gardens videolarını izlemenizi tavsiye ederim, çok kaliteli ve faydalı bir Youtube kanalı.

5. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Rica ederim Mahir Bey. Tidal gardens ın videolarını ben de herkese tavsiye ederim. Cidden kaliteli çekimler, kaliteli bilgiler ve tam tadında videolar paylaşıyorlar.

Şu zamana dek incelediğim kadarı ile yurtdışında birçok hobicinin tercihi yuma yönünde oluyor. Mesela şöyle bir mushroom :
    http://reefbuilders.com/wp-content/blogs.dir/1/files/vietnam-mushshroom-anemone/vietnam-mushroom-anemone-2.jpg

Florida'lar genelde 2 renkte kalması karşısında, gökkuşağı dedikleri yuma'larda bu renk sayısı epey yüksek olabiliyor. Net sayı veremeyeceğim ancak bir mushroomda 5 renk ve fazlasını görebiliyoruz. Bir de özeleştiri yapalım. Biz çok mercan öldüren ve bu yüzden nadir türlere erişmeyi pek başaramayan, başarsa da güzelliklerini ortaya çıkartamayan akvaristler olduğumuz için 2 renkli florida da fazlasıyla tatmin edici olabiliyor kanımca :) Öte yandan yumaların yamuk yumuk durmasına karşın florida'ların daha tok bir görüntüsü olduğu kanaatindeyim.

Montimahir bunu beğendi.
  6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ricordea' ların diğer mercanlar ile arası nasıl? Bende düz yeşil bir mushroom' a komşu floridam yarısını kapatmıştı.

Akıntı yönünden, sakin yerleri çok sevdiklerini gözlemledim. Fosfat ve Nitrat açısından, sanırım normalin üstü değerlerde daha memnunlar.

7. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Ben torch coral yüzünden açmakta sıkıntı yaşayan ricordea'lara şahit oldum. Ancak şu kesin şöyledir diyemem. Ancak agresif türlerin baskısı altında kaldıklarını söyleyebiliriz. Yukarıda da belirttiğim gibi, bir yuma nın farklı varyetede bir yuma yüzünden bile açmadığını gözlemledim. Bu yüzden ben birbirleri arasına ufak da olsa bir mesafe koyarak yerleştiriyorum.
    Fosfat ve Nitrat tespiniz doğru. sıfır nitrat döngüsünde ve genelde Bubble King marka PS kullanılan tanklarda, su değerleri şahane olmasına karşın bu canlıları yaşatamıyorlar. Bunu yıllardır bu hobide olan kişilerin tanklarında bile gördüm. Bu yüzden biraz nitrat şart...

Montimahir bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eline sağlık Burhan, iyi makale olmuş bizin aldıklarımız, yuma mı? florida mı? Daha küçükler ya bilgi garanti olsun diye sordum.:D

9. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Teşekkürler Veysel Abi. Bizimkiler Yuma oluyor. Florida diye ortada dolanan birçok tür de Yuma. Çünkü Florida sadece Avrupa üzerinden ya da direkt Amerika'dan gelirse geliyor ülkeye. Endonezya tarafından gelenler hep yuma. En güzelleri de Vietnam civarından çıkıyor...

veysel bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Burhan abi makale çok güzel olmuş eline emeğine sağlık...:)

11. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Teşekkür ederim Alpicim. Naçizane bir paylaşımda bulunmak istedim. Bazı türler üzerine yoğunlaşmayı ve bu bağlamda çıkarımlar yapmayı seviyorum. Zamanla yeni türlere de bakarız inşallah :)

Alparslan bunu beğendi.
  12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tidal Gardens büyük lokmaları tercih ettiğini belirtmiş, bugün donmuş nauplii' leri yediğini de gözlemledim.

20140104_153714.jpg

TencoMelih, veysel ve basma tulumba bunu beğendi.
  13. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Mahir Bey foto sizin tankınıza mı ait? Öyle ise acaba hangi ışık altında ve nasıl bir makine ile çektiğinizi öğrenebilir miyim?
    Ricordea, bright green olan tür sanırım.

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mahir ve Burhan size uzmanlık sorusu.:D Ricordea aldık Burhan'la beraber, saydım 10 kafa civarı var, iki tanesi bir liraya yakın büyüklükte bir tanesi 50 kuruş büyüklüğünde diğerleri minnacık ama büyüyorlar. Burhan bana kayayı böl dedin küçükler aynı yerde kalsın büyükleri böleyim doğru mudur?

15. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Abi bölmek istiyorsan böl dedim, biliyorsun :) Yoksa aynı ırk olduğu için hepsi birlikte kalabilirler. Sıkıntı olmaz. Beraber büyürler.

veysel bunu beğendi.
  16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Aydınlatma Murat abinin DIY led nano armatürlerinden, fotograf samsung note II.

Veysel abi bunu akvaryumcudan aldigimda 50 kuruştan ufakti. Baya bir açtı, pek anlamam ama yerini sevdi sanirim. Üzerinde 3 4 tane ağız var.

Tapatalking

veysel bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kaç zamanda bu kadar büyüdü Mahir bendekiler de yerini sevdi sıkıntıları yok onu rahat görebiliyorum büyümede var hafiften dediğim gibi.

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Büyümesini bilemiyorum ancak bir haftada büyük açmaya başladı diyebilirim. Nitrat 25- Fosfat 0.3 :)

Tapatalking

veysel ve basma tulumba bunu beğendi.
  19. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Veysel Abi sen o mushroomları unut. 1 yıl sonra dönüp baktığında tarlaya dönmüş bulabilirsin tankı :)
    Bence softların en güzel tarafı bu. Gerçi tipik mushroomlar ya da xenia lar kadar istilacı değil ricordea lar ama olsun. Sendeki epey güçlü bir ırk.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş